« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Czwartek, 7 lipca 2022.Imieniny: Cyryla, Estery, MetodegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

UMILKŁ ŚPIEW PTAKÓW

Autor: gochaha
Wtorek, 14 lipca 2020, 16:24
Od kwietnia na terenie stawów karpnickich, stanowiących obszar chroniony Natura 2000, trwa wycinka młodnika. Tak się składa, że jest to okres lęgowy dla wielu gatunków ptactwa zamieszkującego nadbrzeżne zarośla. Nie wiem, jak wypalanie chaszczy wpływa na siedliska objętego tutaj ochroną żuczka – pachnicę dębową. Może pachnica lubi być przypiekana.
Może z jakichś względów drzewka należało usunąć w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy dla jakichś wyższych celów przyrodniczych czy gospodarczych - zdaję sobie sprawę, że to są stawy hodowlane. Ale dlaczego właśnie teraz? Ile ptasich gniazd rozwalono? Ile piskląt zginęło?

Oczyszczaniem objęto kilka stawów: wycięto drzewka, gałęzie zgromadzono na stertach i częściowo spalono (stąd zgliszcza), część drzewek wylądowała w wodzie. Na zdjęciach widoczne są obok łysych obszarów także pozostałe (jeszcze) chaszcze. Może uda się je ochronić przynajmniej do października, kiedy kończy się okres lęgowy. Może...

Są też plusy. Dewastacja brzegów odsłoniła cudowne widoki na Rudawy. Tyle, że takich obrazków u nas pełno, a czapli siwych i czarnych boćków - niekoniecznie. Przez moment zamierzałam usiąść i ponapawać się tą przestrzenią, ale pozbawione chłodu cienia owady nie dały, a czaple uciekły z krzykiem. Tylko kaczki - jak to kaczki - stoicko dłubały w wodzie. No i nie było czego słuchać. Umilkł śpiew ptaków. Zapadła ciężka cisza.

Mimo starań (policja, urząd gminy Mysłakowice), wciąż nie wiem, kto jest właścicielem gruntu i kto popełnił to wykroczenie przeciwko rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt ("zakaz usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania").

Nie wspominając o pachnicy.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Do gochaha | 14 lipca 2020, 22:36
Poczytaj o netykiecie, zanim coś publicznie napiszesz. Tytuł z dużych liter(?)
~soclib | 15 lipca 2020, 9:45
Jak kandydat pis krzyczał na wiecach to ci nie przeszkadzało?
~do soclib | 15 lipca 2020, 9:57
Nie trafiłeś - żaden z kandydatów mnie nie interesuje. Przeczytaj mój poprzedni komentarz i spróbuj wyciągnąć wnioski, o czym on był...
Cowtrawiepiszczy | 16 lipca 2020, 14:32
~Do gochaha | 14 lipca, 22:36 Wiele gazet ma grubym drukiem i z wielkich liter napisany temat artykułu. Mnie to wcale nie obraża, bo wskazuje na to, że to ważny temat. Mnie razi, gdy ktoś obraża innych czytelników, a wyzwiska pisze małymi literami. I co Ty na to?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja