Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13409
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Uwagi w sprawie koncepcji zagospodarowania terenu po Florze

Autor: wojciechleszczyk
Piątek, 7 kwietnia 2023, 14:53
Zgodnie z sondą, która została przeprowadzona na jednym z portali internetowych, mieszkańcy Jeleniej Góry chcą aby w miejscu dawnego Targowiska Flora, powstał park lub inny teren zielony.
Miasto Jelenia Góra przeprowadziło konkurs na projekt pozwalający zagospodarować ten teren a obecnie oczekuje opinii mieszkańców odnośnie projektu który wygrał tenże konkurs.
Zasadniczy problem z projektem, który wygrał konkurs jest taki, iż wprowadza on bardzo mało zieleni na tym obszarze w stosunku do jego powierzchni. Przewidziane są na nim budynki komunalne, droga, bliżej niezidentyfikowane obiekty zadaszone, cała masa ścieżek. Wszystko to powoduje, iż kurczy się czynny teren zielony, a przecież powinien być on również czynny biologicznie. Dlatego:

1. Nie powinno się na tym terenie budować budynków komunalnych ani żadnych innych, tym bardziej, iż miasto dysponuje działkami w innych miejscach. Ponadto miasto posiada w zasobie blisko 2000 lokali, cześć z nich można poddać remontowi i przekazać oczekującym na nie mieszkańcom. Jak wynika z projektu budynki miałyby zająć blisko 25% terenu po Targowisku Flora.

2. Obecnie na całym świecie odchodzi się od tak gęsto zabudowanych architekturą ogrodową miejskich terenów zielonych, zwłaszcza położonych w centrum miast. Nagromadzenie jej w takiej ilości wraz ze ścieżkami w takiej ilości i szerokości, powoduje iż latem teren ten będzie się nagrzewać do bardzo wysokich temperatur. Zwiększy to zużycie wody koniecznej do utrzymania tej nielicznej zieleni tak aby przetrwała okres gorącego lata.

3. Nagrzewanie się tej powierzchni spowoduje, iż teren zielony, z zasady służący wypoczynkowi oraz jako schronienie przed żarem, zacznie pełnić funkcje odwrotną od zamierzonej czyli martwej przestrzeni. Nikt nie będzie przebywać w miejscu gdzie temperatura będzie dochodzić do 50’C, zatem mieszkańcy będą spędzać czas upału w nagrzanych mieszkaniach.

4. Przyglądając się projektowi, można dostrzec, iż w miarę wysoka zieleń jest tylko na obrzeżach tego terenu. W jego centrum praktycznie mamy do czynienia ze skwerami/klombami prawdopodobnie przeznaczonymi na trawę lub kwiaty. Projekt ten, bardziej przypomina aranżację wejścia do centrum handlowego niż park.

W mojej opinii na terenie po byłym Targowisku Flora powinien powstać typowy ale i nowoczesny park:
- którego tereny zielone powinny zajmować ok 70-80%, pozostałe 20-30% to ścieżki i boiska (plac wodny).
- pod murem powinno powstać ogólnodostępne uniwersalne boisko do gier zespołowych: mini piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej itp. oraz boisko do piłki plażowej, powinien powstać ogólnodostępny wodny plac zabaw.
fot. : https://moris.chorzow.pl/wodny-plac-zabaw/

- nasadzenia powinny być w 80% drzewami, najlepiej wysokimi, dającymi cień latem a zimą chroniącymi przed wiatrem. Powinna znaleźć się również tzw. laka miejska wraz z ewentualnym ulem. Wtedy będzie to miejsce aktywne i różnorodne biologicznie.
- zieleń powinna zostać zaprojektowana w sposób umożliwiający chłodzenie tego fragmentu centrum miasta, poprzez ukierunkowanie przepływu mas powietrza przez rośliny, jak też chłodzenie samego parku.

Wierzę, iż osoby podejmujące decyzje w sprawie tego terenu, podejdą do tego tematu w sposób pozwalający na jego aktywne włączenie w tkankę miejska, z pożytkiem dla mieszkańców oraz turystów.

Z poważaniem,
Wojciech Leszczyk

Twoja reakcja na artykuł?

17
50%
Cieszy
5
15%
Hahaha
4
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
15%
Złości
3
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group