« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 16 października 2019.Imieniny: Ambrożego, Gerarda, GawłaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze

Autor: strzelecka
Czwartek, 9 sierpnia 2018, 9:35
Cieplice Śląskie są jednym z bardziej znanych polskich uzdrowisk. Mimo, że od 1976 roku administracyjnie należą do Jeleniej Góry nie straciły swojego lokalnego charakteru – kurortu z pięknymi parkami i zabytkami.
Wieża widokowa na Sołtysiej Górze
© by Waldemar Ziubiński (Waldek Iks)

Położenie Cieplic na zachodnim brzegu Kotliny Jeleniogórskiej sprawia, że z każdej strony da się zobaczyć pagórki, góry, szczyty czy całe pasma górskie należące zresztą do różnych formacji, bo są to Izery, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Wzgórza Łomnickie i oczywiście Karkonosze. Chciało by się zobaczyć jak największy obszar i sięgnąć okiem jak najdalej za kolejne wzniesienia. I właśnie w tym celu w XIX w. zbudowano w Cieplicach wieżę widokową bardzo blisko miasta, bo jedynie około 2 km od jego centralnego placu, noszącego dziś nazwę Placu Piastowskiego. Wystarczy 20-minutowy spacer aby dotrzeć do Góry Sołtysiej, zwanej lokalnie również Strzelecką Górą. Jest to pierwsze ze wzniesień Wzgórz Łomnickich. Na szczycie Góry Sołtysiej o wysokości 434 m n.p.m. znajdują się ruiny wieży widokowej. Niestety jej stan nie pozwala na wejście na jej wierzchołek, ale warto wspomnieć kilka słów o jej historii.

W poprzednich wiekach Sołtysia Góra należała do wsi Malinnik (niem. Herischdorf) położonej pomiędzy Jelenią Górą (niem. Hirschberg) a Cieplicami (niem. Warmbrunn). Drogą przez Malinnik od początku XIX w. kursowały ambulanse pocztowe, a od roku 1880 osobowe dyliżanse, których kariera nie trwała jednak długo ponieważ w roku 1891 do Cieplic doprowadzono kolej, a w 1897 dotarły tam również jeleniogórskie tramwaje.
Nawet dla mnie, mieszkańca Cieplic, zaskakującym jest fakt, że Cieplice otrzymały prawa miejskie dopiero w 1935 roku. Kila lat później, bo w roku 1941 Malinnik przyłączono do Cieplic.

Zanim się to stało Sołtysia Góra, położona we wschodniej części Malinnika, należała do majątku sołeckiego, co oznacza, że była dobrem ogólnym, ale zarządzanym formalnie przez sołtysa wsi. Potem, choć brak dokładnej daty kiedy to było, stała się własnością sołtysa, a po parcelacji w 1843 roku miała kilku właścicieli.
Sołtysia Góra od zawsze było popularnym miejscem wycieczek przede wszystkim kuracjuszy pobliskiego uzdrowiska Cieplice. Trafiając w coraz to bogatsze ręce można było w końcu wykorzystać potencjał najbliższej Cieplicom góry, urządzając tu najciekawszy na tym terenie Punt widokowy.

W nielicznych źródłach jakie znalazłem występują znaczne rozbieżności co do daty powstania pierwszej, drewnianej wieży widokowej. Jednak można stwierdzić, że już od początku XIX w. kolejni sołtysi, a później właściciele, którzy nabyli Sołtysią Górę, doceniali ogromne wartości turystyczne góry. Czyniono więc różnego rodzaju inwestycje. A więc przede wszystkim park, letni dom a w nim restaurację, salę taneczną, strzelnicę, kręgielnię a nieco poniżej ponoć romantyczną grotę. Jak to dawniej wyglądało można zobaczyć na starych zdjęciach i pocztówkach. Linki w przypisach.

Za to źródła są zgodne co roku powstania wieży w obecnym kształcie. W roku 1899 z inicjatywy ówczesnego nowego właściciela, niejakiego Schmidta, przebudowano restaurację, i w miejscu dawnej drewnianej, wzniesiono wieżę widokową murowaną. Miała 16 metrów wysokości i powstała na planie kwadratu o boku około 4,5 metra. Zbudowana z czerwonej cegły posiadała taras widokowy na szczycie oraz metalową platformę wokół wieży na wysokości około 13 metrów. Z pomiarów architektonicznych wykonanych na zlecenie urzędu miasta Jeleniej Góry wynika jednak, że wieża ma 17,9 m wysokości.

Jak widać na współczesnych zdjęciach wieża jest zniszczona, ale wbrew pozorom nie jest w aż tak złym stanie, aby nie można było jej uratować. Ubytki w murach są niewielkie, a pozostałe cegły wyglądają na dość zdrowe. Nieco większy problem, to zamontowanie wewnątrz metalowych schodów na szczyt wieży. Jeszcze większym problemem byłaby aranżacja okolicy w sposób umożliwiający wykorzystanie wieży zgodnie z jej przeznaczeniem. Wymagało by to wycinki drzew co najmniej tych wyższych od wieży. Ale chyba największym problemem jest zmiana ludzkich mentalności. Wiem, że wielu ludzi chętnie na różne sposoby włączyły by się w akcję renowacji wieży, tylko kto im na to pozwoli???

Zapraszam do akcji społecznej mającej na celu odrestaurowanie wieży na Górze Sołtysiej.
https://www.facebook.com/groups/wiezanasoltysiej/about/

Źródła:
http://nickt.pl/strzelecka-gora/
https://polska-org.pl/524016,Jelenia_Gora,Gora_Soltysia.html
http://www.zapomnianepunkty.karr.pl/…/st…/1056.soltysia.html
https://fotopolska.eu/Jelenia_Gora/b20135,Gora_Soltysia.html

Warto zerknąć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCe_Bismarcka
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_so%C5%82ectwo

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Taka prawda | 9 sierpnia 2018, 11:09159-*-110-96.adsl.inetia.pl (159.*.110.96)
Racja, jak widać problem polega u obecnej władzy PO która to skuteczny sposób utrudnia turystyczny rozwój Jeleniej Góry, to widać gołym okiem jak okoliczne wzgórza dawne punkty widokowe pozarastane są samosiejkami i nic kompletnie z tym nie robię. Dzięki temu podpadł główny deptak, im mniej turystów tym mniej ludzi w mieście. Jak widać dziadkowie działający w Urzędzie Miejskim nie mają już żadnych sił by w jakikolwiek sposób działać wobec rozwoju turystyki. Na starość kurczowo trzymają się tych foteli i tylko pierdzą w stołki. Na okrągło utrudniają życie mieszkańcom którzy przychodzą w interesie dobra samego miasta a wychodzą z kwitkiem.
strzelecka | 9 sierpnia 2018, 11:11
Czas na zmiany ...
~Mirecki.w | 17 sierpnia 2018, 22:46public-gprs385118.centertel.pl (37.*.135.159)
pa,ietam jak na nartach poniemieckich zjezdzalem spod wiezy w dol i byla tam mala skocznia a wieza byla widoczna bo nie zaslanialy ja drzewa. byly to lata 50 ub, wieku i dlugo lezal tam snieg..to byla rozrywka.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja