Artykuł Czytelnika: Wybory samorządowe zbliżają się w szybkim tempie
Konfederaci od reform ustrojowych nie mogą być nieobecni w tak ważnym wydarzeniu w kraju. Ważnym dlatego, że te wybory rozpoczną (lub nie) proces przemian zmierzających do upodmiotowienie obywatela w procesie zarządzania naszym państwem, a właściwie do jego odzyskania.
Wychodząc z założenia, że suwerennego państwa polskiego już nie ma (jesteśmy wszak częścią UE, a kraj został podzielony na euroregiony z coraz bardziej autonomiczną władzą ześrodkowaną w wielkich miastach), nasza działalność reformatorska i edukacyjna powinna skupiać się na procesach państwotwórczych: niepodległości w zakresie finansów i gospodarki, suwerenności w tworzeniu własnego prawa praz wolności obywatelskiej.
Ten proces uważam, że powinien rozpocząć się od przebudzenia lokalnych społeczności, siłą rzeczy organizacyjnie skupionych w gminach. Gminy, to takie małe Ojczyzny. To, co dzieje się w gminie, to obraz naszego państwa w mikroskali. To tu, w gminie - obywatel nie ma nic do powiedzenia, rządzą kliki we własnym interesie i na zlecenie tych, co są wyżej. Dobry obywatel, to ten, co wyjechał za granicę. Posłuszny (czytaj zniewolony) to taki, który albo milczy, albo jest uzależniony od lokalnej władzy poprzez pracę w urzędzie kogoś z rodziny, albo poprzez zasiłki, albo z powodu umorzenia podatku przez "dobrą władzę".
Dlatego pragnę rozpocząć nasze rozważanie na temat gminy. Stąd też wrzucam propozycję Programu dla samorządów. Proszę o Wasze uwagi za i przeciw; ewentualnie inne przemyślenia. Po naszej koreusowej obróbce, trzeba z tym wyjść na szersze forum, by myśli te trafiły pod strzechy.
Przyświeca mi w tym jeden cel - żeby ta milcząca większość, która nie chodzi na wybory, (których to wyborów praktycznie nie ma, bo bierzemy udział w głosowaniu) - żeby zobaczyli i uwierzyli, że mogą, że mają coś do powiedzenia. Nadzieję budzi fakt, że ludzie się budzą i jest coraz więcej takich, którym zależy na istotnych zmianach w naszej Ojczyźnie.
PROGRAM DLA SAMORZĄDÓW
1. Społeczna gospodarka rynkowa
2. Gmina potrzebuje nie polityka, ale gospodarza
3. Samodzielność monetarna: banki municypalne, rozwój walut lokalnych, kreacja waluty w oparciu o Kredyt Społeczny
4. Trzy strategie do wypracowania przez nowe rady gminy:
a. Strategia samodzielności żywnościowej
b. Gminny plan zatrudnienia mieszkańców
c. Narodowa strategia rozwoju
Krzysztof Skrzypczak, Grzegorz Niedźwiecki – TRYBUNAŁ NARODOWY