« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 27 listopada 2021.Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, MaksymilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

…żeby Polska…

Autor: Obserwator
Piątek, 9 marca 2018, 15:29
…była Polską – śpiewał Jan Pietrzak, a ludziom łzy z oczu leciały. Teraz też lecą. Tylko z innych powodów. Teraz bowiem mamy problem, bo niedokładnie wiadomo, od kiedy ta Polska (nasza Polska) istnieje.
Zdaniem naszego Premiera Mateusza Morawieckiego, który już dokonał kilku historycznych odkryć, w marcu 1968 r. jeszcze Polski nie było. Twierdzenie to zdementował senator Marek Borowski, który powiedział w telewizorze, że w marcu tegoż roku Polska – wbrew stanowisku Premiera – jednak była. Chociaż nie było jeszcze faktycznie Mateusza Morawieckiego (urodził się dopiero w czerwcu tegoż roku).

I teraz niedokładnie wiadomo, o czym mówił Premier. O Polsce, czy o sobie, bo mógł nawiązywać skromnie do jednego francuskiego Ludwika z numerem XIV, który – równie skromnie – mawiał „Państwo to ja!”

Podobieństw między Mateuszem I i Ludwikiem XIV jest więcej. Ten drugi (w sensie – czternasty) długo czekał na władzę, ale jak już ją posiadł, to od razu w pierwszym roku działalności wydał kilkanaście edyktów, dotyczących m.in. prawodawstwa, wojska , podatków. Historycy piszą, że Ludwik XIV z zapałem prowadził wojny na całym świecie, dramatycznie wpływające na stan gospodarki kraju, ale jednocześnie objawiał się jako „Król Słońce”. Ale o samochodach elektrycznych Ludwik nie wspominał.

Niestety, historia napisała też finał tej opowieści . Po śmierci Ludwika XIV, który pozostawił państwo scentralizowane i zarządzane absolutystycznie nie minęło dużo czasu, a wybuchła Rewolucja Francuska i szlag wszystko trafił. Tyle, że to temat na inną opowieść.

Wracając do Polski, która w zależności od humoru władców pojawia się i znika, razem z przypisanymi jej zdarzeniami i osobami, nie mamy jasności, kiedy ona była, a kiedy nie. Sęk bowiem w tym, że każdy (rząd) ma inne kryteria istnienia kraju, którym rządzi, chociaż wydawałoby się to niemożliwe.

Długie lata byliśmy utrzymywani w przeświadczeniu, że Polska pojawiła się pod Cedynią w 972 r., kiedy Mieszko I, książę Polan, spuścił łomot Niemcom. Precyzyjnie nie Niemcom, a jednemu z pomniejszych książąt, ale tak czy inaczej pokazał, że Słowianin potrafi przywalić. Tyle, że ów Mieszko ściągał imigrantki do swego łoża, więc nie wiadomo, czy był prawdziwym Polakiem. Pierwszą żoną była przecież Dobrawa, czyli Czeszka, drugą bardzo prawdziwa Niemka imieniem Oda.

Nie sięgając tak daleko w historię można mieć jednak wątpliwości o co walczyli powstańcy listopadowi czy styczniowi, skoro Polska pojawiła się dopiero po 1968 r. Drzymała z tym swoim wozem też jest dziwaczny. Jest wprawdzie symbolem walki chłopa (polskiego?) o ziemię i prawa, ale w 1904 r. Polski przecież nie było (to akurat jest pozornie zgodne ze śmiałą tezą Premiera). Pozornie, bo skoro chłop walczył o coś, to znaczy musiał wiedzieć – o co? Albo przynajmniej mieć tego wizję. Faktem jest, że można mu postawić kilka zarzutów. O ile bowiem Tusk miał dziadka w Wehrmachcie i dlatego nie może być prawdziwym Polakiem, to Drzymała miał w armii pruskiej dwóch swoich synów, którzy w dodatku zginęli w pruskich mundurach w I wojnie światowej, walcząc dla Prusaków. W dodatku dwaj jego inni synowie wyjechali do Niemiec, opuścili ojca, pożenili się z Niemkami i przyjęli nazwisko Berger. Wygląda więc na to, że Drzymała jest jednak zdecydowanie gorszy, niż Tusk, na którym ciąży tylko posiadanie dziadka.

Można tak długo. Czy była Polska w czasach „Okrągłego Stołu”? O jakim to kraju pisywał Sienkiewicz, który przecież nie tworzył jak Jules Verne wizji rzeczy i spraw nieistniejących? Jaki to kraj wstąpił do ONZ (1945), czy WHO (1948)? Podobno w obu przypadkach Polska jest krajem założycielskim, więc ktoś ją musiał uznać.

Jest też – szczególnie istotny w tzw. współczesnych czasach – argument koronny, to znaczy Chrzest Polski. Wprawdzie historycy nie są w stanie dojść ze sobą do ładu i różne grupy lokują owo wydarzenie między 960 a 967 rokiem, ale jakby nie liczyć, ten symboliczny akt nastąpił grubo tysiąc lat temu i nikt nie przeczy przeciwko takiemu określeniu. Widocznie Premier, zajęty wyjaśnianiem, co miał na myśli mówiąc to co powiedział, nie doczytał, albo nie zapamiętał z wykładów różnych takich drobiazgów. Można się tylko obawiać, że ludzie to Jemu zapamiętają. Niektórzy tylko, oczywiście, bo prawdziwi Polacy i tak swoje wiedzą, choćby z narodowej telewizji, która – powstając z kolan - tę wiedzę popularyzuje.

Tylko jak tu „rozkminić” polskość Tuska i Drzymały?

P.S. Wbrew tonowi tej opowiastki jest ona smutna. Mówi przecież o tym – gdyby się ktoś jednak nie chciał domyślać – o naszym narodowym zakłamaniu i zamykaniu oczu na fakty, które nie zgadzają się z bieżącymi tezami i z tym, że „nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne – czarne”.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~DJ | 9 marca 2018, 17:04
Ale bełkot.
~Więc be bo białe to biale ! | 9 marca 2018, 17:17
SUPER artykuł, chociaż fakt, dla pisd...li nie do zrozumienia. Ale artykuliku przecież ten pan od willi na Ż. podarowanej przez komuchow ,ktorą zabrali pilsudczyka rodzinie a poprzez panów Ś . otrzymał,nie czytał, opinii nie wydał, więc be!
~Real | 9 marca 2018, 17:38
Historia jest taka, Polska była dobra za Piastów, potem była niedobra za Jagiellonów ponieważ zajęła tereny później należące do ZSRR. Potem szlachta i możnowładcy Polskę przepili. Były jakieś powstania, ale najważniejszym wydarzeniem jest urodzenie się BOGA, Karola Marksa! Od tego momentu zaczyna się jedynie słuszny rozwój świata, tego świata. Rewolucja Październikowa, Lenin, Stalin. W 1918 powstaje jakiś bękart traktatu wersalskiego, który śmie Polską się nazywać. W kraju tym panuje głód i nędza. Rządzą "hrabiowie", a chłop jest ciemiężony. W 1944 zaczyna się jedynie słuszny kierunek pt. PRL. Trwa do 1989 i zostaje trochę zmodyfikowany. W 2015 do władzy dochodzą skomunizowani faszyści bolszewickiego pochodzenia i zaczyna się reżim ;)
~AD966 | 9 marca 2018, 18:04
Ten okres rządów piślaków będzie nazwany "wielką smutą" .Nie chce się pisać,chce się kląć. Ten co siedział cały czas w kraju to się cieszy z tych rządzących, ale gro obywateli pracowało za granicą w czasach PRLu i później widzieliśmy ichniejszą gospodarkę i myśleliśmy że taką będziemy mieli, budowali . Kto Nam te klocki poprzestawiał? Realu zapomniałeś o naszym bogu JP II.
~do : autora - Obserwatora | 9 marca 2018, 19:51
Wytłumacz mi " chistoryku", dlaczego po 89'' mówi się o III RP a więc o następnej po II RP , tzw. międzywojennej? Dlaczego tą III- cią nie jest, nawet dla tego od " polskość to nienormalność ", PRL ? Czy ty udajesz głupiego czy jesteś nim ? Czy więc udajesz, że nie rozumiesz sensu przesłania Morawieckiego, że Polska nie była państwem suwerennym w czasie tzw. PRL-u? A może uważasz, że to Polska najechała Czechosłowację, zmuszając do tego ZSRR i inne demoludy? A w każdym razie nie powstrzymała CCCP ? Podobnie zresztą, jak Polska nie powstrzymała III Rzeszy przed rozpętaniem II WS, zbudowaniem NIEMIECKICH OBOZÓW ŚMIERCI na polskich ziemiach i nie zmusiła Hitlera do zaniechania Holocaustu? Odpowiedz, bo to dla niektórych PO-iditów i zwłaszcza tu obecnych PO-k...nek, nie do zrozumienia !!!
~joa | 10 marca 2018, 8:07
Na tym polegała polityka POtargowicy żeby w żadnej sprawie się nie narazić , zawsze płynąć w głównym nurcie, uznać, że Polska jest brzydką panną bez posagu, czyli mieć kompleksy i nigdy twardo w interesach narodowych polskich nie stawać. I zawsze, jak jakiś zachodni polityk huknie, albo czegoś zażąda, to po prostu się na to godzić. Na tym właśnie ta polityka polegała i stąd szok dzisiaj POtargowicy, że nagle pojawiła się polska polityka, żeby Polska była Polską.
~Tosia 11 | 10 marca 2018, 8:53
Dlaczego padają inwektywy typu "pisd...li"itp?.Zresztą obie strony mają nieodpartą potrzebę sponiewierania adwersarza Polacy to straszne zagryziaki .
~do : Tosia 11 | 10 marca 2018, 9:29
Dobre pytanie. Tylko zauważ, że jest " ", jest też "reakcja". Inaczej głupcy myślą, że są mądrzy, bo nie spotkała ich odpowiedź.
~Prawa fizyczne | 10 marca 2018, 11:40
Droga Tosiu 11, wynika to wprost z praw fizyki. Słowa też są pewną energią, bo wszystko jest energią. I podlega prawom fizyki.Każda akcja wywołuje reakcję. W Pismie Sw,( pewnie znasz je lepiej niz ja, więc namierzysz z łatwością myśl)powiedziano jako na gorze tak i na dole.Więc jeśli pan, taki nieduzy, szczerbaty, memlający językiem, od czasów komuny mieszkający w willi( w Warsiawie to sztuka było zamieszkac w willi i to po piłsudczyku, bez zasług dla tamtych wladz!), wywrzaskujeze szczytu drabinki prawdziwe inwektywy, bo ze słownika, do suwerena, to jest tak i na dole.Pisd...l nie jest inwektywą, nie ma takiego slowa w słowniku. Jest tylko twoja interpretacja czy nad. Moje koleżanki pisówy/ dawniej i pzpr, lagi,piczki i co tam jeszcze)poczuły się obrażone,więc dla odróznienia tak piscoś
~cd. prawa fiz. | 10 marca 2018, 11:56
To jest taki moj uklon w ich stronę. Bo być moze(choć nie do końca jestem o tym przekonana, bo wyjątki potwierdzają regułę)nie każdy pisiak to d...l. Patrz pierwszy post. Średnio inteligentna malpa podałaby trzy powody dlaczego z artykułem nie może się zgodzić lub dlaczego artykuł dla niej jest nieczytelny. Ale pisiak nr 1 nie umiał.ALE MUSIAŁ. Czyli PISd...l. Typowy pisiak komentuje krótko : idiotka,k...n, ubowiec,lewak czyli słowami będącymi w słowniku i ktore stanowią albo inwektywę,albo mają przynajmniej znaczenie pejoratywne.
~Anonim+ | 10 marca 2018, 13:23
No mi wszystko jasne, Polska istnieje od chwili nieopublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, opanowanego (również w innych, nie opanowanych dziedzinach przez PIS) przez komunistów, złodziei i zdradziecki mordy, które zamordowały najlepszego w historii prezydenta! I kto tu PIERWSZY zaczął dzielić na lepszy, gorszy sort i po jaką cholerę ?
~do : totalsów | 10 marca 2018, 14:09
Nawet najgłupsza małpa, nawet gdyby była pijana, to nie wklejałaby pod jednym artykułem dwa razy tych samych grepsów o willi, od piłsudczyka itd.itp. Chyba, że ta małpa się tymi swoimi " mądrotami" do "wyhaftowania " masturbuje? Nie moje ZOO, nie moje małpy ...
~normalność | 10 marca 2018, 15:09
Każdy premier przechodzi do historii w podręcznikach szkolnych.I ten zaszczyt trzeba spłacać.Jeszcze nieraZ usłyszymy to spłacanie.I zatęsknimy za Panią Betę i panem Escobarem ,którego wyrzucili ,bo by nie dopuscił do afery z ustawą o IPN.Kobiety bowiem nie upadlają się.
~do : Małpy Dziś, 20:37 | 10 marca 2018, 20:44
Małpeczko ty nasza, nie pij, jak nie potrafisz. Zaszkodzi to tylko twojej wątrobie, bo mózgu już nie ma.
~do pismatoła 20.44 | 10 marca 2018, 21:13
No i co ? Posłuchała cię twoja stara- czyli małpeczka? Skończyła chlać, czy jeszcze siedzi , a może zaryła już ryjem w rzygowiny ?Zemdliło pewnie już ją od twoich grepsów i trunkow. Taki wstyd ! Taki wstyd ! Ps Choć adres IP inny i tak wiadomo żeś vektruś !Pisvektruś !
~do : Dziś, 21:13 | 10 marca 2018, 21:19
Poszukaj sobie dobrego ortopedy. Wylecz chociaż swoje krzywe nogi, bo na głowę, to już najlepszy psychiatra nie poradzi.
~cie,cie,cie... | 10 marca 2018, 21:29
Z nóg jeszcze jestem bardzo dumna. Jeszcze są dość zgrabne. Zapomnij, dobrych lekarzy w Pl nie ma! -żaden nie potrafił w Pl wyleczyć 68 letniego starucha gnoma z miesiączki ! I psychiatrów też juz nie ma,żaden gnoma nie wyleczył z urojeń i memłania ! Więc też tobie nikt nie pomoże :pisdol sobie dalej , jesteś nudny jak flaki z olejem.Bez odbioru.
~do : głu... | 10 marca 2018, 21:37
Jesteś dumna czy dur..na? Ja stawiam na to drugie.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja