Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4068
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: „5 złotych i 50 groszy w zębach tu przynoszę”

Autor: RobertObaz
Środa, 30 listopada 2022, 10:38
Najdroższy Panie Prezydencie,

Kilkukrotnie podkreślał Pan jak bardzo chciałby wspomóc mieszkańców i chronić ich przed szalejącą inflacją. Twierdził Pan, że zrobi wszystko aby ulżyć mieszkańcom w losie jaki zgotował nam PiS. Występował Pan wskazując winnego za podwyżki, brak racjonalnego finansowania samorządów, brak dotacji na rozwój, zaniżone subwencje i jedynym wrogim po drugiej stronie była tzw. Zjednoczona Prawica.

Wierzyłem Panu ja i wielu mieszkańców, dziś jednak traci Pan nasze zaufanie!

Analizując Pana działania w zakresie podwyżek opłat za śmieci, trudno szukać winnego po „tamtej stronie sceny politycznej”. To niestety Pan obdarza nas - mieszkańców irracjonalnymi decyzjami, które od objęcia przez Pana funkcji Prezydenta doprowadziły do podwyżki cen za wywóz odpadów z około 15 zł do kwoty 40,7 zł, co oznacza wzrost o 270%! Inflacja w tym czasie wyniosła około 40%. Koszt administracyjny obsługi systemu opłat za śmieci to 5%, a w przypadku programu „500+” to jedynie 2%, co oznacza, że Pańskie „zarządzanie” kosztuje nas - mieszkańców 2,5 raza więcej, a wpływ akurat na ten czynnik mają tylko Pańskie zdolności menadżerskie i umiejętność podejmowania decyzji.
Obiecał Pan, a cytaty przytoczyłem poniżej, że będzie szukał rozwiązań, które odciążą mieszkańców i wpłyną na obniżenie stawek. Efektu Pańskich działań niestety nie widać, ponieważ liczba osób która złożyła deklaracje w roku 2021 wynosiła 63 618, a w tym roku pomimo Pana „starań” zmniejszyła się do 62 658, czyli praktycznie 1000 osób mniej.
W tym czasie dla przykładu połowę mniejszy Świdnik dzięki pracy osób odpowiedzialnych, zwiększył liczbę złożonych deklaracji o około 1500 osób. Podobną sytuację mamy w Zabrzu, dzięki analizie danych liczba osób składających deklaracje zwiększyła się o 5%. Można rzec - 5% to niewiele jednak to połowa zafundowanej nam podwyżki. Jako mieszkaniec i Pański wyborca mam prawo rozliczać Pana z podejmowanych decyzji i w tym przypadku uważam, że nic Pan nie zrobił, żeby uchronić nas przed podwyżkami. Ocenę mieszkańców pozostawiam im samym! Co Państwo o takim zarządzaniu sądzicie?

Wypowiedź prezydenta Jerzego Łużniaka z dnia 10.07.2019:

„Jeżeli się okaże, że na przykład wszystkie czynniki jakie zostaną wprowadzone wskażą, że będzie można wprowadzić niższą stawkę bądź też wprowadzić inną dla rodzin wielodzietnych a pozostali nie będą z tego tytułu ponosili konsekwencji, na pewno to zrobimy”

Link: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/88393/Jelenia-Gora-Podwyzka-cen-za-wywoz-smieci-stala-sie-faktem?fbclid=IwAR1Tr6e3TfFdlGml7mtMyIesORRXihfPwRr9siF1aSK4N3jq2ZAjqH6lSXQ

„Poglądy stron w sporze o podwyżkę za wywóz odpadów przez dwa miesiące nie zmieniły się. Choć chyba wszystko już zostało powiedziane przy okazji poprzedniego procedowania uchwały śmieciowej, teraz również nie zabrakło emocji. Ponad 40 minut trwało ustalanie porządku obrad, gdzie głosowano m.in. pomysł radnego Mariusza Gierusa o przesunięciu sesji. Ten sam radny dopytywał, jak miasto zamierza poradzić sobie z kilkunastoma tysiącami niepłacących za śmieci mieszkańcami, o których była mowa przy pierwotnym pomyśle oparcia opłat za wywóz odpadów na zużyciu wody. Liczba mieszkańców według deklaracji śmieciowych oscyluje wokół 63 tys. zł, zameldowane w mieście są blisko 72 tys. osoby, a z szacunków prezentowanych przez samorząd jesienią wynika, że faktycznie mieszkać tu może do 80 tys. osób. Po części – jak przekonywał Janusz Łyczko, zastępca prezydenta miasta- problem może złagodzić nowy instrument w weryfikacji danych – straż miejska zyskała uprawnienia do sprawdzania deklaracji śmieciowych. I to – zapowiadają urzędnicy – będzie robione. Zgodność z deklaracjami ma też pomóc zweryfikować specjalna aplikacja.”
Link: https://old.nj24.pl/.../podwyzka-za-wywoz-smieci-jeszcze-raz

Twoja reakcja na artykuł?

6
30%
Cieszy
2
10%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
10
50%
Złości
1
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group