« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 8 sierpnia 2020.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dokąd zmierzasz Jelenia Góro?

Autor: adomagala
Czwartek, 11 grudnia 2014, 23:10
W 1990 r. ustawa o samorządzie terytorialnym usankcjonowała odtworzenie w Polsce struktur władzy lokalnej. W ciągu blisko 25 lat Jelenią Górą rządziło kilku prezydentów, wywodzących się zarówno ze środowisk prawicowych jak i lewicowych. Przez cały ten okres odnosiło się wrażenie, iż włodarzom naszego miasta brakowało dobrze przemyślanej i spójnej wizji tego, jakim miastem powinna być Jelenia Góra. Czy istnieje szansa na to by w przyszłości ten stan rzeczy mógł ulec zmianie?
Nie ucichły jeszcze echa ostatniej kampanii wyborczej, w której na urząd Prezydenta Jeleniej Góry wybrano ponownie Marcina Zawiłę. Ubiegający się o reelekcję Prezydent przedstawił główne kierunki działań, jakie chciałby podjąć w latach 2014 - 2018. Była mowa o potrzebie skoncentrowania działań na odnowie centrum Jeleniej Góry, budowie obwodnicy Maciejowej.

Każdy kto jest mieszkańcem Jeleniej Góry stara się na swój subiektywny sposób oceniać aktualną sytuację społeczną i gospodarczą tego miasta. Przeważają opinie, że nic się tu nie dzieje, że trudno tu o pracę, że jedyną sensowną decyzją jest ta o opuszczeniu rodzinnego miasta. Cóż mają począć absolwenci jeleniogórskich uczelni wyższych, kiedy przeglądają oferty pracy na Jelonce? Dominują oferty pracy dla osób z wykształceniem zawodowym czy średnim, a rzadkością jest zatrudnienie na umowę o pracę. Cóż mogą zrobić jeleniogórzanie - absolwenci kierunków technicznych po politechnikach, którzy po ukończeniu studiów nie mają szans na znalezienie pracy w swoim zawodzie w rodzinnym mieście? Muszą...wyjechać z Jeleniej Góry. Drenaż mózgów, który obserwujemy w grodzie Bolesława Krzywoustego trwa zresztą od dłuższego czasu. Jeszcze w 2000 r. wg. danych GUS Jelenia Góra liczyła ok 93 tys. mieszkańców podczas gdy na koniec 2013 r. było to już tylko nieco ponad 82 tys. Rzeczywista liczba mieszkańców może być jednak znacznie mniejsza. Nie można zarzucić władzom Jeleniej Góry, że problem odpływu ludności i bezrobocia był bagatelizowany. Jeszcze za rządów Marka Obrębalskiego utworzono w mieście podstrefę Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzielnica przemysłowa, która jest chlubą obecnych władz całkiem nieźle się rozwija. Pojawiają się tu nowi inwestorzy. Stopa bezrobocia w mieście należy do najniższych na Dolnym Śląsku. W ostatnich latach, dzięki wsparciu środków unijnych zrealizowano kilka poważnych inwestycji. Podjęto i zakończono już rewaloryzację Parków: Norweskiego i Zdrojowego, oddano do użytku termy cieplickie, odnowiono kaplice wokół Kościoła Garnizonowego, odrestaurowano zabudowania i otoczenie zespołu pocysterskiego w Cieplicach, wdrożono program rewitalizacji, obejmujący m.in. odnowę elewacji przy ul. Złotniczej i Drzymały. W mieście powstają kolejne wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, choć budzi to poważne kontrowersje. Powstają nowe zespoły zabudowy wielorodzinnej. Mogłoby się zatem wydawać, że miasto rozwija się prężnie.

Tymczasem słyszymy, że daleko nam do Wrocławia, Poznania, a co niektórzy bardziej radykalni forumowicze wskazują nawet, że przegonił nas Bolesławiec. Starajmy się być bardziej obiektywni. Nie liczyłbym na to, że pewnego dnia do Jeleniej Góry zawita Bill Gates i przeniesie tutaj siedzibę Microsoftu, Steven Spielberg raczej nie nakręci tu kolejnego filmu, Madonna chyba raczej też nie przyjedzie na kurację do Cieplic. Nie jesteśmy po prostu Wrocławiem: nie leżymy na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, nie mamy porządnego portu lotniczego, nie posiadamy instytutów naukowo-badawczych, nie mamy 600 tys. mieszkańców.

Nikt się chyba jeszcze nie pokusił o podsumowanie tego czym Jelenia Góra dysponuje. Zapewne niewielu jeleniogórzan wie, że jesteśmy drugim po Wrocławiu miastem o największej liczbie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Cieplice obok Lądka-Zdroju są najstarszym uzdrowiskiem. Mamy ruiny średniowiecznego zamku oraz arcydzieła architektury barokowej. Jesteśmy w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, obszarów Natura 2000. Jesteśmy położeni na krańcach kilku pasm górskich, a południowe krańce miasta obejmują niemały fragment Karkonoszy, stanowiących granicę z Republiką Czeską. Jesteśmy ośrodkiem o bogatych tradycjach lotniczych i sportowych. Mamy filharmonię, dwa teatry...i przeświadczenie że jesteśmy zaściankiem.

Pojawiający się w mieście inwestorzy oczywiście cieszą. Myślę, że jednak brak jest w tym wszystkim poważniejszego impulsu rozwojowego. Nowo powstające miejsca pracy to w miażdżącej większości przypadków stanowiska produkcyjne, gdzie zatrudnieni na nich ludzie nie mogą liczyć na naprawdę godny zarobek. W statystykach to wygląda pięknie, tylko w statystykach...U nas się montuje, łączy, skleja, składa. U nas się niczego nie kreuje, niczego nie wymyśla. Poza nielicznymi chlubnymi wyjątkami, takimi jak chociażby firma CODE TWO, nasza lokalna gospodarka charakteryzuje się niską innowacyjnością. Nie dziwi zatem stale obserwowany odpływ mieszkańców. W Jeleniej Górze nietrudno o pracę, która pozwala na wegetację, o wiele trudniej o taką, która pozwoliłaby na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego i założenie rodziny.

W tym miejscu rodzi się pytanie o przyszły kształt tego miasta, o jego wizję, o to jak uczynić życie jeleniogórzan lepszym.

Nie potrafię udzielić odpowiedzi na te pytania. Odpowiedzi na to pytanie nie potrafili również udzielić rządzący do tej pory Jelenią Górą prezydenci. Gdy zbliżała się data wyborów samorządowych, kandydaci prześcigali się w obietnicach: że wybudują obwodnicę, że stworzą szybką kolej miejską, że w mieście powstanie inkubator przedsiębiorczości. To były jednak tylko pewne pomysły, tylko jakieś elementy, które mogłyby posłużyć do stworzenia prawdziwej, spójnej wizji rozwoju miasta. Żaden z kandydatów na prezydenta jednak nigdy takiej wizji nie przedstawił. To dlatego dziś nie wiemy w jaki sposób zatrzymać w mieście młodych ludzi, to dlatego nie wiemy jak przyciągnąć inwestorów, którzy stworzyliby dobrze płatne i stabilne miejsca pracy. Jelenia Góra posiada strategię rozwoju miasta, posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, oraz inne strategie sektorowe. I co z tego wynika dla mieszkańców miasta? Praktycznie nic. Problem polega na tym, że wiele decyzji podejmowanych przez władze miasta ma charakter polityczny, a nie merytoryczny, że prezydent staje się często niewolnikiem decyzji rady miasta.

Dlatego apeluję do Prezydenta Zawiły, żeby stworzył właśnie taką wizję miasta, którą później mógłby konsekwentnie realizować. Ale sam tego nie zrobi. Panie Prezydencie proszę Pana, aby powołał Pan w Jeleniej Górze coś na kształt Biura Rozwoju Wrocławia czy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, żeby stworzył Pan interdyscyplinarny zespół złożony z urbanistów, architektów, ekonomistów, socjologów itp., którym powierzyłby Pan tworzenie programu naprawy Jeleniej Góry, opracowywanie dokumentów strategicznych, planów miejscowych, programów rewitalizacji i ochrony dziedzictwa kulturowego. Uważam, że mając do dyspozycji fachowców z różnych dziedzin, miałby Pan silny atut i łatwiej byłoby Panu przekonywać radnych do swoich racji. Uważam, że taki zespół mógłby również odpowiadać za promocję miasta oraz pełnić ważną rolę w przyciąganiu inwestorów.

Z wykształcenia jestem mgr gospodarki przestrzennej o specjalności: rozwój i rewitalizacja miast oraz obszarów wiejskich. Może właśnie dlatego na problemy rozwoju Jeleniej Góry zwracam baczną uwagę. Widzę, jak wiele rzeczy dałoby się tu zrobić, zmienić, żeby to miasto było bardziej przyjazne mieszkańcom. Coraz częściej ogarnia mnie jednak wątpliwość czy osoby sprawujące w tym mieście władzę mają rzeczywiście wolę dokonywania jakichś pozytywnych zmian. Jak wielu ludzi musi stąd jeszcze wyjechać, aby nastąpiło otrzeźwienie?

Trzy lata temu z własnej inicjatywy opracowałem koncepcję zagospodarowania terenu położonego w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego. Na obszarze położonym między ul. Ogińskiego, a terenem szpitala miałby powstać bikepark oraz hala namiotowa mieszcząca skatepark oraz boiska do różnych gier zespołowych. Z pomysłem tym zwróciłem się do Prezydenta Zawiły. W odpowiedzi otrzymałem pismo od Jego zastępcy - H. Papaja. Stwierdzono, że mój pomysł ze względu na szereg barier finansowych i planistycznych nie będzie zrealizowany. W piśmie wskazano również, że prowadzone wcześniej badania wykazały, iż na Zabobrzu nie ma zapotrzebowania na tego typu obiekty. Swój pomysł opublikowałem na youtubie i temat umarł śmiercią naturalną:
https://www.youtube.com/watch?v=a06Cl33b7Wg

Kilka miesięcy później wraz z dwiema koleżankami z pracy wzięliśmy udział w niemieckim konkursie urbanistycznym. Niestety nie udało nam się go wygrać, ale samo przygotowanie koncepcji konkursowej było dla nas cennym doświadczeniem. Opracowaliśmy wizję rewitalizacji terenów po dawnej Celwiskozie. Temat ten wydał nam się interesujący tym bardziej, że od wielu lat władze miasta nie miały pomysłu na wykorzystanie tego terenu poprzemysłowego:
https://www.youtube.com/watch?v=zXkNhuHcxAw

Panie Prezydencie nikt nie oczekuje od Pana, że będzie Pan wizjonerem, że będzie Pan sypał z rękawa pomysłami. Bo takich włodarzy w Polsce, którzy obejmując fotel prezydenta, burmistrza czy wójta mają klarowny program działań jest naprawdę niewielu. Ale prosiłbym, żeby bardziej wsłuchiwał się Pan w głosy mieszkańców, w to co mają do zaproponowania temu miastu, żeby dał Pan zielone światło na realizację różnych pomysłów. Jako szary obywatel niewiele mogę zrobić, ale Pan posiadając władzę, wielomilionowy budżet i kilkuset pracowników - jest w stanie zrobić dla Jeleniej Góry bardzo wiele i pozytywnie zapisać się na kartach historii.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~kk | 12 grudnia 2014, 21:06176-*-132-19.airmax.pl (176.*.132.19)
chcieliscie Zawiłe nieudacznika to macie a teraz nie narzekajcie
~Zdzich | 12 grudnia 2014, 21:1178.*.4.16 (78.*.4.16)
Fajny tekst, prawdziwy. Jelenia Góra to moim zdaniem dość duży, aczkolwiek kompletnie nie wykorzystany potencjał. Pierwszy problem to kiepskie położenie wraz z fatalnymi połączeniami drogowymi. O ile na to pierwszy nikt nie ma wpływu, o tyle to drugie to poważny problem. Wyjazd z miasta w każdym kierunku jest fatalny. Wrocław, Wałbrzych, Legnica? Jednopasmowa droga, bez utwardzonych poboczy zarówno do Legnicy i Wałbrzycha, a do Wrocławia "zaczyna się jechać" dopiero od autostrady. Niemcy? Fatalna, głównie jednopasmowa droga praktycznie do samego Zgorzelca. Czechy? Jeden pas do samej granicy. Każda droga oblegana, bardzo ciężko się jedzie, do tego często kiepski stan nawierzchni. Jak miasto ma kogoś do siebie przyciągnąć, skoro jest tak fatalnie skomunikowane?
~fan sekty po | 12 grudnia 2014, 21:15ip-78-*-36-157.kwnet.azartsat.pl (78.*.36.157)
Chcieliśta PO srańców to mata.... Obniżka podatków - Naczelną polityką mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to wszystkich - tych mniej zamożnych i tych bogatszych - mówił premier w swoim pierwszym expose wygłoszonym w 2007 roku. Od tej zapowiedzi minęło już 6 lat, w czasie których m.in. podwyższono składkę rentową i podatek VAT. 2. Drogi na Euro 2012 W przemówieniu z 2007 roku nie zabrakło deklaracji dotyczących infrastruktury. - Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad. Naszą ambicją będzie połączenie miast, głównych aren mistrzostw Europy 2012, siecią szybkich dróg - zapowiadał premier. Mistrzostwa Europy w Polsce były niewątpliwym sukcesem organizacyjnym a rząd Donalda Tuska w kwestii dróg zrobił nie mało. Nie zmienia faktu, że miast-g
~Stasiu | 12 grudnia 2014, 21:16dynamic-78-*-244-177.ssp.dialog.net.pl (78.*.244.177)
Aktualnie dyskusja o mieście jest co najmniej pytaniem kiedy JG pogrąży się w zapaści. Problemem dnia dzisiejszego jest to, że wszyscy chcą mieszkać albo we Wrocławiu albo w Jeżowie, Siedlęcinie, Mysłakowicach itp. Nikt nie chce mieszkać w miastach średnich. Tylko duże miasta albo wioski. Trochę jest to pasożytnictwo, bo każdy kto się buduje w np. Jężowie to z myślą o bliskości JG. Jeździ do miasta na zakupy, do pracy, przedszkoli, szkół. Korkują nam miasto, żerują, ale podatków już nie zostawiają. Gdzie będą jeździć za 30 lat? Do 30 tysięcznej JG? śmiechu warte. Kotlina musi się zjednoczyć. Ościenne gminy muszą się włączyć do miasta żeby zbudować tu miasto zdolne do konkurencji z Wrocławiem. Inaczej wszyscy niedługo będziemy płakać.
~Zdzich | 12 grudnia 2014, 21:1778.*.4.16 (78.*.4.16)
Kolejna sprawa to promocja. Widziałem kiedyś reklamę Jeleniej bodaj na TVN24 czy innej tv. Na obrazkach rewelacja, pomyślałem naprawdę fajne miasto. Pytanie tylko dlaczego tego jest tak mało? Inna rzecz, że miasto musi sobie znaleźć swój target. Jelenia nie jest i nie będzie miastem stricte turystycznym, od tego jest Karpacz, Szklarska. To trochę podobnie jakby twierdzić, że Koszalin to miasto turystyczne, bo leży blisko morza. Świetną promocją byłby sport, ale tu nic medialnego na najwyższym poziomie nie ma. Moim zdaniem miasto nie ma też specjalnego prestiżu. Mieścina jakich wiele i tyle. W tym tkwią też uczelnie, a w zasadzie jedna. Kolegium jest fajnie położone, ma wiele atutów - basen, halę, bliskość akademika, wszystko w jednym miejscu, wrocławskich wykładowców. cdn
~Zdzich | 12 grudnia 2014, 21:2178.*.4.16 (78.*.4.16)
Cd. ale co z tego, jak uczelnia praktycznie nie ma promocji, nie wspominając o prestiżu - bo jak nazwać szkołę, która jest głównie wyszydzana? Do atutów można też zaliczyć studio radiowe, ale nikt nie potrafi tym wszystkim przyciągnąć studenta. Wielu jest pewnie takich, którzy nie porywają się na wielkie miasto jak Wrocław i z różnych powodów wybierają głównie pomiędzy Legnicą, a Wałbrzychem, kompletnie pomijając Jelenią. Następna rzecz to centrum - centrum miasta umiera, wieczorem nie ma tam życia, na rynku nic się nie dzieje. Ostatnio idąc przez ratusz pomyślałem sobie, że to miasto jest naprawdę ładne, tutaj naprawdę jest potencjał, ale na tym koniec, bo nikt tego nie wykorzystuje, nikt nie zadba, żeby centrum miasta zaczęło żyć.
~Zdzich | 12 grudnia 2014, 21:2478.*.4.16 (78.*.4.16)
Podsumowując - mam wrażenie, że miasto od lat tkwi w stagnacji, niby coś się zmienia, ale tak naprawdę nic się nie zmienia. Nikt nie ma pomysłu, długofalowej strategii, dzięki której Jelenia wyjdzie z cienia i stanie się drugim po Wrocławiu magnesem dla województwa. Z Wrocławiem oczywiście nie można się porównywać, to niedorzeczne, ale już Legnica, Wałbrzych, Lubin czy Bolesławiec? To są rywale, których można ograć.
~Alf | 12 grudnia 2014, 21:26dynamic-78-*-107-226.ssp.dialog.net.pl (78.*.107.226)
Bardzo rozsądne przemyślenia.
~Marian2 | 12 grudnia 2014, 21:38*.jeleniagora.vectranet.pl (82.*.16.227)
Na początek chciałbym pogratulować tekstu, jest naprawdę przemyślany i obiektywny bez opowiadania się po stronie żadnej partii a to już dużo. Moim zdaniem zadanie numer 1 dla miasta do zdecydowana poprawa komunikacji zarówno z Wrocławiem, Zgorzelcem i Czechami. Gdybm miał podać priorytety na najbliższy okres to przede wszystkim obwodnica Maciejowej i dwupasmówka wychodząca za Bolków, która w przyszłości połączy się S3. Mnie osobiście bardzo brakuje dobrych klubów sportowych w Jeleniej, którym można by kibicować jak np. Turów w Zgorzelcu albo Zaglębie w Lubinie. Idealnym przykładem miasta, którego stronę powinniśmy podążać to Liberec. Liczebność podobna ale pod względem atrakcji jesteśmy daleko z tyłu. cdn
~Marian2 | 12 grudnia 2014, 21:42*.jeleniagora.vectranet.pl (82.*.16.227)
Cd. - mają np. Zoo, Babilon, Halę na 6tys mieszkańców, a klub piłkarski gra w europejskich pucharach. I właśnie Liberec to zrobił, określił się jako miasto satelitarne dla Pragi o tak to funkcjonuje, i właśnie jelenia góra powinna stać się takim miastem satelitarnym dla kotliny jeleniogórskiej, a w dalszej przyszłości dla Wrocławia.
~bąbel | 12 grudnia 2014, 21:4778.*.86.243 (78.*.86.243)
BRAWO BRAWO BRAWO, wreszcie KTOŚ się pokusił o faktyczną a...lizę tego co dzieje się w naszym mieście, zgadzam się z Panem w 100%. Mam nadzieję, że powyższy materiał dotrze do osób, które decydują o losie Jeleniej Góry, Ma Pan naprawdę OGROMNY POTENCJAŁ, trzymam kciuki!!!!!!!!!!!!. jestem pod ogromnym wrażeniem, naprawdę....Sama jestem mamą dwójki wspaniałych szkrabów i dość często zastanawiam się jaka ich przyszłość tu czeka:(smutne ale niestety prawdziwe
~facepalm | 12 grudnia 2014, 22:4731.*.216.111 (31.*.216.111)
niektorzy musza klepac klawkę na rykowisku a niektorzy nie musza
~ | 12 grudnia 2014, 23:03acoj118.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.189.118)
Adomagało. Wg mnie Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego powinna zainteresować się Twoją propozycją, gdyż rozwój - nie tylko grodu Krzywoustego - jest /chyba?/ celem działalności tej Agencji. Rzekomo były wiceprezydent zasiada jeszcze w radzie nadzorczej tej instytucji. Nie wykluczone, że z innej perspektywy - jako szef PO-partii - spojrzy łaskawie na projekt. Korzystając z uprzejmości ponownie zaprzyjaźnionego pana Marka O. - radnego sejmiku dolnośląskiego - pozyska kasę dla realizacji interesującego zamierzenia. A ponieważ "Łączy nas Jelenia Góra" jest możliwość sprawdzenia czy hasło to tylko slogan, stworzony na użytek minionej kampanii samorządowej. DOLNOŚLĄZAK
~Ludzik | 12 grudnia 2014, 23:26c-50-*-66-153.hsd1.il.comcast.net (50.*.66.153)
Dobrze , ze do Niemiec nie jest daleko to ludzie maja gdzie pracowac . A wasze ryje z ratusza to ryje i tyle . Ciekawe jak oni by przezyli za 5 zetow na godzine ? Czy PiS czy PO nie ma znaczenia a to wy wyborcy jestescie winni , bo to wy ich wybieracie . Jak sobie wybraliscie tak macie . 5 zlotych na godzine .......brawo
~ | 12 grudnia 2014, 23:40user-188-*-131-75.play-internet.pl (188.*.131.75)
Zawiła ty dziadu , do tej pory twoi pracusie z urzędu nie przekształcili mojej nieruchomości , a wniosek składałem 3 lata temu
~ | 13 grudnia 2014, 0:17ava5.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.34.5)
A co będzie z naszą turystyką i śmierdzącą oczyszczalnią?
~Jelgór | 13 grudnia 2014, 0:18dynamic-78-*-98-129.ssp.dialog.net.pl (78.*.98.129)
@Stasiu: Jelenia zdolna do konkurencji z Wrocławiem?? A może od razu z Katowicami, Gdańskiem i Londynem?? Jelenia nie ma z nikim rywalizować tylko harmonijnie się rozwijać, co innego ma Wrocław, co innego Jelenia, co innego Jeżów czy Szklarska. Pierwsze co dzisiaj możemy zrobić to poprawić komunikację między miastami, tak, żeby można było jeździć za pracą bez wyprowadzania się z jeleniej.
~xxx | 13 grudnia 2014, 1:2678.*.139.138 (78.*.139.138)
odpowiedź... niestety donikąd. To ostatnia duża transza środków unijnych. Tak naprawdę przez te wszystkie lata wydawania środków z unii nie udało się rozwiązać żadnego z poważnych problemów ograniczających rozwój miasta. Ani nie poprawiono dostępności komunikacyjnej, ani nie stworzono dużej SSE, parku technologicznego... Króluje podejście pudrowania syfu, a to nasadzimy drzew w parku, a to odnowimy jakieś fasady, a to fontanna, a to stadion, odnowimy kaplice. Wydaje się pieniądze, które nie przynoszą żadnego efektu. Dziś znów słyszymy o rewitalizacji i obwodnicy, która choć potrzebna niewiele zmieni w ogólnym obrazie miasta. Cóż z termomodernizowanych szkół, w których za kilka lat nie będzie się komu uczyć. Cóż z odnowionych domów, w których nikt nie będzie mieszkał, teatrów, do których
~AD966 | 13 grudnia 2014, 1:35dynamic-78-*-135-76.ssp.dialog.net.pl (78.*.135.76)
Komunikację pomiędzy miastami tzn,drogo szosy ważniejsza jest KOMUNIKACJA ludzi ratusza z innym zarządami ale "NASI" są butni i nie dokonają tego.
~xxx | 13 grudnia 2014, 1:39*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.139.138)
teatrów do których nikt nie będzie chodził. Politycy mówią, że ważny jest rozwój gospodarczy, miejsca pracy, zatrzymanie młodych, ale robi się niczego. Szczytem ambicji staje się poprawienie komunikacji, żeby można było jeździć za pracą bez wyprowadzania się z Jeleniej. I to nieprawda, że mniejsze miasta nie miały szans na inwestycje wielkich koncernów, wystarczy przypomnieć Toyotę czy Cersanit w Wałbrzychu, Volkswagena w Polkowicach i wiele innych. Tutaj także byli kiedyś przedstawiciele Toyoty. Jelenia Góra konsekwentnie przesypiała i przesypia szanse rozwojowe. Nie byliśmy zainteresowani jak powstawały na całym Dolnym Śląsku SSE, nie byliśmy zainteresowani drogami dojazdowymi jak tworzyła się mapa dróg szybkiego ruchu, nie jesteśmy zainteresowani parkami technologicznymi, przemysłowymi
~xxx | 13 grudnia 2014, 1:58*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.139.138)
jak sejmik dawał pieniądze na lotniska... też się nie załapaliśmy. Bo tutaj starczy przypudrować trochę. Jakiś hipermarket, kilka elewacji, jeleń z blachy, kawałek drogi donikąd i już jest sukces. Jakaś konferencja, plany, programy, strategie... a jak przychodzi co do czego nic się nie zmienia. Spójrzmy na Cieplice... w ciągu ostatnich lat (ka...lizacja, parki, termy, parkingi, zespół pocysterski) wydano tu ze 300 milionów. Ile powstało nowych miejsc pracy??? Czy przyczyniło się to do poprawy bytu Ciepliczan. Czy zarabiają oni więcej, czy lepiej im się żyje??? Strefa przemysłowa??? Tylko z nazwy, coraz więcej jest tam hurtowni i niewielkich zakładów usługowych niż przemysłu. Brak jest wizji, mądrego rządzenia i gospodarza dlatego właśnie Jelenia zmierza donikąd. Dalej będziemy pudrować...
~xxx | 13 grudnia 2014, 2:36*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.139.138)
pudrować rzeczywistość jeleniogórską, zamiast ją zmieniać. Znowu odmalujemy kilka fasad, nasadzimy kwiatków, odnowimy park, wyremontujemy stadion, może nawet zbudujemy kolejną fontannę... tylko co to zmieni...
~AD966 | 13 grudnia 2014, 7:05dynamic-78-*-41-172.ssp.dialog.net.pl (78.*.41.172)
15 dni po wyborach i już są problemy. Całe ZŁO jest w zastałych strukturach UM . Planiści kolesie ,doradcy popołudniowi przy szklaneczce, dzielenie stanowisk nie pod kątem fachowości tylko aby znajom królika przetrwali następne 4 lata. Oczywiście cosik tam się buduje ALE co z tego jak toto wszystko fuszerka ,za pół roku remont. Spróbuj iść do UM z pomysłem choćby najwspanialszym to cię zmyją bo widzą w Tobie zagrożenie. Przykład ostatni ,łącznik d Spółdzielczej ,wjazd z lubańskej w lewo TIR wykonuje z prawego pasa bo się nie mieści ,na końcu tejże ulicu zatwardzenie ze wzg . na brak miejsc do parkowania .
~zBIGs | 13 grudnia 2014, 7:34128-*-133-168.broadband.corbina.ru (128.*.133.168)
Tekst ciekawy i może być zaczynem ponadpartyjnackiej rozmowy o mieście. Czyli na pytanie kto i co, jest odpowiedź. Ale też ważne jest,gdzie by można spotykać się (systematycznie) by wymieniać poglądy, opinie. Stwórzmy coś na kształt forum obywatelskiego, bo na radnych (rozpolitykowanych) nie ma co liczyć.
kazimierzp | 13 grudnia 2014, 8:13
Brawo Adrian! Fajny tekst i mogący być zaczynem twórczej dyskusji, ale na argumenty a nie inwektywy od których pełno pod wieloma komentarzami. Pracowałeś przez pewien czas w urzędzie przy planach zagospodarowania i wiesz jakie były uwarunkowania prawne. Choć w tym wydziale już nie pracuję - zajmuję się ewidencjonowaniem i dkumentacją fotograficzną zabytków, słyszałem że trwają prace nad utworzeniem miejskiego zespołu urbanistycznego. Więc...
~Jan | 13 grudnia 2014, 18:15aatq41.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.254.41)
Jakie szkoły, takie oferty pracy. Jakie to my mamy szkoły wyższe w naszym mieście? Filie wrocławskich szkół gotowania na gazie (Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Wrocławska), nastawione jedynie na wydrenowanie kieszeni naiwnych z tak zwanej prowincji. Nie przez przypadek większość studiów jakie oferują to są studia zaoczne, czyli takie gdzie jedynie sprzedaje się dyplomy. Jedyną w miarę wartościową uczelnią w naszym mieście, zaangażowaną w sprawy regionu i dostosowującą swoją ofertę do lokalnego rynku pracy, jest Kolegium Karkonoskie. Co do Wrocławia to wcale nie musimy mieć kompleksów. Wrocław to dzisiaj praktycznie już bankrut, olbrzymie długi, z politykami działającymi na zasadzie mafii (vide Dutkiewicz). Gdyby nie dostęp do szerokiego koryta w postaci pieniędzy
~Jan | 13 grudnia 2014, 18:21aatq41.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.254.41)
Cd. Gdyby nie dostęp do szerokiego koryta w postaci pieniędzy dla całego województwa, już dawno poszedłby z torbami. Jelenia Góra rozwija się harmonijnie, ale i rozsądnie. Bez przekrętów, wojenek zakończonych skandalami (tak jak to się działo w dolnośląskich strukturach PO). Wrocław aby pokryć swoje długi tnie pieniądze dla całego województwa (np. drastyczne obcięcie ostatnio środków na kulturę). Dlatego Jelenia Góra powinna dążyć w kierunku pobliskich Czech i Niemiec i rozwijać się wspólnie z przyległymi regionami tych krajów. Kierunek wrocławski to droga donikąd. Dobra komunikacja z Czechami i Saksonią, współpraca gospodarcza, kulturalna także naukowa z ośrodkami takimi jak Liberec, Zittau, Drezno - to nasza przyszłość. Nasz droga wiedzie do Europy a nie na zacofany, patologiczny wschód!
~sparow | 13 grudnia 2014, 21:0296.*.239.131.static.afterburst.com (96.*.239.131)
Bardzo mądry wpis Jana. Nic dodać, nic ująć - sama prawda. W pełni popieram tę właśnie drogę dla Jeleniej Góry.
~Filo | 14 grudnia 2014, 19:40public-gprs516966.centertel.pl (31.*.138.167)
Byłoby miło gdyby Pana Adriana ktoś zaprosił do ratusza na bardzo poważną rozmowę. Mając na myśli poważną - taka która doc zegoś prowadzi, a nie służy jedynie zaspokojeniu oczekiwań opinii publicznej. Skoro mamy tu na miejscu czlowieka o takim wykształceniu dziwi mnie iż nie ma go wśród pracowników Ratusza. Może problemem jest niechęć kompromitacji na tle specjalisty? ZAPROŚCIE PANA ADRIANA NA POWAŻNE KONSULTACJE. Wygląda bowiem na to, ze to jedyny człowiek, który ewidentnie wie co mówi, mając wyjątkowo ciekawe i gotowe pomysły. CZEKAM NA WIECEJ TEKSTÓW PANIE ADRIANIE! Bardzo, ale to bardzo podoba mi sie Pański sposób myślenia, którego politykom niestety brakuje!
~big | 14 grudnia 2014, 20:41aaia13.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.208.13)
Biuro Rozwoju Wrocławia to nie żadne biuro zajmujące się rozwojem miasta tylko upychalnia dla krewnych i znajomych królika i biuro dobrze płatnych etatów dla kolesi. Podobnie jak wiele innych wrocławskich spółeczek. Pan Domagała nie wie o czym pisze. To nie sztuka zobaczyć jakąś nazwę i zachwycić się jak wspaniale, bo oni mają a my nie, sztuką jest zobaczenie co konkretnego robią w danej instytucji. Czy pan Domagała chciałby, żeby w Jeleniej Górze było tak samo dużo różnych spółeczek ze stołkami dla kolesi pana prezydenta? Chyba nie. Wrocław może sobie pozwolić na takie "biura" i "ośrodki" markujące prace bo ma mnóstwo pieniędzy z zarządu województwa, a z czego my je sfinansujemy?
adomagala | 14 grudnia 2014, 20:52
Chciałbym podziękować wszystkim za ciepłe słowa, Panu Kazimierzowi Piotrowskiemu, z którym miałem okazję pracować kiedyś w Urzędzie Miasta, osobie ukrywającej się pod pseudonimem "Filo", ale dziękuję także za słowa krytyki, które pod moim adresem skierował "big". Każda z Państwa wypowiedzi jest cenna i świadczy o Waszej trosce o nasze miasto. Serdeczne dzięki za komentarze!!!
~Ad big | 14 grudnia 2014, 21:02public-gprs516966.centertel.pl (31.*.138.167)
Proszę przedstawić nam swoją wizję rozwoju miasta oraz zaproponować specjalistów, którzy zajmą się opracowywaniem koncepcji. Jak rozumiem Mr. big ma swoich ludzi??? My jesteśmy szalenie ciekawi - póki co poza panem Domagałą nikt nic konkretnego nie zaproponował. Świetne prezentacje na youtube!!!
~ | 14 grudnia 2014, 22:38210.*.131.232 (210.*.131.232)
Czy ~Ad big to niezalogowany adomagala? A ty jaką wizję rozwoju miasta nam przedstawiłeś? Potrafisz tylko pieniaczyć. Zgadzam się z ~big, że nadmiernej ilości spółeczek miejskich nam nie potrzeba. Wrocław jest znany z rozrzutności (szkoda, że nie za swoją kasę) - dlaczego mamy iść jego drogą?
~Ad big | 14 grudnia 2014, 22:59public-gprs516966.centertel.pl (31.*.138.167)
Nie jestem Panem adrianem. Pracuje akurat w zupelnie innej branży. ale bardzo mnie ciekawią pomysly tego Pana. A ty co masz do powiedzenia poza trolowaniem?
~poniedziałek | 15 grudnia 2014, 4:29cck23.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.134.23)
@ Ad big: Na razie to ty trollujesz. Mnie z kolei bardzo ciekawi twoja wizja. Ale nie sądzę, żebyś ją miał - to zdecydowanie za wysoka szkoła jazdy dla ciebie.
~:D | 15 grudnia 2014, 13:28public-gprs516443.centertel.pl (31.*.136.156)
Bravo, dyskusja zaczyna być wyjątkowo merytoryczna. Owszem nie jestem specjalistą od rewitalizacji, nie jestem urbanistą ani architektem. Ale jestem wyjątkowo skłonny zagłębić się w to co Pan Domagała ma do powiedzenia - i zgadzam się z jego wizją. Zaciekawiła mnie propozycja konkretnie przedstawiona. W tym poparta wizualizacjami. Czekam nadal na twoją konkretną odpowiedź - bo póki co trolujesz nie mając przy tym nic "konkretnego" do powiedzenia. Nie muszę być specjalistą w tej akurat dziedzinie by docenić świetny pomysł. Kultura jednak czlowieku nakazuje by zamknąć sie gdy się nie ma nic do powiedzenia. Czekam też na odpowiedź ratusza. Bo grzechem było by zmarnować potencjał drzemiący w tym człowieku. I gdzie Twoje konkrety krytykancie z bożej łaski...
~Do 13:28 | 15 grudnia 2014, 14:23acmy40.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.152.40)
A co ty mądrego i na temat napisałeś? Jedynie tyle, że "zaciekawiła cię propozycja konkretnie przedstawiona", reszta twojego rozwlekłego wpisu to wyzwiska pod adresem poprzednika. Tak wygląda "merytoryczna dyskusja" w twoim wykonaniu. Ja uważam, że w tej propozycji jest dużo lania wody i zero konkretów. Poza tym nieznajomość realiów. I tyle.
~ | 17 grudnia 2014, 2:10public-gprs516844.centertel.pl (31.*.138.45)
Mało jadu! acmy40.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.152.40) MAŁO JADU! CO TAK SŁABO?
~ | 17 grudnia 2014, 15:10acnb209.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.155.209)
17-12-2014 02:10 | ~ | public-gprs516844.centertel.pl (31.*.138.45) - nocny onanista włączył się do dyskusji w charakterystycznym dla siebie stylu. Napisz coś jeszcze o teatrze Norwida, "miłośniku kultury".
~ | 19 grudnia 2014, 19:26public-gprs516953.centertel.pl (31.*.138.154)
słabo...do prawdy słabo...
~ | 20 grudnia 2014, 2:11209.*.151.142 (209.*.151.142)
To wypij ziółka na wzmocnienie.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja