« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 19 czerwca 2019.Imieniny: Gerwazego, ProtazegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Everybody chodźcie tu

Autor: ela26
Wtorek, 21 marca 2017, 7:26
– Nie rozumiem dlaczego w wielu sytuacjach, jak i polskich mediach używa się angielskich słów. W końcu przecież mamy swój język i nie każdy musi być poliglotą – mówi 57–letnia Małgorzata. To nie jedna taka opinia na temat wtrącania obcych słów w różnego rodzaju komunikaty i przekazy. Nie wszyscy się jednak z nią zgadzają.
- Uważam, że jeżeli ktoś nie nadużywa zapożyczeń to nie ma w tym nic złego. W końcu angielski jest językiem znanym niemal na całym świecie – mówi 26-letnia Marzena.- Poza tym niektóre sytuacje łatwiej jest opisać po angielsku, ciężko jest zastąpić m.in. wyraz „lunch”.

Z tymi słowami nie zgadza się 33-letni Kamil. - Kilka lat pracowałem w Wielkiej Brytanii, więc angielski znam bardzo dobrze. Uważam jednak, że Polacy powinni używać swojego języka. Osobiście nie lubię wtrąceń, które ostatnio coraz częściej stosuje się m.in. w reklamach. Moja 66-letnia mama często nie rozumie o czym jest mowa. Jej uczyli w szkole rosyjskiego, a angielski jest dla niej kompletnie niezrozumiały – mówi Kamil.

Zdarza się też, że osoby, które chcą się popisać znajomością angielskiego, a w rzeczywistości ich umiejętności nie są duże używają wręcz komicznych wyrażeń.

- „Loknij przez window, sprawdź czy mój car tam stoi” - to wyrażenie, które do dzisiaj pozostało mi w pamięci po pobycie w Anglii. Koleżanka prosiła wówczas angielską znajomą, żeby sprawdziła, czy jej auta nikt nie ukradł. Oczywiście, wyszło to komicznie, ale w końcu dziewczyna uczyła się angielskiego, więc na tego typu sytuacje patrzy się z przymrużeniem oka. Jedyny problem to taki, że Brytyjka nic nie zrozumiała – mówi 31-letnia Katarzyna.- Zaskoczyło mnie jednak, gdy podobny idiotyzm usłyszałam w jednym z programów telewizyjnych. Nazwę i prezentera zostawię dla siebie. Zdziwiło mnie jednak, że osoba wykształcona i znana nie zastanawia się nad tym, co mówi i bezmyślnie zapożycza obcojęzyczne wyrazy, chyba tak naprawdę nie znając angielskiego.

Na koniec dodam, że wbrew pozorom, język angielski nie jest łatwy do nauczenia dla Polaków. Ma m.in. zupełnie inną gramatykę niż nasza. Dlatego też zrozumiałe jest, że nie każda ucząca się osoba, będzie używać go perfekcyjnie. Z drugiej jednak strony, gdy nie jesteśmy czegoś pewni i wypowiadamy się oficjalnie to chyba lepiej nie ryzykować i mówić po polsku. Poza tym nasz język jest piękny, więc warto go pielęgnować.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~On | 21 marca 2017, 7:57*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.21)
Nihil novi sub sole. Mieliśmy już w dziejach Polski czas wplatania obcych słów w język ojczysty. Dzisiaj określane to jest jako "makaronizmy",czyli: «obcy wyraz, zwrot lub obca forma wplecione do tekstu w języku ojczystym». W okresie sarmatyzmu język polski był językiem międzynarodowym. Posługiwali się nim dyplomaci i kupcy z Rosji, Mołdawii, Wołoszczyzny, Węgier, Siedmiogrodu, Brandenburgii, Prus, a nawet z chanatu krymskiego. Bardzo często łączono dwa języki. Współcześnie, łączy się również dwa językowe systemy w obrębie jednego zdania, wyrażenia czy nawet wyrazu: Luknij tam; Ajlawiu; Szrajbnij do mnie; Co tak parlasz? Na szczęście moda ta zanikła i tak będzie również i we współczesności.
~ab+ | 21 marca 2017, 8:00ip-31-*-123-203.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (31.*.123.203)
Ale jedno słowo się ostanie ""o ku...."
THX1138 | 21 marca 2017, 9:55
nie wiem kto zadecydował żeby angielski był językiem międzynarodowym - ten język gubi i przekłamuje dużo informacji, gdyż ma ubogą gramatykę (brak odmiany przez przypadki, osoby, płcie, za to całą masę czasów) , niesamowicie bełkotliwą wymowę, olbrzymie rozbieżności między tym jak się piszę a jak się czyta, dużo słów które mają olbrzymią liczbę znaczeń (coś w rodzaju naszego "załatwić"), no ale jest to język prosty i prymitywny - tak w sam raz na poziomie ludzi lubiących go nadużywać
~III sort | 21 marca 2017, 10:20ip-31-*-127-204.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (31.*.127.204)
>>THX1138
~takija | 21 marca 2017, 10:48*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
co ?? "lunch" ciężko zastąpić ? no to mnie teraz rozbawiliście , większość słów da się bez problemu przełożyć na nasz język wystarczy tylko trochę pomyśleć które ze znaczeń słowa lepiej pasuje do kontekstu zdania, faktycznie angielski to taki prymitywny język na poziomie ludzi dla których nawet proste myślenie jest zbyt trudne, a jak ktoś mówi że słowo "random" jest nie przetłumaczalne to już w ogóle ogarnia mnie śmiech i zdziwienie że ktoś o takim poziomie inteligencji w ogóle potrafi chodzić i mówić
~Pazurek mazurek | 21 marca 2017, 14:25apn-37-*-163-194.dynamic.gprs.plus.pl (37.*.163.194)
Oj tam, gimbaza znalazła w końcu język dopasowany do swego poziomu intelektualnego. Języków warto się uczyć, ale na pewno nie po to by się popisywać zresztą angielskim ? No dajcie spokój może tak łaciński albo któryś chiński ?
~III sort | 21 marca 2017, 17:03ip-31-*-123-132.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (31.*.123.132)
thx,1138 ty masz jakieś uprawnienia do cenzury?
~do : ~III sort | Dziś, 17:03 | 21 marca 2017, 19:43*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.187.14)
Uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisami, odpady III sortu, trafiają do utylizacji bez obowiązku ich publikacji.
THX1138 | 21 marca 2017, 19:58
do iii sort: nie, sam jestem ciekaw coś tam napisał na mnie
~gość | 21 marca 2017, 21:00*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
a wyobrażacie sobie gdyby tłumacz tłumaczący ważną rozmowę polityków dowalił takim zdaniem : "lunch będzie delajnięty bo nie było tajmu by go wcześniej preparnąć" ?
~III sort | 22 marca 2017, 7:21ip-5-*-233-167.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.233.167)
Od tych słów wszystko się skończyło lub zaczęło;; Podwójny komunikat PULL UP, PULL UP,,,Co cenzor wyciął? Krytykę gadających łbów w rządzie ,sejmie, na ambonach ględzenie o wsiem tylko nie o Bogu i wierze.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja