Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 11208
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Gdzie są te miliony Panie Jerzy Łużniak?

Autor: wojciechleszczyk
Czwartek, 13 października 2022, 15:06
12 października senator Krzysztof Mróz przekazał podczas konferencji prasowej informację, o przekazaniu Jeleniej Górze 16,8 mln złotych w ramach wsparcia samorządów przez rząd. Przypomnijmy, iż decyzją rządu osoby pracujące w Polsce płacą niższą stawkę PIT, zamiast 17% jest to 12%, natomiast osoby do 26 roku życia uzyskując maksymalny dochód roczny do kwoty 85528 zł są z podatku zwolnione.

Decyzje o zwolnieniu z podatków osób do 26 roku życia oraz pozostałe, zostały podjęte na długo zarówno przed pandemią jak też wojną na Ukrainie.
Informacja, o przekazaniu 16,8 mln złotych została wykorzystana przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz radnych i członków zarządów spółek miejskich, którzy wspierają jego rządy, do bezpardonowego ataku zarówno na senatora jak też na rząd.
Pan Jerzy Łużniak grzmi, iż 16,8 mln złotych w żaden sposób nie rekompensuje braku wpływu 108 mln złotych do budżetu miasta (kwota podana przez J.Ł za okres 2019-2023), należy pamiętać również, że niższe środki wpływają również do budżetu państwa. Panie Prezydencie Łużniak, kto powiedział że wsparcie rządowe ma rekompensować niższe wpływy z tytułu PIT?

Od 24 lat działa Pan w samorządzie związanym z Jelenią Górą, od 2014 do 2018 roku był Pan zastępcą Pana Marcina Zawiły. Od 2018 rządzi Pan samodzielnie Jelenią Górą. Z danych jakie Pan podał wynika, iż średnio rocznie wpływało 27 mln złotych do kasy miasta. To proszę nam, mieszkańcom powiedzieć na co w latach 2014-2018 przeznaczyliście 108 mln złotych? Jakie namacalne dowody tych wpływów odczuli jeleniogórzanie? Jakie inwestycje powstały? Co dokładnie zostało zrealizowane? Dla przykładu należy wspomnieć, iż Wałbrzych zarządzany przez Pańskiego partyjnego kolegę pozyskał 120 mln złotych na inwestycje, a ile Pan? Gdzie są te miliony Panie Jerzy Łużniak? Zostały „przejedzone” przez aparat administracyjny?

Wie Pan jak zwiększyć wpływy z tytułu podatków? Oczywiście dobrze Pan wie, że ściągając inwestorów, którzy będą zatrudniać mieszkańców Jeleniej Góry jak też okolicznych miejscowości. Trudno jest jednak nazwać budowę hurtowni czy magazynu inwestycjami strategicznymi dla miasta, pracę znajdzie tutaj garstka osób a i wpływy z podatków będą pomijalne. Do tego wiele do życzenia pozostawiają lokalizacje inwestycji.
Zdumiewa mnie fakt, że mając przez lata bezpośredni wpływ na rozwój Jeleniej Góry, również w czasach kiedy Pańska partia Platforma Obywatelska miała pełnię władzy w Polsce, począwszy od Prezydenta RP, przez Parlament, Sejmik, po sołtysa, nie wykorzystał Pan tego aby zmodernizować Jelenią Górę i ściągnąć niezbędne inwestycje. Teraz ma Pan odwagę, konstruować oczekiwania, żądania oraz wezwania pod adresem innych nie mając sobie absolutnie nic do zarzucenia.

Zalecam Panu oraz Pańskiej grupie wspierającej władze w mieście, więcej pokory i zaangażowania w pracę na rzecz Jeleniej Góry. Przy okazji może Pan odpowie na pytanie, dlaczego jeleniogórskie spółki nad którymi sprawuje Pan nadzór, jeszcze nie zorganizowały sprowadzenia opału do Jeleniej Góry wzorem innych miejscowości? Czy według Pana lepiej jest pojechać w godzinach pracy pod Sejmem i pomachać plakietkami, niż zająć się organizacją pomocy mieszkańcom?

Jakie wyniknęły korzyści z Pańskiego wyjazdu do Warszawy dla nas?
Te 16,8 mln złotych to wyda Pan na palmiarnię, lodowisko pod namiotem, wybieg dla lemurów czy może na OZE dla jednostek podległych miastu?

A może na żłobek?

Twoja reakcja na artykuł?

16
34%
Cieszy
9
19%
Hahaha
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
9%
Złości
14
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group