« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 18 września 2019.Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, StanisławaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Kogo chcemy mieć w sejmie

Autor: gochaha
Niedziela, 29 listopada 2015, 17:53
Statystyki są nieubłagane. Pokazują, że Polacy – mimo tylu lat funkcjonowania ordynacji partyjnej – głosują w systemie JOW. To znaczy tak jak w JOW. Jednomandatowe okręgi wyborcze są proste i naturalne. Tak dzieciaki wybierają przewodniczącego klasy, tak oddaje głos wielu, czasem nieświadomych sideł ordynacji partyjnej.
Przeanalizowałam pod tym kątem tegoroczne wybory w jednym okręgu - OW1. Tabela ukazuje kandydatów, którzy w poszczególnych regionach przekroczyli 1000 głosów lub/i weszli do sejmu. Przy osobach, które mandatu nie otrzymały, pominęłam ilość głosów w pozostałych miejscowościach. Nazwiska obecnych posłów wyróżniłam wytłuszczonym drukiem. Pod tabelą znalazły się nazwiska kandydatów z maksymalną liczbą głosów w regionie. Po prawej stronie miejscowość, z którą są związani. Wielkość regionów to ok. 70 tys. wyborców.

Wnioski:
1. Kandydaci związani z danym powiatem (regionem) zdobyli tam znacznie więcej głosów, niż gdzie indziej – różnica to nawet 9 tys. - oraz więcej niż inni kandydaci w tym powiecie. Wynika stąd, że naturalnie wybieramy swojego przedstawiciela spośród „swoich”. Podliczyłam głosy oddane na 2 kandydatów w miejscu zamieszkania i poza nim: Czernow 7184/2886 oraz Zubowski 9050/1730. W swoim regionie ci kandydaci otrzymali 2,5 oraz 5 razy więcej głosów.
2. „Jedynki” to osoby z zewnątrz – spoza regionu (nie dotyczy Nowoczesnej) lub luźno z nim związane – głosy na nie rozkładają się równomiernie w całym okręgu. Dzięki temu i dzięki znanemu nazwisku (niekoniecznie z dobrej strony) wygrywają. Stąd niezrozumiała dla wielu tendencja do obsadzania „jedynek” politykami skompromitowanymi. Przejdą i tak.
3. Czworo kandydatów z największą ilością głosów w regionie nie weszło do sejmu, ponieważ w całym OW tej większości nie mieli. Świadczy to o tym, że zaufanie społeczności lokalnej często nie ma szansy przebicia się przez populizm w okręgu czy w kraju.
4. Na uwagę zasługuje duża ilość głosów oddanych na kandydatkę lewicy Szmajdzińską, związaną z regionem, a startującą z poz.2 (ze względu na próg wyborczy nie otrzymała mandatu) w zestawieniu z kandydatką PO Szymańską, która mandat otrzymała.

Wniosek końcowy: Politycy i media namąciły Polakom w głowach w kwestii JOW, tymczasem każdy, kto idąc do wyborów, stawia krzyżyk obok kandydata ze swojego miasta, powiatu, bo go zna i chce mieć „swojego” posła – jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Tylko często tego nie wie.

P.S. Na podstawie załączonej tabeli nie należy przeprowadzać symulacji wyborów w JOW, gdyż wówczas startują inni kandydaci i inne są relacje (Lipiński nie wygra w 3 okręgach :) )

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Real | 30 listopada 2015, 8:10176.*.22.254 (176.*.22.254)
No tak, tylko żeby wprowadzić JOWy to trzeba zmienić konstytucję. Podobnie żeby wprowadzić euro to też trzeba zmienić konstytucję. W obu przypadkach nie ma w sejmie takiej większości. Teoretyczne rozważania są ciekawe, ale zwycięża praktyka, realizm i proza życia.
~zxzxz | 30 listopada 2015, 12:31*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.118.56)
W systemie JOW największą szansę na wygraną mają populiści i najbogatsi. Populiści ponieważ jak ktoś będzie głosił poglądy pasujące większości wiadomo, że więcej go poprze. Najbogatsi dlatego, że mogą przeznaczyć więcej na kampanie. Nie wiem czy parlament skłądający się z populistów i bogaczy byłby lepszy od obecnego.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja