Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11458
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Palmiarnia, palmiarnia aż po horyzont

Autor: wojciechleszczyk
Wtorek, 7 lutego 2023, 15:08
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Jeleniej Góry, głosowano nad uchwałą w sprawie deklaracji zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, tak aby pasował on do lansowanej przez prezydenta miasta koncepcji budowy palmiarni w Parku Zdrojowym.

Do tej pory mpzp zakładał budowę obiektu dużo mniejszego, o powierzchni do 300m2.
Po zmianie, za którą głosowało 12 radnych, plan ten zezwala na budowę obiektu o powierzchni ponad 700m2. Taką powierzchnie ma dla porównania pierwsza

Jeśli ewolucja polega na uczeniu się na popełnionych błędach, własnych czy też cudzych, to trzeba z przykrością stwierdzić, iż w Jeleniej Górze dochodzi do zjawiska odwrotnego, a mianowicie regresu.

Nikt wpadając na pomysł budowy kosztownej i póki co wątpliwej w swej formie palmiarni w Parku Zdrojowym, nie wyciągnął nauki ani wniosków z budowy Term Cieplickich.
Termy podczas panującego wówczas hurraoptymizmu zostały zbudowane w miejscu uniemożliwiającym dalszy rozwój tej atrakcji Jeleniej Góry w przyszłości. Z miejscem do parkowania również nie jest dobrze, co pokazują dosadnie ostatnie dni, kiedy to pogoda uniemożliwiła wypoczywającym w kurortach turystom jazdę na nartach oraz piesze wycieczki po górach, i doszło do ich najazdu na Cieplice. Bardzo mnie ucieszyło to zainteresowanie turystów naszymi Cieplicami, szkoda tylko zee są one kompletnie nie przygotowane do tego wzmożonego ruchu.

Parkowano gdzie popadnie, miejsc zabrakło wszędzie, nawet na podwórkach i trawnikach, dlatego też wielu odjechało, wybierając inne miejsca do zwiedzenia w Kotlinie lub powrót do hotelu.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Jeleniej Góry, głosowano nad uchwałą w sprawie deklaracji zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, tak aby pasował on do lansowanej przez prezydenta miasta koncepcji budowy palmiarni w Parku Zdrojowym.

Do tej pory mpzp zakładał budowę obiektu dużo mniejszego, o powierzchni do 300m2. Po zmianie, za którą głosowało 12 radnych, plan ten zezwala na budowę obiektu o powierzchni ponad 700m2. Taką powierzchnie ma dla porównania pierwsza lepsza Biedronka. Pytanie czy palmiarnia tej wielkości przyciągnie rzesze zwiedzających?

Miasto otrzymało oferty na budowę tej palmiarni, pierwsza została wyceniona na blisko 24 mln zł a druga na ponad 25 mln, a ile magistrat postanowił przeznaczyć na budowę? Nieco ponad 12 mln złotych. Zatem śmiało można powiedzieć, ze koszt budowy obiektu o powierzchni lekko ponad 700m2 będzie wynosić blisko 20 milionów złotych. Jelenia Góra otrzyma pewne dofinansowanie do budowy tego obiektu jednak nadal po stronie miasta będzie to kilkanaście milionów złotych.

Szkoda tutaj miejsca na to aby przypomnieć, jak wyglądało realizowanie inwestycji w ostatnich latach w Jeleniej Górze. Z pewnością koszty będą rosnąć podczas realizacji a do tego tradycyjnie dojdzie do zmiany wykonawcy, bo jak tradycja to tradycja, prawda?

Koszty

Kolejna sprawa to koszty utrzymania palmiarni a są one znaczne. Czy sprzedaż biletów pokryje wydatki na utrzymanie tego obiektu? Śmiem wątpić. Koszt ogrzewania palmiarni w Wałbrzychu to ok. 1,5 mln złotych, dane z września 2022 roku. Oczywiście obiekt w Wałbrzychu jest znacznie większy, ma bowiem 1900m2. Zatem proporcjonalnie do powierzchni, przy średniej cenie biletu na poziomie 20 złotych, palmiarnię w Cieplicach musiałoby odwiedzić minimum 33000 osób aby pokryć koszty gazu nie mówiąc o kosztach osobowych oraz prądu czy wody.

Lokalizacja

Budowa palmiarni kosztem Parku Zdrojowego to zwykle barbarzyństwo, zamiast starać się o pozyskanie nowych terenów pod jego rozwój, zostanie on okrojony. Do tego dochodzi ten sam problem jak przy Termach, wskazana lokalizacja blokuje ewentualny rozwój palmiarni
w kolejnych latach a jeśli będzie konieczna rozbudowa, to ponownie odbędzie się ona kosztem Parku. Brakuje również parkingu z prawdziwego zdarzenia w jej pobliżu, powstaje również pytanie o to, co się stanie ze Skwerem Sybiraków oraz z Mieczami Piastowskimi miejscem obchodów ważnych rocznic państwowych? Miejsca te, znajdują się one na tej samej działce na której powstać ma palmiarnia.

Można odnieść wrażenie, że polityka zarządzania miastem przez Pana Prezydenta upływa pod hasłem: „po nas choćby potop!”.

Panie Jerzy Łużniak, jak Pan przegra za rok wybory, to zostanie Pan w Jeleniej Górze czy sprzeda Pan swoje nieruchomości i wyjedzie w swoje rodzinne strony a nas zostawi ze swoimi kukułkami inwestycyjnymi na dziesięciolecia?

Na koniec ciekawostka. Prezydent przy deklaracji zmiany mpzp, powoływał się na Kolegium Konserwatorów we Wrocławiu, które to kolegium miało stwierdzić, iż palmiarnia powinna być większa niż 300m2, ponad dwukrotnie i powinna wynosić ok. 700m2. I ta opinia, te zalecenie miało było przyczynkiem do wprowadzania zmian w planie dla tego ternu.

Kiedy został zapytany przez radną Annę Korneć – Bartkiewicz o to czy radni otrzymają kopie tego dokumentu, prezydent stwierdził, iż otrzymał taką informacje z Kolegium Konserwatorów w formie ustnej…

Radna poprosiła zatem o protokół z posiedzenia Konserwatorów, z zawartą w nim informacja o przedmiotowych zaleceniach.

Doczekamy się oficjalnego stanowiska Kolegium Konserwatorów?

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
13
68%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group