Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 3667
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Park imienia Marcina Zawiły

Autor: wojciechleszczyk
Poniedziałek, 21 sierpnia 2023, 23:07
Niemal 13 lat temu, Marcin Zawiła ogłosił konkurs na logo Jeleniogórskiego Parku Technologicznego, było to w roku 2010. Tak, zgadza się, podczas samorządowej kapani wyborczej kiedy to startował na prezydenta Jeleniej Góry. Został wtedy wybrany na prezydenta miasta na dwie kadencje (2010-2018). Obecnie zakańcza piąty rok kadencji radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jako prezydent rządził w czasach kiedy Platforma Obywatelska, partia matka prezydenta, dzierżyła władzę na każdym możliwym szczeblu w Polsce: gminnym, powiatowym, miejskim, sejmikowym, rządowym i prezydenckim. Nie było pandemii. Nie było wojny tuż za naszą granicą. Można powiedzieć warunki panowały wręcz cieplarniane. A parku technologicznego jak nie było, tak nie ma... a przecież nie kto inny tylko obecny prezydent miasta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak był jego zastępcą. Czyli mam kontynuację pasma sukcesów na niwie inwestycji miejskich. No ale jak teraz obiecują, to może jednak powstanie tak istotne centrum rozwoju dla Jeleniej Góry? A jeśli tak, to postanowiłem uprzedzić fakty, zaprojektowałem logo tego parku i kto wie, może wygra kolejną edycję konkursu? Zrzekam się praw do tego dzieła.

Poniżej zamieszczam oryginalny tekst z Jelonki z roku 2010 wraz z linkiem.

https://www.jelonka.com/park-technologiczny-dla-nowoczesnej-jeleniej-gory-30794

Jeleniogórski Park Technologiczny z inkubatorem przedsiębiorczości za 20 mln zł – to pomysł, który podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił Marcin Zawiła, kandydat na prezydenta Jeleniej Góry. Miałby powstać z pieniędzy unijnych, byłby miejscem rozwoju lokalnych firm oraz zachętą dla firm i inwestorów z zewnątrz. Obecnie ogłoszono konkurs na logo parku.

Jeleniogórski Park Technologiczny miałby powstać najpierw przy ul. Mickiewicza w budynku po NFZ, a docelowo w okolicach ul. Lubańska – Spółdzielcza na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znaleźć miałyby się w nim m.in. sale wykładowe i konferencyjne, obsługa księgowa, kredytowa, doradztwo prawne, pomoc w uzyskaniu środków UE oraz biurko dla menadżera.

W ten sposób pomysł miałby być miejscem rozwoju lokalnych firm, zachętą dla firm z zewnątrz do lokowania na terenie Jeleniej Góry swoich siedzib i możliwością pozyskania inwestorów z branży KNOW HOW.

– Mówiąc o parku technologicznym docelowo myślimy o wynajmie gotowych budynków, jak i wynajmie czy dzierżawie terenów gruntowych dla firm o wysokich technologiach. Na początek chcielibyśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, który jest zainteresowany wejściem we współpracę, stworzyć pierwszy fragment parku technologicznego w dotychczas niezagospodarowanym budynku przy ul. Mickiewicza po dawnej przychodni zdrowia – powiedział kandydat na urząd prezydenta miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej Marcin Zawiła.

– Po jego gruntownym remoncie i wyposażeniu w odpowiednie oprzyrządowanie informatyczne chcielibyśmy wynajmować go zarówno firmom wyższych technologii informatycznych, jak i wynajmować poszczególne biurka czy boksy roboczo zwane biurkiem dla menadżera dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w technologiach zaawansowanych. Obecnie myślimy o trzech dziedzinach działania: informatycznej, związanej z telekomunikacją, jak i o wzornictwie przemysłowym.

– W tym budynku znalazłoby się miejsce na uzyskanie pomocy w zakresie marketingu, doradztwa prawnego, podatkowego, wiedzy o funduszach europejskich. Wynajęcie powierzchni z pełnym wyposażaniem kosztowałoby od 20 – 30 zł za m kw. z i to również byłoby dotowane z funduszy europejskich – mówił Marcin Zawiła.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 20 mln zł, które miałyby pochodzić z kasy unijnej.
– Pieniądze pochodziłyby z najgorzej wykorzystywanych dotychczas funduszy europejskich, które mają służyć bezpośredniemu wspieraniu przedsiębiorczości. Wśród zadań, które mogłyby być z tego programu realizowane, są właśnie parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości – dodał M. Zawiła.

Obecnie wspólnie z firmą Code Two z Jeleniej Góry, która w ostatnim czasie otrzymała certyfikat Microsoftu i została i zauważona nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ogłoszono konkurs na graficzne logo Jeleniogórskiego Parku Technologicznego. Nagrodą jest ufundowany przez Code Two iPod. Prace można składać do 30 listopada br. osobiście lub drogą mailową. Rozstrzygnięcie konkursu planowany jest 1 grudnia.

Z Jeleniogórskim Parkiem Technologicznym miałyby ściśle współpracować uczelnie wyższe: Kolegium Karkonoskie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy czy Ekonomiczny, które miałby przysyłać do JPT swoich studentów rozpoczynając działalność gospodarczą.

– Pracuję jako wykładowca, rozmawiam z młodymi ludźmi i sama obserwuję sytuację na rynku pracy. Stąd wiem, jakie są potrzeby i czego oczekują młodzi ludzie, którzy kończą studia. Zarówno mi, jak i im marzy się by ludzie, którzy kształcą się w Jeleniej Górze mieli możliwość w naszym mieście pozostać. Wrocław zabiera nam i przyciąga do siebie tę młodzież, bo chce rozwijać miasto i swoją przedsiębiorczość. Myślę, że Jelenia Góra powinna brać wzór z dobrych praktyk i zasysać młodzież z okolic – zaznaczyła Danuta Fjałkowska, prodziekan Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– Jest to młodzież wyjątkowo wartościowa. Trzeba dać im więc szansę spróbowania własnych sił, wówczas będą chcieli pracować w istniejących tu przedsiębiorstwach i będą przygotowani na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Obecnie jest to trudne, bo nie mając wsparcia i doradztwa, więc wyjeżdżają do większych miast i pracują dla dużych korporacji. Taki pomysł jak park technologiczny i inkubator przedsiębiorczości jest wyjątkowo cenny. Dzięki niemu młody człowiek miałby ugruntowaną ścieżkę kariery zawodowej. Wiedziałby, gdzie się zgłosić i mógłby stawiać swoje pierwsze kroki mając fachowe wsparcie – dodała dr Fjałkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

5
7%
Cieszy
34
46%
Hahaha
5
7%
Nudzi
1
1%
Smuci
8
11%
Złości
21
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (44)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group