« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Poniedziałek, 6 lipca 2020.Imieniny: Dominiki, Gotarda, ŁucjiNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

POwieszeni w obrazie

Autor: Obserwator
Czwartek, 30 listopada 2017, 11:38
Ludzie, najczęściej ludzie lewicy, którzy przekonują, że PiS i jego zwolennicy wracają do czasów najmroczniejszej komuny z lat 50–tych XX wieku nie mają racji. Ich krytyka jest – w świetle ostatnich wydarzeń – chybiona i spóźniona. O kilka stuleci.
PiS bowiem tworzy sytuację, w której zwolennicy tej partii, choć niekoniecznie ich członkowie, działając pod parasolem, jaki tworzy dla nich obecne MSWiA, czy resort sprawiedliwości (!?) nawiązują w swoich wyczynach wprost do średniowiecza. Mamy w Polsce XXI wieku „demokrację średniowieczną”!

Skąd ta ocena?

Swego czasu, a było to kilkaset lat temu, fundowano tłuszczy i gawiedzi takie właśnie widowiska, jakie zafundowali nam niedawno narodowcy w Katowicach. „Powieszenie w obrazie”, bo tak się nazywała ta kara, było sankcją wobec ludzi, którzy zostali skazani na śmierć, ale uciekli przed wykonaniem wyroku. Albo umarli zanim ich powieszono. Wieszano wtedy – w średniowieczu właśnie – ich portrety. Ta kara miała jednak nie tylko wymiar symboliczny. Tak „powieszonemu” konfiskowano cały majątek, tracił wszelkie prawa obywatelskie i jeśli został gdziekolwiek schwytany żywy, trafiał na szubienicę, by tym razem zawisnąć osobiście. I definitywnie.

Tłuszcza i gawiedź w Katowicach mogła sobie dzięki narodowcom przypomnieć tamten wymiar sprawiedliwości. A wszyscy inni widzieli to w telewizorach.

Kilkanaście tygodni wcześniej, co też warto przypomnieć, osobnik we Wrocławiu spalił kukłę Żyda i też początkowo – po interwencji ministra sprawiedliwości – nie został ukarany. A to jest przecież nic innego, jak powrót do symboliki palenia ludzi na stosach, co uprawiano także w średniowieczu. Tenże osobnik trafił do pierdla dopiero wówczas, kiedy żonę Prezydenta RP nazwał „żydówą”, bo dopiero wtedy zabrakło odwagi ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu, żeby jeszcze raz, kolejny, uwolnić chama od zarzutów.

Czasami warto sobie zdać sprawę, że gest, alegoria, metafora ma swoją wymowę, która może stać się bardzo konkretna, jeśli jakiś bandzior postanowi ją wcielić w życie. Wszystko bowiem już było, czasami straszne. I może niestety powrócić.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~pff | 30 listopada 2017, 13:22klient.box3.pl (176.*.237.26)
Nie zrozumieją obserwatorze. Ale pisz , to sól na ich wrzody.
~do : Obserwatora | 30 listopada 2017, 20:57c177.jelenia.zicom.pl (185.*.122.177)
Kto , na kim, za czyjej władzy popełnił jedyne / na szczęście / morderstwo polityczne w historii III RP ? I tak tego nie zrozumiecie, choć to wasza hańba - efekt waszej " mowy miłości ". Pisz dalej. Bajki polityczne.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja