« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 3 grudnia 2021.Imieniny: Franciszka, Ksawerego, KasjanaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Premier o środowisku onkologicznym: nie powinni aż tak narzekać

Autor: RobertObaz
Wtorek, 23 listopada 2021, 14:10
Nie ma tygodnia bez wycieku maili Michała Dworczyka. Rewelacje, które w nich czytamy pokazują jak funkcjonuje rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz w jakim stopniu interesuje rządzących los każdego z nas. Wszystkie ujawniane mailowe rewelacje Mateusz Morawiecki może tłumaczyć na wiele sposobów mniej lub bardziej nieudolnie. Jednak sprawa pacjentów onkologicznych i komentarz premiera zawarty w korespondencji mailowej pokazuje, że PiS z życiem ludzkim się nie liczy a problemy bagatelizuje.
Jeśli Premier 38 milionowego państwa położonego w samym sercu Europy mówi o problemach pacjentów onkologicznych, że „nie powinni aż tak narzekać” to mamy do czynienia z ignorancją i brakiem empatii. Nasi rządzący oderwali się od rzeczywistości i wędrują wśród gwiazd przejmując się częściej sondażami, niż problemami społecznymi.

Onkologia w tak trudnym momencie jak pandemia nie może być na łasce PiSowskich PRowców. Pacjenci nie mogą być przedmiotem marketingu politycznego. Rząd albo chce pomóc i wprowadza rozwiązania systemowe, albo robi politykę na cierpieniu ludzi.

Chciałbym przypomnieć zwłaszcza Premierowi, że Polska od lat ma poważny problem z funkcjonowaniem onkologii. Wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. W naszym kraju z powodu nowotworów złośliwych na 100 tys. populacji umiera statystycznie 237 osób. Ludzie chcą żyć a nie czekać na reakcję rządu, który o tym co myśli naprawdę dzieli się tylko w korespondencji elektronicznej ze swoimi ministrami.

Powiedzmy jasno - sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce nigdy nie była dobra. Od lat rodziny pacjentów onkologicznych jak i sami onkolodzy walczą o europejskie standardy leczenia. Obowiązkiem państwa jest zapewnić pacjentom terapie, które zahamują lub wyeliminują nowotwór. Za każdym z tych pacjentów stoją rodzinne dramaty, łzy, żal, ale także nadzieja.

Przeżyłem to osobiście w czasie pandemii. Śmierć mojego taty to tylko przykład jak niewydolny okazał się system ochrony zdrowia w momencie pandemii. To nie jest tak, że pacjent onkologiczny, któremu kilkukrotnie odracza się operację, w konsekwencji czego umiera miał pecha. System powinien zapewnić mu opiekę i dać szansę na dalsze życie. System powinien zachować się w sposób humanitarny, jak na standardy medyczne w XXI wieku przystało. Takich przykładów było i jest w Polsce bardzo dużo. Opóźnienia w leczeniu i wykrywaniu nowotworów to nie jest coś, co można nadrobić. To sytuacje, które zmniejszają szanse powrotu pacjenta do zdrowia. Te sprawy decydują o życiu i śmierci. Każda, nawet drobna zmiana, jest na wagę złota a przed nami jeszcze wiele kwestii wymaga poprawy systemowej. Obawiam się jednak, że po obecnym rządzie nie możemy oczekiwać ani adekwatnej reakcji i rozwiązania problemu ani też współczucia i empatii.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja