« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 16 czerwca 2021.Imieniny: Aliny, Anety, Benona, Julity, JustynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

W jakim celu ma powstać Muzeum Miejskie Jeleniej Góry?

Autor: Stefan K.
Poniedziałek, 21 września 2020, 13:27
Na początku przyszłego roku mogą przestać istnieć dwie placówki kultury Miasta Jeleniej Góry. Do przekształcenia Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Muzeum Miejskie Jeleniej Góry, dąży Zarząd Miasta. Pomysł zrodził się w Komisji do reorganizacji instytucji kultury naszego miasta w ciągu co najmniej ostatnich miesięcy.
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” jest jedynym w swoim rodzaju na terenie Polski. Mieści się w domu jedynego noblisty, który wywodzi się z naszego regionu. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze jest natomiast jedynym samodzielnym muzeum przyrodniczym w Polsce. Mieści się w zespole pocysterskim w Cieplicach. Jest jedyną pozostałością po ogromnych zbiorach Schaffgotschów, które w latach 50. XX wieku zostały wywiezione z Cieplic. Jego stałe ekspozycje historyczne wspominają o rodzie Schaffgotschów i Uzdrowisku, a ekspozycje przyrodnicze należą do najlepszych i najpiękniejszych w Polsce.

Obie placówki mają swój własny charakter, renomę i są, wspólnie z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (organizatorem tego ostatniego jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego), najpiękniejszymi wizytówkami całego regionu, a szczególnie Jeleniej Góry.

Tymczasem z niezrozumiałych powodów bez żadnych dyskusji, konsultacji, rozmów i ustaleń dwa miejskie muzea mają być połączone, rzekomo ze względów oszczędnościowych. Tak naprawdę nie ma żadnych podstaw, aby tak nieodwracalny ruch wykonać, ani merytorycznych, ani finansowych.

Powstałe na gruzach tych dwóch instytucji Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze ma być „przeciwwagą” (jaką i dlaczego?) dla Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które od stu lat gromadzi eksponaty związane z naszym miastem i regionem, oraz prezentuje ekspozycje na ten temat. Tymczasem mająca powstać „efemeryda”, tj. Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze, po pierwsze przerwie rozwój i rozbudowę obu istniejących instytucji, a bez odpowiednich zbiorów, mając do dyspozycji dawne zbiory przyrodnicze z kolekcji Schaffgotschów i pamiątki po Gerharcie Hauptmannie, będzie musiało przygotować ekspozycje na temat Jeleniej Góry.

To wszystko jest nielogiczne i wysoce niebezpieczne dla kultury całego regionu. Nie obchodzi o pomysłodawców. Prace nad wdrożeniem go w życie nagle przybrały tempa. Pierwszy raz wspomniano o nim, z zaskoczenia 15 września 2020 roku, pomijając konsultacje z zainteresowanymi, Radami tych instytucji, Radnymi Miasta i społeczeństwem.

Już w dniu 17 września pomysł trafił pod obrady Komisji Kultury Urzędu Miasta, a ta wydała pozytywną opinię na ten temat. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Miasta Jeleniej Góry (BIP), sprawa ta trafi jako pilna i jedyna na sesję Rady Miejskiej, w dniu 23 września 2020 roku (środa). I tak, bez większej dyskusji i bez udziału zaproszonych gości, Radni obradując zdalnie, zdecydują o być albo nie być Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze. Jaki jest cel takich szybkich i nieprzemyślanych działań. Przecież wszyscy na tym stracimy, a miasto, mieszkańcy i turyści nic na tym nie zyskają. Powód oszczędnościowy połączenia obu muzeów to fikcja, bowiem razem obciążają one 1,4% rocznie całego budżetu miasta przeznaczonego na kulturę.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~prawie od zawsze | 21 września 2020, 14:13
Do Jeleniej Góry ściągnęła mnie wiele lat temu turystyka - jedyny wówczas taki kierunek w Polsce. I kiedy ten kierunek na Akademii Ekonomicznej skończyłem - choć chciałem stąd jak najszybciej wrócić do swojej Wielkopolski - to zostałem i nie żałuję. Żałuję natomiast, że władze tego miasta robią wszystko, żeby je zmienić w gminny grajdołek, nie obrażając okolicznych gmin, które mogłyby z powodzeniem funkcjonować jako co najmniej powiat ziemski. Co jest z władzami naszego miasta - co kolejne to gorzej, a miasto takie piękne...
~s. | 21 września 2020, 14:27
Trzeba popatrzeć na drugi koniec marchewki, kto zyska, kto straci.
~Sylwia 785 | 21 września 2020, 18:25
Najbardziej idiotyczna decyzja, o jakiej słyszałam. Jak można zlikwidować te placówki. Może ktoś z decydentów powinien się zapoznać z działalnością obu placówek. Niewiarydne!!! Mieszkańcy powinni zlinczować tych, którzy takie decyzję podjęli.
~domownik | 21 września 2020, 19:01
Komisja Kultury Rady Miasta Jelenia Góra, której przewodniczy Gabriela Zawiła, wieloletnia dyrektor Muzeum Karkonoskiego, wbrew prawu nie pytając o opinię Rad Muzeów obu placówek, wydała pozytywną opinię... Wróble tutejsze ćwierkają, że znana jest już przyszła dyrektor połączonych w jedno jeleniogórskich muzeów.
~Gość | 21 września 2020, 21:11
Może ktoś mi powiedzieć co ma Hauptmann do ptaszków. Z drugiej strony turyści nie wiedzą gdzie jest to muzem przyrodnicze nigdzie nie ma kierunku. I te napisy w muzeum kiedys byly przy eksponatach teraz gdzies z boku i to się mija z celem. Moze trzeba odświeżyć mentalnie to muzeum. Bo hauptmann jak narazie ma sie dobrze
kazimierzp | 22 września 2020, 5:02
W tekście Stefana K. jest niekonsekwencja! Najpierw Muzeum zmieniło nazwę na Karkonoskie (coś jak obecnie powiat) a potem ktoś tu pisze, że Muzeum to od "od stu lat gromadzi eksponaty związane z naszym miastem". Pamiętam co jako dyrektor muzeum okręgowego (teraz Karkonoskiego) mówił o powstaniu Muzeum Hauptmanna w Jagniatkowie pan Stanisław Firszt, co też mówił o konieczności przekształcenia Muzeum Przyrodniczego w muzeum miasta-Cieplic gdy już został dyrektorem Muzeum Przyrodniczego. Nie wypowiadam się na temat słuszności łączenia czy też nie tych placówek, ale z pewnością wypowiedź "gościa" z 21:11 jest mi bliska.
~ale to już było... | 22 września 2020, 8:37
Pomysł połączenia Muzeum Przyrodniczego z Domem Hauptmanna w jedno wysunął na przełomie 2017/2018 r. prezydent M. Zawiła. Pomysł został obśmiany i władze z niego ówcześnie zrezygnowały. Patrz choćby komentarze: https://www.nj24.pl/article/beda-ciecia-w-kulturze?fbclid=IwAR0G5g_52VbN4ZjQMpvvlhmW2YRc2cwEWzn38E2wHeWxMD3xh75GQjACTo0 https://www.jelonka.com/muzeum-przyrodnicze-przejmie-dom-hauptmanna-72092 Nowe wraca? Słabe to.
~Pigi | 22 września 2020, 9:39
Pani przewodnicząca kultury wypowiada się o budżecie , który nie jest z gumy , super to połączenie dwóch różnych muzeów jest Pani pomysł na oszczędności? Może lepiej szukać oszczędności w połączeniu domów kultury tam , ma pani więcej dyrektorów i księgowych do zredukowania. Może pani wróci do pomysłu połączenia dwóch teatrów , też one to już przeżyły , pozdrawiam
~do Pigi | 22 września 2020, 14:43
Dobry kierunek, dziwne zróżnicowanie. Pytanie nie zamiast ale dodatkowo. Połączenie Muzeów ze sobą, domów kultury ze sobą i teatrów ze sobą wydaje się w miarę logiczne. Dlaczego tylko jeden rodzaj instytucji albo dwa a nie wszystkie podobne do siebie? Bo na powiat 70 tyś mieszkańców tyle instytucji to rzeczywiście przesada.
~. | 22 września 2020, 15:30
Ile kosztuje ta Przystań Twórcza, gdzie siłą się dzieci wyciąga z klas... dzieci ,które nie chcą tych zajęć. Dzieci w tej szkole są od rana i do wieczora... czy to nowa norma społeczna. Tu jest za dużo dyrektorów i etatów... tu sa te oszcvzędności, tu w pustych klubach. W urzędach... itd.
~ddds | 22 września 2020, 22:35
Moze po to to powstaje by Zawiłowa miała fajną posadkę?
~MariuszJG | 25 września 2020, 9:17
Potrzebny jest stołek dla kogoś i dlatego tak ich pili z tym Muzeum Miejskim przy tak szumnej nazwie to i zarobki za stołek kierującego mogą być wyższe, a generalnie to zbiory się nie liczą
~Halina Krawczyk | 8 października 2020, 15:49
Zadziwił mnie ten projekt. Muzeum powinno istnieć jako samodzielna placówka jest to piękne Muzeum i znakomicie zarządzane. Może trzeba bliżej zapoznać z atrakcyjnością tego miejsca dla środowiska miasta i turystów,to apel do decydentów. Panie Prezydencie proszę nie "burzyć"tego ciekawego i unikalnego miejsca jakim jest Muzeum Przyrodnicze ,niech zostanie w postaci istniejącej ,samodzielnej,niech cieszy i służy rozwojowi tego pięknego regionu ,ktorego jest piewca .:)
~Jan Pawelski | 8 października 2020, 16:35
Muzeum Przyrodnicze robi fascynujące wrażenia i to nie tylko ekspozycją zbiorów ale również działalnością wystawienniczą i koncertową. Miałem okazję bywać i to często podczas pobytu w sanatorium w Cieplicach i w ciągu tych trzech tygodni. Urok tego miejsca przyciąga i należy zachować nazwę oraz nie popsuć tożsamości, łącząc z inną placówką, bo powstanie nieokreślony twór bez wyrazu, klimatu i siły przekazu. Mam nadzieję, że zwycięży dbałość o tradycję, oryginalność i pielęgnowanie klimatu Muzeum Przyrodniczego ze swoją siłą przyciągania zawartą w miłości do przyrody poprzez dotychczasową działalność. Turysta z Wrocławia
~:-(((((((((((((((( | 26 grudnia 2020, 3:49
Panie "Gosc" Zarzadzanie czesto nie musi miec nic wspolnego z jednostkami przedmiotowymi.Ludzie zwiazani z kierunkami ,beda sie zajmowac sprawami jako specjalisci po co tylu dyrektorow cczy zastepcow ,miasto musi zaczac racjonalniej myslec.Tu rowniez chodzi o solidnosc i uczciwosc na tych stanowiskach mysle o jednych czy drugich. Zadne muzeum na tym nie straci chyba ze beda symptomy sabotazowe.Dobry pomysl.
~Ringo | 2 kwietnia, 10:35
Jak można niszczyć coś takiego jak muzeum Hauptmana w Jagniątkowie?Przecież to perełka sama w sobie dla turystyki regionu!Szukać pieniedzy poprzez likwidacje takich instytucji kultury? to trzeba upaść na glowe!No cóż,takie działanie prowadzi do ewidentnego niszczenia wszystkiego co dobre a nie do budowania czegokowlwiek !

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja