Artykuł Czytelnika: W Jeleniej Górze zamieszkuje 61299 osób
Dane GUS wykazują, iż Jelenią Górę zamieszkuje 75429 osób, są to oficjalne informacje z ostatniego spisu powszechnego.
I teraz należy rozważyć, czy ponad 14 tys. osób wyjechało z Jeleniej Góry nie zmieniając np. meldunku czy też mieszkańcy podają nieprawdę
w swoich deklaracjach, co do ilości osób zamieszkujących pod danym adres. Odpowiedź twierdząca czy to na pierwsze, czy też z na drugie pytanie, jest dla miasta i jej mieszkańców złą informacją.
W pierwszym przypadku gdyby dysproporcje były rzeczywiście tak duże, rzędu aż 19% pomiędzy oficjalnym stanem a faktycznym, to taki stan znacznie osłabia siłę miejskiej gospodarki a co za tym idzie również obniża wpływy do budżetu miasta (pytanie, też o to który US do deklaracji podają osoby które opuściły miasto). Pytanie w jaki sposób opracowywane są plany i strategie rozwoju miasta skoro populacja miasta może być niższa nawet o 19%?
Gdyby prawdziwym był przypadek drugi, czyli celowe zaniżanie ilości lokatorów zamieszkujących pod danym adresem, to mielibyśmy do czynienia ze zwykłym złodziejstwem. I byłoby to złodziejstwo na gigantyczna skalę. Licząc, iż faktycznie Jelenia Górę zamieszkuje 75429 osób a w deklaracjach mamy wykazanych 61299 osób, to daje nam różnicę 14130 osób. Tyle osób nie opłaca wywozu odpadów, które wytwarza, miesięczna oplata za wywóz odpadów to 40,70zl za osobę. Jeśli przemnożymy tę różnicę przez wysokość opłaty oraz przez 12 miesięcy, daje nam to ponad 6 900 000 złotych. Rocznie. Ponad 34 500 000 złotych przez pięcioletnią kadencję.
Dla zobrazowania wielkości środków, które możliwe że nie wpływają z tytułu opłat za wywóz odpadów, zamieszczam jak miasto mogłoby te środki wykorzystać:
9 żłobków lub
10 nowych elektrycznych autobusów (niezależnie jakie mamy na ich temat zdanie) lub
ponad 3 lodowiska lub masę różnych inwestycji, remontów, modernizacji itp. dopłat do zmiany źródeł ciepła na ekologiczne.
Oczywiście zgodnie z prawem, nie można opłat z tytułu wywozu śmieci wykorzystać na inne cele.
Z tym, że skoro powstają odpady wytwarzane przez ponad 14 tys. osób, to ktoś mimo wszystko ponosi koszty ich likwidacji. Pytanie kto? Czy przypadkiem nie my wszyscy?
Skąd zatem wyciekają te miliony złotych, potrzebne na wywóz większej ilości odpadów? Chyba, że wcale nie wyciekają, ponieważ zwyczajnie nie ma tych 14 130 osób i mamy raptem 61299 mieszkańców.
Kończąc, różnica pomiędzy źródłami podającymi ilości mieszkańców Jeleniej Góry, moim zdaniem jest wynikiem po części braku wymeldowywania się osób, które opuściły miasto jak też podawania nieprawdziwych danych w deklaracjach śmieciowych. Szacuję, iż może być to proporcja 80/20.
Co trzeba zrobić? Uszczelnić system poboru opłat i po drugie skończyć z fikcją, iż Jelenia Góra jest miastem ponad 70 tysięcznym. To ułatwi planowanie i zarzadzanie miastem.
Chyba, ze macie Państwo inny pomysł.