Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7800
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Akcja "Liść dębu", czyli Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków w Pałacu we Wleniu

Autor: DBMaciek
Czwartek, 17 listopada 2022, 21:30
W miniony weekend, członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków (DTMZ) po raz kolejny zawitali do Pałacu Książęcego we Wleniu.

Wieczorem pierwszego dnia pobytu, zgodnie z tradycją poszli na nocne zwiedzanie Wlenia, połączone z przejściem tunelem kolejowym.

W sobotę od rana, "foto-zwiedzacze" (35 osób) wzięli udział w corocznej akcji grabienia liści w pałacowym parku. W tym roku odbyła się ona pod kryptonimem "Liść dębu". Zgrabione w parku i wokół pałacu liście zostały przewiezione na wielką stertę. Zostawili też parę "kupek" liści dla jeży. Po porządkach wspólnie posilili się zupą gulaszową oraz grochówką. Następnie część grupy udała się na zwiedzanie Wlenia, Jeleniej Góry i Nowego Kościoła.

Zlotowa niedziela rozpoczęła się tradycyjną jajecznicą na śniadanie. Po niej grupowicze pojechali na zwiedzanie okolicy. Zawitali do Siedlęcina, Lwówka Śląskiego. Można było ich spotkać m. in. przy gościńcu "Perła Zachodu", zabytkowej zaporze na jeziorze Modrym i pod Agatową Skałą zajdującą się w kamieniołomie w Przeździedzy.

Z całego serca serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom zlotu DTMZ w pałacu książęcym we Wleniu, które odbyło się w mijający weekend. Hasłem przewodnim naszego kolejnego spotkania było uczczenie Święta Dnia Niepodległości oraz coroczna jesienna akcja grabienia liści - mówi Robert Matwiejów, szef DTMZ.

Serdecznie dziękujemy Dolnośląskiemu Towarzystwu Miłośników Zabytków za nieocenioną, coroczną pomoc w jesiennym porządkowaniu parku i otoczenia pałacu - dziękuje Sławomir Osiecki, właściciel Pałacu, członek DTMZ.

Kolejne spotkanie Towarzystwa w Pałacu Książęcym we Wleniu planowane jest na przełom maja i czerwca przyszłego roku. W pałacowym parku odbędzie się wtedy inscenizacja historyczna pt. "Bitwa o pałac II" przedstawiająca wyzwalanie Wlenia z rąk niemieckich przez oddziały alianckie w maju 1945 roku.

Tekst: Maciej Pawlik - Rzecznik DTMZ
Zdjęcia: DTMZ

Twoja reakcja na artykuł?

13
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group