Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4491
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Wakacyjne zwiedzanie Pałacu Pakoszów w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej – z okazji 300–lecia Pałacu

Autor: pakoszowpalac
Poniedziałek, 8 lipca 2024, 5:12
Pałac Pakoszów, perła architektury położona w malowniczej Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, to miejsce, które oczarowuje nie tylko swoją historią, ale także niezwykłym pięknem. Bogactwo detali oraz kunsztownie zachowane wnętrza pałacu przyciągają miłośników sztuki i architektury z całego kraju. Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym poznanie tajemnic tego wyjątkowego miejsca, od tegorocznych wakacji Pałac Pakoszów otwiera swoje podwoje dla zwiedzających – mniejszych i większych grup. Zwiedzanie odbywa się w indywidualnie ustalonych terminach - wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala na pełniejsze zrozumienie bogatej historii i piękna tego zabytku, czyniąc każdą wizytę niezapomnianą podróżą w czasie.

Historia Pałacu Pakoszów
Pałac Pakoszów, ze swoją urzekającą i tajemniczą historią, sięga roku 1725. Jego budowa związana jest z osobą Johanna Martina Gottfrieda – bogatego kupca z Holandii, który postanowił wznieść rezydencję na ziemiach Pakoszowa, łącząc w ten sposób swoje ambicje z chęcią pozostawienia trwałego śladu na kartach lokalnej historii. Pałac służył jako rezydencja rodzinna oraz miejsce produkcji bardzo cienkiego lnu zwanego woalem, który był eksportowany na cały świat . W Pałacu gościli przedstawiciele znakomitych rodów arystokratycznych , dwukrotnie to miejsce odwiedził Cesarz Fryderyk Wilhelm III i Prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams . Pałac od 13-pokoleń należy do tej samej Rodziny.

Architektura Pałacu Pakoszów
Pałac Pakoszów to miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc harmonijną całość pełną kontrastów i fascynujących detali.

Położony w malowniczym otoczeniu, pałac zachwyca zarówno zewnętrzną architekturą, jak i bogato zdobionymi wnętrzami. Tradycyjna część pałacu stanowi doskonały przykład barokowej architektury, z klasycznymi fasadami i eleganckimi proporcjami, podczas gdy nowoczesna część, dobudowana tuż nad stawami, wprowadza współczesne akcenty i nowatorskie rozwiązania architektoniczne.

Wnętrza Pałacu Pakoszów są prawdziwymi skarbnicami sztuki i rzemiosła. Każde pomieszczenie przepełnione jest niezwykłymi, zabytkowymi elementami oraz detalami dekoracyjnymi, które doskonale współgrają z nowoczesną sztuką – rzeźby, malarstwo. d Ta fuzja klasyki i nowoczesności nadaje pałacowi unikalny charakter i przyciąga uwagę zwiedzających.

Wśród niezliczonych pomieszczeń pałacowych, szczególnie wyróżniają się dwie perełki: Błękitna Wieża oraz Sala Barokowa. Błękitna Wieża, zwaną tak ze względu na kolor dominujący w dekoracjach, skrywa w sobie pięknie odrestaurowaną Salę Kaflową, która zachowuje elegancję XVIII-wiecznego designu.

Natomiast Sala Barokowa, prawdziwy klejnot pałacu, zachwyca niezwykłymi freskami na suficie. Wiernie odtworzone malowidła ukazują bogactwo barokowej ornamentyki i mistrzostwo dawnych artystów. Każdy detal został odtworzony i sala barokowa wygląda dokładnie tak jak to było przed 300 – laty. Podłoga z 170 gatunków drewna egzotycznego zachwyca swym pięknem .

W każdym pomieszczeniu Pałacu Pakoszów można dostrzec skrzętnie zaplanowane połączenie zabytkowych elementów z nowoczesnymi detalami oraz sztuką współczesną. Takie zestawienie pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu, który z jednej strony oddaje hołd historii, a z drugiej wprowadza powiew świeżości i nowoczesności. To właśnie ta harmonijna integracja sprawia, że Pałac Pakoszów jest miejscem wyjątkowym, gdzie przeszłość i teraźniejszość spotykają się w doskonałej symbiozie.

Dolina Pałaców i Ogrodów
Kotlina Jeleniogórska, położona w południowo-zachodniej Polsce, u stóp majestatycznych Karkonoszy, to region o niesamowitym uroku i bogatej historii. Znana z przepięknych krajobrazów, malowniczych wzgórz oraz bujnej przyrody, Kotlina stanowi wspaniałe miejsce zarówno dla miłośników natury, jak i pasjonatów historii. Region ten jest prawdziwym skarbem dla podróżników, oferując szeroką gamę atrakcji turystycznych, od wędrówek po górskich szlakach po zwiedzanie zabytkowych budowli.

Jednym z najbardziej unikalnych i fascynujących elementów Kotliny Jeleniogórskiej jest Dolina Pałaców i Ogrodów. To niezwykłe miejsce, nazywane często polską Doliną Loary, zachwyca koncentracją arystokratycznych rezydencji, okazałych pałaców i romantycznych zamków. Właśnie tutaj, na niewielkim obszarze, znajduje się ponad 30 historycznych obiektów, które były niegdyś rezydencjami szlachty, a dziś pozostają świadkami bogatej przeszłości regionu.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej to miejsce wyjątkowe i pełne magii, gdzie każdy zabytek opowiada swoją unikalną historię. Wizyta w tym regionie to prawdziwa podróż w czasie, pozwalająca odkryć zapomnianą świetność arystokratycznych rezydencji oraz zanurzyć się w pięknie otaczającej przyrody.

Wakacyjne Zwiedzanie Pałacu Pakoszów
W okresie wakacyjnym oraz przez cały rok Pałac Pakoszów otwiera swoje wrota przed zwiedzającymi, oferując niezapomniane wycieczki z przewodnikiem, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Zwiedzanie odbywa się języku – polskim , angielskim, niemieckim co umożliwia szerokiemu gronu turystów pełne zrozumienie i docenienie tego zabytku.

Wycieczka trwa około 45 minut, podczas których goście mają okazję podziwiać najważniejsze i najpiękniejsze wnętrza pałacu oraz przyległy ogród. Zwiedzanie rozpoczyna się od wizyty w Błękitnej Wieży, gdzie uczestnicy zaproszeni są do obejrzenia niezwykłego filmu historycznego. Film ten dostarcza fascynujących informacji o powstaniu, przemianach i tajemniczych opowieściach związanych z Pałacem Pakoszów.
Po seansie filmowym rozpoczyna się właściwe zwiedzanie wnętrz pałacu. Goście mogą podziwiać między innymi Salę Barokowa, Salę kafelkową w Błękitnej Wieży, historyczną Bibliotekę, nowoczesne wnętrza i wystawy sztuki.
Podczas zwiedzania goście mają również możliwość zobaczenia nowoczesnych elementów architektonicznych, które zostały skrzętnie wkomponowane w historyczną strukturę pałacu. W Pałacu Pakoszów znajduje się także wiele współczesnych wystaw sztuki, które harmonijnie dopełniają bogatą atmosferę tego miejsca.
Wycieczka obejmuje spacer po pięknym pałacowym ogrodzie, w którym goście mogą podziwiać malownicze stawy oraz bujną roślinność. Po zakończeniu zwiedzania istnieje możliwość relaksu i delektowania się poczęstunkiem w postaci kawy i pysznego ciastka z pałacowej cukierni. Taki smaczny akcent sprawia, że wizyta w Pałacu Pakoszów staje się jeszcze bardziej przyjemna i niezapomniana.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Pakoszów!
Aktualne informacje dot. zwiedzania pałacu: https://www.palac-pakoszow.pl/palac-pakoszow-zwiedzanie

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania:
tel. +48 728 865 102 lub info@palac-pakoszow.pl

Koszt zwiedzania:
45 zł/os (zwiedzanie)
lub
65 zł/os (zwiedzanie, kawa i ciastko)
Więcej informacji na www.palac-pakoszow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group