« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 26 maja 2020.Imieniny: Filipa, PaulinyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Co robi rolnik?

Autor: Obserwator
Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 13:38
Takie – tytułowe – pytanie padło w jednym z przedszkoli. I padła natychmiastowa, chóralna odpowiedź: – SZUKA ŻONY! I mamy problem, a nawet kilka.
Po pierwsze – widzimy, jaki przemożny wpływ na telewizja publiczna na świadomość widzów, którzy przestają już kojarzyć rolnika z mężczyzną samotnie (acz skutecznie) walczącym o plony, sukcesy w hodowli bydła i tzw. nierogacizny. Rolnik już nie jest elementem krajobrazu pól rozmaitych, obsianych żytem, tylko agencji matrymonialnych.

Po drugie. Zamiast samca–herosa zmagającego się z przeciwnościami natury, ale żyjącego zgodnie z jej prawami, mamy nieudacznika, który nie tylko nie potrafi stawić czoła Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, czy też Agencji Nieruchomości Rolnych (w skrajnym przypadku – Agencji Mienia Wojskowego), tylko gościa, który musi latać po publicznej telewizji i uganiać się na oczach widzów za spódniczkami.

To jest rodzaj publicznego upokorzenia (bo i Telewizja jest publiczna). Nawet bowiem szukanie żony w internecie (może nie od razu żony, ale kogoś kto realizuje niektórej jej życiowe funkcje) jest bardziej dyskretne, bo można przetestować walory kandydatek bez udziału osób trzecich. Szczególnie jeśli tych „trzecich” jest kilkaset tysięcy. Na marginesie: szczęśliwie program nie ma aż takiej oglądalności, żeby kompromitacja była globalna, ale we wsi i tak wiedzą, czy Kowalski radzi sobie lepiej z traktorem Johna Deer’a, czy z jakąś miastową dzierlatką, mdlejącą na widok krowich wymion, czy dziwiącą się, że obornik (to znaczy – takie gówno) jest najlepsze dla marchewek czy pomidorów.

A jak się w całą sprawę jeszcze wda potencjalna teściowa, to już autorytet rolnika pada na ryj. Jego osobisty, a nie świński. Rolnik bowiem wpada w klincz: czy ma wybrać synową dla swojej matki, czy coś bardziej dla siebie. Powagi od tego nie przybywa. A dawniej powaga profesji była elementem prestiżu. Ale to było dawniej.

Czasy się przecież zmieniają. Jechałem kiedyś pociągiem „pendolino” z wycieczką małych warszawiaków. Jak to u warszawiaków bywa, niezależnie od wieku, poddawali oni krytycznej ocenie wszystko, co się dzieje i dawali wyraz swojej niewiary w rzeczywistość. Ofiarą tego wyrazu i tej niewiary padły krowy. Krowy były brązowe, a zdaniem zdecydowanej większości małoletnich znawców rolnictwa coś dużego w kolorze brązowym z rogami nie może być krową. Krowa bowiem to zwierzę łaciate, pokryte białymi i czarnymi plamami. Coś co jest brązowe, nie może być krową z definicji.

Kilku niepewnych tej oceny dało się przekonać i ustalono ponad wszelką wątpliwość, że to nie były krowy i małoletni skierowali w inną stronę ostrza swojej krytyki. A współpasażerów naszła refleksja: gdyby jednak telewizja publiczna, misyjna w końcu, uznała za swoją misję edukację nie tylko w obszarze poszukiwania żony rolnika, ile wyjaśnieniu, że są różne gatunki zwierząt, to może i pożytek z niej byłby większy.

Ale w przypadku telewizji inaczej postrzega się pożytki, więc nie należy liczyć na to, że kogoś najdzie podobna refleksja. Prezesi TVP nie jeżdżą przecież pociągami, nawet jeśli one są klasy „pendolino”. I nawet wtedy, kiedy bilety są służbowe i nie trzeba za nie płacić z własnej kieszeni.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~antykapit | 3 kwietnia 2017, 15:56*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.137.61)
po co komu telewizor w domu ? telewizja to przestarzały i co raz bardziej szkodliwy wynalazek i dodatkowo wiąże się z haraczem abonamentem. Reklamy kierowane do dzieci to 1 z największych zbrodni prawie jak p...lia - gwałcenie ich umysłu dla zysków firm - powinno to być zabronione
~dfgyhuiop | 3 kwietnia 2017, 16:48cbo215.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.112.215)
Rosną następcy prezesa misiewicza i członkowie komisji smoleńskiej.
~polecam | 3 kwietnia 2017, 18:09*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.141.2)
Zrezygnowałem z TV kilka lat temu. Moje dzieci nie czują braku tego dziadostwa. Ja nie czuję rachunków. Nawet żona jakoś dała radę ;) Internet w zupełności wystarcza.
~kizior | 3 kwietnia 2017, 18:47user-94-*-249-9.play-internet.pl (94.*.249.9)
Typowy rolnik zazwyczaj ciągnie kasę od społeczeństwa poprzez dopłaty i wiecznie narzeka,że mu mało.
~sajmon | 3 kwietnia 2017, 20:53ccq243.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.140.243)
Rolnikiem zostaje się wtedy kiedy chce się wybudować na działce rolnej albo zamiast ZUS być na KRUS :)
~sajmon | 3 kwietnia 2017, 20:56ccq243.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.140.243)
To ile hektarów lasu wystarczy żeby zostać rolnikiem dzisiaj :) Ja mam ich sporo :) ale to stare dzieje :)
~sajmon | 3 kwietnia 2017, 21:07ccq243.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.140.243)
I to bardzo ciężka robota z tych dopłat unijnych zrobić z lasu puszczę :) Wycinać to mi się nie chce bo to ujemne koszta :) chyba że unia znowu do nowych sadzeniaków zacznie dopłacać to położę cały las i na nowo zasieję :) zawsze jakaś kasa też z drewna będzie :) Raptem 200 hektarów :)
~III sort | 4 kwietnia 2017, 7:35ip-5-*-236-232.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.236.232)
Też nie oglądam TVPis odkąd załoga stanowi byłą Republikę i TV Trwam.Typowych rolników już prawie nie ma ,powstali obszarnicy i pracownicy rolni . Nowa magnateria.A jak nazwać księdza proboszcza z hektarami? W Europie czy w innych krajach świata promuje się produkty regionalnych producentów /rolników/ a w TYM kraju tylko się niszczy i ściga jak sprzedają co wychodują .

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja