Artykuł Czytelnika: Dobiega końca projekt "Opera Da Się Lubić"
Projekt spotkań z operą w Mysłakowickim Ośrodku Kultury dobiega końca. Przed nami ostatnie dwa koncerty, które zamkną cykl dwunastu wyjątkowych wieczorów poświęconych tej niezwykłej sztuce.
Już 10 listopada 2024 r. odbędzie się koncert „Viva Verdi”, podczas którego zgromadzeni odkryją fascynujące aspekty twórczości Giuseppe Verdiego, zarówno w kontekście muzyki, jak i osobistej historii kompozytora. To spotkanie odpowie na pytania o historyczne inspiracje Verdiego, wyjaśni m.in. znaczenie hasła „Viva Verdi” i przybliży kulisy jego życia artystycznego. Ostatnie spotkanie w tym cyklu odbędzie się 24 listopada 2024 r. Podczas koncertu „Kobiety Opery: Okrutne i Kruche” publiczność będzie miała okazję poznać najważniejsze kobiece postaci operowe – od namiętnych femme fatale po kruche, tragiczne bohaterki. W roli głównej wystąpią ikoniczne bohaterki, które od wieków inspirują artystów i poruszają publiczność.
Podsumowaniem całego cyklu będzie 13 grudnia 2024 r., kiedy to odbędzie się bonusowa projekcja, dla tych, którzy uzbierali komplet pieczątek ze wszystkich koncertów w cyklu. Niespodzianką dla nich będzie seans z operą "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego – pełna emocji historia, w której opera i dramat spotykają się w unikalny sposób. Ten wyjątkowy pokaz pozwoli raz jeszcze zanurzyć się w świecie opery, podsumowując całoroczną podróż przez wielkie dzieła sceniczne.
Cykl spotkań z operą w Mysłakowickim Ośrodku Kultury okazał się niezwykłym wydarzeniem kulturalnym, które zbliżyło mieszkańców regionu do muzyki klasycznej i jej głębi.
Cykl spotkań z operą w Mysłakowickim Ośrodku Kultury stał się wyjątkowym wydarzeniem na kulturalnej mapie regionu, gromadząc liczną i zróżnicowaną publiczność. To przemyślany projekt, który z powodzeniem przyciągnął miłośników sztuki operowej, wprowadzając ich w świat, gdzie piękno muzyki klasycznej spotyka się z fascynującymi opowieściami i historią teatru muzycznego. Na przestrzeni roku Mysłakowice odwiedzali nie tylko mieszkańcy najbliższej okolicy – na spotkania przyjeżdżali goście z całego regionu. Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się seniorzy z Mirska, którzy chętnie włączali się w ożywione dyskusje po koncertach, a także wytrawni melomani z Karpacza, doceniający kunszt wokalny i jakość przygotowanych prezentacji.
Oprócz wspaniałej muzyki i opowieści operowych cykl ten dał uczestnikom możliwość wspólnego odkrywania i analizowania różnych aspektów opery. Spotkania pokazały, że opera to sztuka, która potrafi jednocześnie wzruszać, bawić, edukować i inspirować. Od wybitnych dzieł Verdiego, przez fascynujące historie o kastratach i barokowych sopranach, aż po tajemnicze arie wykonywane pod osłoną nocy – każdy koncert był okazją do innego spojrzenia na operę i na odkrywanie jej wielowymiarowości.
Dzięki temu projektowi kultura operowa stała się dostępna i bliska także tym, którzy wcześniej mogli czuć dystans do tej formy sztuki. Widzowie mieli okazję zgłębiać nie tylko muzykę, ale także konteksty społeczne i historyczne, które czynią operę tak wyjątkowym zjawiskiem. Melomani zyskali dostęp do Podcastu pod tym samym tytułem dzięki czemu mają dostęp do operowych ciekawostek nawet poza koncertami. Mysłakowicki Ośrodek Kultury zyskał nową grupę odbiorców, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w spotkaniach, co daje nadzieję na kontynuację podobnych inicjatyw w przyszłości.
Koncerty opracowała, przygotowała merytorycznie, poprowadziła i wykonała sopranistka Anna Patrys, przy fortepianie Róża Wysocka.