« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dr Ewa Kurek o Noblu dla Olgi Tokarczuk i jej wypowiedziach

Wtorek, 10 grudnia 2019, 21:04
Dzisiaj wielki dzień dla Polski – dostaliśmy nagrodę Nobla. Ale czy oby słusznie? Wszystko zależy jak na to popatrzymy: jeśli za fikcję literacką i "kolorowe zdania" to ok – cieszmy się! Natomiast jeśli chcemy utożsamiać się z tym co napisała nasza noblistka i uznać to za prawdę historyczną to biada nam! Wtedy będzie to nasz Polski narodowy dramat. Oto wypowiedzi na ten temat dr Ewy Kurek.
Ewa Kurek – polska historyk, scenarzystka, reżyserka i autorka książek o tematyce historycznej. Jest badaczką stosunków polsko-żydowskich. W latach 1971–1977 studiowała historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1979 uzyskała tytuł magistra, a dziesięć lat później doktora.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

roxettetylosand1991 | 10 grudnia 2019, 21:48
I w zależności jak patrzymy to każdemu polskiemu nobliście moglibyśmy coś zarzucić..A tak cieszmy się, że Pani Olga otrzymała takie wyróżnienie..a biada to wszystkim malkontentom, smutasom i podżegaczom do składania takich właśnie opinii prawdziwie oświeconych i jednostronnych oraz fałszywym katolikom
~pff | 10 grudnia 2019, 22:14
Dyżurny czekista obudził się niczym rycerze spod Giewontu, by walczyć o Wielką Polskę wklejaniem linków z bezładnym bełkotem ultrakatolickiej antysemitki, która podobnie jak sam Bronek żadnej książki noblistki nawet na oczy nie widział. Jest możliwość, że Bronek żadnej książki nie widział .
~s-k | 11 grudnia 2019, 7:51
Twórczość Tokarczuk to obrażanie Polaków, szkalowanie naszego Kraju w świecie i Pogarda dla Polski.Dzięki pani noblistce dowiedziałem się , że pochodzę z narodu morderców i kolonizatorów .Moim zdaniem to podwójnie bez sensu. Po pierwsze ta nagroda jest totalnie skompromitowana. Po drugie nagrodzona nie jest nikim ważnym dla polskiej kultury.
~Dorsz | 11 grudnia 2019, 7:55
Kurek przez niektóre media jest określana jako powiązana ze środowiskami prawicowymi, i oskarżana o pomniejszanie tragedii ż...owskiej w gettach, w tym o antysemityzm ( za Wikipedia ). Nie jest to zatem niezależna opinia.
~pff | 11 grudnia 2019, 12:06
s-k o twórczości Olgi Tokarczuk wie tyle, ile przesylabizował z prawicowych portali na temat laudacji. Pół biedy, gdyby podał choć dwie, trzy powieści pisarki, w których można odnaleźć coś o stosunkach Polakow, Żydów i Ukraińców w ramach jednego tworu państwowego. Wówczas jest jakiekolwiek pole do rozmowy. Ale z fanatycznymi nieukami nie sposób rozmawiać.
jelonekbronek | 11 grudnia 2019, 15:02
pff - ujadasz i ujadasz, myślisz ze jak będziesz obrażał innych to będziesz miał racje? na szczęście nasze i twoje nieszczęście tak się nie stanie, sorry ale taki mamy klimat :) ps. kundle, odkąd pamiętam, zawsze ujadały jak przez wioskę się przechodziło.
~utc1 | 11 grudnia 2019, 15:06
K.Dunin z Gazety Wyborczej (więc nie można jej posądzić o antysemityzm) niechcąco w wywiadze dla Dziennika przyznała, że to naprawde jest nagroda za poglądy a nie twórczość. Pytanie - Ze względu na poglądy? Dunin - Oczywiście musiałabym się przyjrzeć dokładniej literackim Noblom, ale tam rzeczywiście innego rodzaju światopogląd jest w cenie. Pytanie - A gdyby Tokarczuk miała inne poglądy? Dunin - Oczywiście, że za nagrodami literackimi stoją różne racje…
~pff | 11 grudnia 2019, 20:26
Bronek- o co ten ból głowy ? Identyfikujesz się ze środowiskiem, któremu żaden Nobel nie zagraża, ani literacki, ani pokojowy, że o naukowym nie wspomnę. Świat kultury, literatury, sztki to dla takich jak Ty środowisko once, jak atmosfera Tytana, to naprawdę nie Twój problem i nie Twój świat. Teraz mnie poniosło, ale deklaruję, że jeśli Ziemkiewicz zamiast za ujadanie w TVP Imfo , weźmie się znowu za pisanie i dostanie Nobla, wyrażę swoją radość, bo to rodak. A tak na marginesie. Ty nazwałeś mnie kundlem, ale to ja ciebie obraziłem, hmmm. Katolicka praca formacyjna chyba ostatnio nieco kuleje, co mnie dziwi, bo przecież grupy na cotygodniowych, niedzielnych zajęciach coraz mniejsze, co powinno ułatwiać robotę Waszym, za przeproszeniem, duszpasterzom.
~KOCIO | 11 grudnia 2019, 23:06
Pani Ewa Kurek wie co mówi, a tym bardziej wie o czym pisze. Jest historykiem, niezależnym i samodzielnym, dlatego ma odwagę wygłaszać swoje zdanie i przekazywać fakty, niezależnie od okoliczności, bez narracji ideologiczno-politycznej. Wszyscy, którzy tu wyrażali swoje zdanie, w sposób cyniczno-pogardliwy może najpierw by obejrzeli przytoczony powyżej film i wsłuchali się w to, co mówi Pani dr Ewa Kurek? Jej wiedza w temacie jest ogromna, dlatego warto słuchać jej wykładów i opinii. To mądra kobieta .
~pff | 12 grudnia 2019, 8:22
Cały film z linku Bronka to bełkot rozhisteryzowanej fanatyczki. Niezależna badaczka po KUL, jasne. To tak jakby spytać o zdanie niezależnego badacza po szkole rabinackiej, albo imama, którego alma mater to szkółka koraniczna przy meczecie. Wypowie się ktoś niezależny- podyskutujemy. Póki co, nie ma z czym dyskutować. Fakty są gołe, to NAS koronowane głowy fetują prestiżowymi nagrodami. To NAS świat wybiera na najwyższe urzędy . Wy nawet dzieci nie potraficie wychować. Idzie taki do seminarium, by po roku odkryć do czego służy penis i robi z siebie ofiarę. Normalnie Nobla idzie z wami dostać.
~xyz | 12 grudnia 2019, 10:17
pff, kiedy ty wreszcie odkryjesz do czego służy mózg/ Ach, ty go nie masz, to tematu nie było.
~ordo | 12 grudnia 2019, 10:40
Patrząc na te ataki na Tokarczuk, czy wcześniej Miłosza, Szymborską, przychodzi na myśl wiersz "Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie..." Norwida. Postęp jest dziś taki, że lud zatruwa ludzkie umysły wypisując swobodnie swoje brednie w internecie, zamiast podawać truciznę współczesnym np. noblistom.
~ordo | 12 grudnia 2019, 10:52
Pani Kurek nie jest i raczej nie będzie dla mnie autorytetem, bez względu na stopnie naukowe. Doświadczenie mnie nauczyło, że jest mnóstwo ludzi uczonych i z tytułami, którzy poświęcają kariery naukowe na udowadnianie własnych tez i opinii. Opinii, które popierają argumentami dobieranymi pod tezę, a które kłócą się z całą masą innych faktów. Pani Kurek mam wrażenie jest opanowana jakąś obsesją. Dziś takie głosy są wzmacniane z powodów politycznych, bo Tokarczuk nie ukrywa swojej krytyki wobec obozu PiS. Dlatego jej osoba jest oficjalnie doceniana w granicach przyzwoitości i dla korzyści liderów politycznych (Prezydent i Premier), bo nie wypada by i oni dołączali do chóru hejterów. Ale oddolnie uruchamia się i wzmacnia takie ataki na Tokarczuk w imię walki politycznej. To droga do nikąd.
~ordo | 12 grudnia 2019, 11:04
Swego czasu bodaj w połowie wieku XVII-go pierwszy pisarz obrońca polskiej mowy Mikołaj Rej był wymazywany z kultury Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze względu na poglądy tzn. religię, jako kacerz, kalwinista. Fanatyzm, wówczas katolicki, w dobie kontrrefornmacji, odbierał mu wszelkie zasługi, nie można go było drukować, ujomować w almanachach i spisach pisarzy, kolportować legalnie jego biografii. Był wymazywany z pamięci zbiorowej i kultury. Aż poeta Kazimierz Brodziński w początkach XIX w. zaczął przywracać pamięć o nim. Musieliśmy stracić wszystko, niepodległość, wolność, państwowość, żeby wreszcie powrócić do pamięci o ojcu naszej literatury. Wcześniej nienawiść do człowieka innych poglądów była silniejsza od mądrości. W gnębieniu wybitnych rodaków też mamy tradycje, niestety.
~utc1 | 12 grudnia 2019, 11:09
to nie są ataki tylko odkręcanie dezinformacji, że Nobel w dziedzinie literatury jest za twórczość a nie za poglądy. Nawet Kinga Dunin przyznała, że tam sie promuje autorów o poglądach lewackich. Można być świetnym pisarzem jak Herbert, i nie dostać nagrody ze wględu "niewłaściwe" poglądy a można być osobą z zaburzeniem psychicznym jaką jest grafomania, ale mieć odpowiednie poglądy i dostać Nobla.
~ordo | 12 grudnia 2019, 11:25
I żeby była jasność, nie jestem przeciwnikiem spierania się i krytyki, dyskusji o wartościach, polemik z autorami o ich działach, spierania się na temat interpretacji. Ale oburzające jest twierdzenie wyznawców "jedynie słusznej prawdy i jedynie słuznego patriotyzmu", którzy zawłaszczają tylko dla siebie godło i sztandary, że kto ma inne zdanie ten "nie jest Polakiem", "działa antypolsko" czy zasługuje na potępienie. Takie głosy są karygodne i żałosne, a co najgorsze - szkodliwe dla wspólnoty narodowej, bo dzielą, wykluczają, podsycają spiskowe myślenie, zamykają możliwości dyskusji i rozwoju intelektualnego narodu. Historię trzeba poznawać, a gdy się ją dokładniej studiuje to pada wiele mitów i uproszczeń, bo historia jest bardziej złożona niż wersja podręcznikowa pisana politycznie.
~ordo | 12 grudnia 2019, 11:37
I ostatni wpis: sprzeciwiam się szkalowaniu Polaków, obwiniania naszego narodu a szczególnie nas współczesnych ludzi o rozmaite winy historyczne. I nie zgadzam się z wybielaniem naszej historii,bo są rzeczy których usprawiedliwianie jest niemo...lne.Są w naszej historii epizody niesprawiedliwości i krzywdy różnych grup i jednostek, i to niestety "wroga" wewnętrznego, mieszkańców naszego kraju a nieraz współobywateli (nie wszyscy mieli te prawa historycznie),ludzi ciemiężonych przez dominującą większość z powodu innego języka, wiary, pochodzenia etnicznego. To ciemne strony pięknych kart historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej dziedzictwa,warto je znać i pamiętać. To także jedne z przyczyn upadku naszego Państwa w XVIII w. Warto to wiedzieć, by nie dać się zwieść dzisiaj fanatykom.
~pff | 12 grudnia 2019, 11:39
Gdyby się uprzeć, można zarzucić to i owo Oldze Tokarczuk. Ale na litość boską - wszystko, tylko nie grafomanię, o ile autor powyższej wypowiedzi rozumie znaczenie słów, których używa.Talent, warsztat, piękny język polski tej autorki jest niezaprzeczalny. Szczególnie teraz jest to widoczne w konfrontacji z drewnianymi atakami person pokroju Kurek. Nawet atak na noblistkę w wykonaniu ks.Jerzego Szymika w Gościu Niedzielnym okraszony jest jego zachwytem nad talentem pisarki.No, ale ks.Szymik to erudyta, czego o większości jego kolegów po fachu nie można powiedzieć.
~ordo | 12 grudnia 2019, 12:15
Ad vocem utc1. Nobel literacki jest za twórczość,zdecydowanie. Twórczość ta zawsze wyraża jakieś poglądy,bo literatura to nie sztuki plastyczne i bardzo trudno w niej o abstrakcyjność.Twierdzenie to nie odbiera nic talentu i zasług dla Tokarczuk. Nagroda z założenia jest światowa i odnosi się genetycznie do humanizmu jako takiego. Zgodnie z ewolucją idei równościowych i wolnościowych na świecie, wspierających szacunek dla róznorodności, a przeciwnych dyktatowi silniejszych nad słabszymi także w wartwie kulturowej, krytycznych wobec historycznych praktyk zniewolenia i krzywdzenia ludzi z różnych powodów (rasa, płeć, wyznanie),takie treści dominują w twórczości laureatów. Osobiście wolę promowanie dzieł z takim przesłaniem niż dzieł umacniających ksenofobię.
~ordo | 12 grudnia 2019, 12:33
Sądzę, że większość ludzi mniej lub bardziej świadomie odbiera to podobnie, jak opisałem powyżej. Stąd powszechne docenienie lit. nagrody Nobla i radość gdy ktoś z rodaków zostanie wyróżniony. Przeciwnicy polityczni laureatów jak również przeciwnicy poglądów równościowych zawsze będą deprecjonować rangę tej nagrody. Natomiast ja się cieszę, że kultura polska i literatura polska, dzieła w naszym ojczystm języku i kulturowo naszego intelektu, zyskały uznanie. To nasze święto. I sprzeciwiam się wmawianiu Polakom, że Tokarczuk to "wróg Polski", że "opluwa Polaków" itd. Obawiam się, że w tym wszystkim jest pweien wewnętrzny paradoks, który naraża wręcz na śmieszność osoby i organizacje alarmujące w ten sposób opinię publiczną. Szczególnie w tak wyrazistym konstekście politycznym zarzutów.
~ordo | 12 grudnia 2019, 12:48
A co do Herberta, to jest to wspaniały poeta i ja również żałuję, że nie dostał nagrody Nobla. Herbert wielkim poetą jest i nic tego nie podważy, żaden brak Nobla. Natomiast nie zgadzam się z ludźmi, którzy mówią, że Miłosz nie powinien dostać Nobla, a właśnie Herbert. Tych dwóch kolosów intelektu i literatury polskiej zasługiwało na wszelkie nagrody. Mogę powiedzieć, szkoda, że Herbert tego nie dożył, że nie dostał nagrody, ale nie będę jej "odbierał" Miłoszowi, jak czynią to poniektórzy. Smuciło mnie bardzo zacietrzewienie wielu rodaków, którzy przy okazji pogrzebu Miłosza szkalowali go i publicznie odbierali mu zasługi dla polskiej literatury i kultury. Twierdzili, że był anty-polski i atakował wiarę. Autor "Traktatu teologicznego" napisanego pod koniec twórczej i życiowej drogi. Szok!
~ordo | 12 grudnia 2019, 12:59
Piszę o Miłoszu, bo tu jest pewna a...logia do dzisiejszych ataków na Tokarczuk. Jego wstrząsający wiersz "Campo di Fiori" był jednym z powodów zarzucania mu anty-polskości. Niezależnie od twórczości kogokolwiek fakt historyczny,do którego odnosi się ów wiersz,jest wstrząsający. Zabawa nie-Żydów obok ludobójstwa w sercu Warszawy.Mną to wstrząsnęło, jak Miłoszem.To ludzkie odczucie niezależne od narodowości.Gdybym tam był nie wiem czy chwycił bym za broń (jeżeli w ogóle miałbym za co), czy zdobyłbym się na gest sprzeciwu,walki, ale na pewno nie bawiłbym się i nie cieszył się swoim świętem obok likwidacji getta. Ze współczucia, poczucia tragedii niewinnych ludzi jak i ze strachu, że to samo będzie z nami, bo mamy takie same "winy" jak Żydzi - nie jesteśmy Niemcami ani cudzoziemskimi nazistami
~ordo | 12 grudnia 2019, 13:08
Sam widok palonej dzielnicy, która niedawno była pełna uwięzionych ludzi, w sercu naszej stolicy, byłaby wstrząsająca, a jeszcze gorszy jest obraz karuazeli i bawiących się ludzi w tych okolicznościach. To jest straszne i nie można o tym nie mówić, co nie świadczy o tym, że Polacy jako naród to potwory czy z...ze, bo ludzie tam to nie był cały naród. Trzeba kultywować pamięć np. Ulmów, ale nie można wypierać z rzeczywistości obrazu z wiersza Miłosza, bo Miłosz sobie tego nie wymyślił. Po latach wpajania Polakom, że wszyscy zachowywali się jak Ulmowie, kiedy kolejne pokolenia na nowo zaczną odkrywać fakty niewygodne dziś dla nas, ludzie jeszcze zaczną odrzucać świadectwa o sprawiedliwych, czując się oszukani. Zamiast uczciwie szukać prawdy niestety lubimy wpadać w przesadę.
~ordo | 12 grudnia 2019, 13:20
Znajomość faktu opisanego w wierszu Miłosza nie zmienia nic w mojej świadomości historycznej, że od pierwszego dnia zbrojne polskie podziemie w stolicy próbowało pomóc powstańcom w getcie, że pierwsze wystąpienie do regularnej walki z Niemcami w Warszawie (nie pojedynczych zamachów czy odbicia więżnia) nastąpiło właśnie wtedy, gdy Polacy próbowali bezskutecznie przełamać pierścień oblężenia i w pierwszych otwartych walkach ulicznych z Niemcami chcieli otworzyć drogę ucieczki ż...owskim powstańcom. Prawda ma różne odcienie. Podobnie jest z czasami historycznymi, które opisuje Tokarczuk. Teoretycznie powinniśmy je oceniać bez emocji, bo "Księgi Jakubowe" dotyczą dawniejszej historii, nie umiemy chyba jednak jako naród rozmawiać o tym racjonalnie, mądrze, bez obelg czy histerii.
~ordo | 12 grudnia 2019, 13:26
A taka dyskusja i świadomość historyczna powinna być bardzo pouczająca i budująca, jakich błędów powinniśmy unikać jako zbiorowość. Jakie postawy powinniśmy piętnować, a jakie propagować. Czym jest sprawiedliwość w tak ekstremalnych sytuacjach, jakie historycznie dotykały bezpośrednio naszych przodków. Prawdy nie można stosować wybiórczo, bo działa się wtedy jak np. bolszewicy. Literaci dają nam szansę by budować wrażliwość społeczną i historyczną bardziej pogłębioną i wartościową niż robi to polityczna propaganda, bo ta zawsze służy jedynie dobru jednej partii, jednej doktryny, pewnej części zbiorowości narodu, zwykle zresztą pozostającej w mniejszości nawet, gdy otrzymuje ona mandat do rządzenia od większości głosujących w wyborach.
~ordo | 12 grudnia 2019, 13:40
Obrzydzanie Miłosza czy Tokarczuk to element aktywności politycznej, niestety, element stawiania wyżej własnych doraźnych celów politycznych nad dobro ogółu i prawdę historyczną. Część atakujących rzecz jasna robi to szczerze z autentyczną wiarą bez świadomości cynicznej gry politycznej, z przekonania a czasem pewnego fanatyzmu. Tak czy siak stygmatyzowanie polskich noblistów przez nas samych Polaków, za rzekomą anty-polskość wydaje się absurdalne bardziej niż absurd u Mrożka. Traktowanie jako anty-polskości każdej krytyki win konkretnych Polaków lub procesów historycznych, których byliśmy sprawcami lub uczestnikami, jest równie głupie jak nazywanie antysemityzmem każdego głosu krytycznego wobec postępowania czy decyzji Żydów, kiedy są one faktycznie mo...lnie karygodne i niesprawiedliwe.
~Stefan Żeromski | 12 grudnia 2019, 19:25
”Kto na ziemię ojczystą, chociażby grzeszną i złą, wroga odwiecznego naprowadził, zdeptał ją, splądrował, spalił, złupił rękoma cudzoziemskiego żołdactwa, ten się wyzuł z ojczyzny. Nie może ona być dla niego już nigdy domem, ni miejscem spoczynku. Na ziemi polskiej nie ma dla tych ludzi już ani tyle miejsca, ile zajmą stopy człowieka, ani tyle, ile zajmie mogiła."
~utc1 | 12 grudnia 2019, 20:02
znawcy mówią, że w jej książkach nic nie ma; akcji, mądrości, jakiegoś ciekawego stylu tylko nieustanny potok słów. W USA musieli przecenić jej książki bo czytelnicy, nawet tacy wyrobieni, nie są w stanie przebrnąć nawet do połowy. Jeden z literaturoznawców powiedział w wywiadzie, że to jest kliniczny przypadek grafomanii, czyli takiego zaburzenia gdy osoba ma natręctwo pisania.
~pff | 12 grudnia 2019, 21:53
utc1- znawcy ? Gadowski ? Kurek ? Wymień choć jednego. ordo już jaśniej i bardziej cierpliwie nie mógł już Wam wytłumaczyć problemu, z jakim się borykacie- bo jest to problem, ja go nie mam, jestem szczęśliwu, dumny i pewny siebie. Z Was już nic nie będzie, moze to kwestia wieku, może lat katolickiej indoktrynacji. Nieważne, szkoda na Was czasu.
~pff | 12 grudnia 2019, 21:56
Widzisz "ordo" z kim mamy do czynienia. Ty ich Herbertem, oni Ciebie Gadowskim i jakimś bliżej nieokreślonym literaturoznawcą (?!) niezłomnym. Oczywiście żaden do książek noblistki nawet nie zajrzał.Za drobny druk.
~KOCIO do pff | 12 grudnia 2019, 22:53
Nie mam zamiaru czytać książek noblistki, bo... noblistka mi się nie podoba. Ciebie też źle odbieram. Za dużo pogardy w Tobie i wywyższania się ponad innych. Nie najlepiej o Tobie świadczy. Ale... "Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy" i... wszystko w temacie.
~ji | 13 grudnia 2019, 8:14
Nobel to już dno ideologiczne, ta nagroda tak się zeszmaciła że już bardziej kojarzy się obciachem i dnem.Kiedyś pisarze dostawali Nagrodę Nobla, gdy byli już sławni, teraz stają się sławni po otrzymaniu Nagrody Nobla.
~pff | 13 grudnia 2019, 8:26
Skoro nie masz zamiaru, skąd Twój pęd do wypowiadania się na jej temat, przecież bez znajomości literatury Tokarczuk nie znasz jej. Tym bardziej, że rozmawiamy o jej twórczości, a nie fryzurze, czy wywiadach, jakich udzieliła.Akademia Szwedzka przyznała Oldze Tokarczuk najbardziej prestiżową nagrodę na świecie za jej literaturę i dopiero to rozjuszyło wszystkie Kurek, Wielguckich,Gadowskich, kilku księży, że o nn "literaturoznawcy" wyklętym nie wspomnę. Wcześniej Wam Tokarczuk nie przeszkadzała- mimo, że była nagradzana innymi prestiżowymi nagrodami, ale to Was przecież nie interesuje, macie Zenka i miłość w Zakopanem. A Nobel obił Wam się o niedomyte uszy. Co do poczucia wyższości, no cóż,to dość naturalna postawa wobec osób nadrabiających ignorancję arogancją.
~ji | 13 grudnia 2019, 8:26
" Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów " – słowa Olgi Tokarczuk.Zarzut więc całkiem mylnie sformułowany: żadne "myśmy robili straszne rzeczy", tylko – jeżeli już – to "z nami robiono straszne rzeczy"
~pff | 13 grudnia 2019, 8:32
Nobel to obciach- napisał wioskowy g...k brudnymi paluchami.No i ci pisarze, a daj pan spokój, a paaanie , przestań pan.Za jakąś normalną robotę by się wzięli.
~KOCIO do pff 8:26 ; 8;32 | 13 grudnia 2019, 13:12
Masz prawo do swojego zdania, ale masz obowiązek poprawnego zachowania się. Swoimi megalomańskimi wpisami kreujesz się na erudytę, ale tak naprawdę obrażasz każdego kto ma inny pogląd w sprawie niż Ty - taka jest Twoja kultura . Nie musimy zachwycać się panią Olgą Tokarczuk, ani też nie musimy zachwycać się jej nową nagrodą. Mamy do tego prawo, a Ty nie będziesz narzucał nam swojego widzenia świata i rzeczywistości. Widzę, że jesteś łasy na zachwyty i zaszczyty, a blichtr tego świata powala Ciebie na kolana. Klęcz jeśli masz ochotę, ale od wszystkich, którzy mają inne spojrzenie i zdanie na dany temat po prostu się odczep, szanując przeciwną stronę. Wypowiadaj swoje zdanie i poglądy w sposób cywilizowany, bez narzucania się i wciskania ich na siłę, mając resztę za głupków, z innej kasty.
~pff | 13 grudnia 2019, 15:07
KOCIO- czy ja Cię probuje wychowywać i ustawiac? To Ty rozkazujacym tonem wskazujesz adwersarzowi miejsce w kącie, a to tak nie działa. Ja jedynie piętnuję Wasz amok po nagrodzie dla nieznanej Wam dotąd pisarki, o której dowiedzieliście się z propagandowych ataków na nią po noblowskiej nominacji. Nie wiem , kto to, ale mu przywalę. Słabe to. Bronku- a Ty nie kłam, piszący z Los Angeles na stronie Forum Żydów Polskich felietonista Paweł Chmielewski to póki co , nie całe Forum Żydów Polskich. Rozpaczliwie szukacie głosów poparcia nawet tam, gdzie go nie ma. Żałosne.
~pff | 13 grudnia 2019, 15:10
Err- facet piszący z USA na stronie FŻP i mocno sympatyzujący z PiS ( cóż za zbieg okoloczności) ma nazwisko chyba Jędrzejewski, nie Chmielewski.
~ji | 13 grudnia 2019, 21:44
Sprawa jest dużo, duuuużo poważniejsza; ona jest częścią układanki w "holocaust biznes" i dezinformuje w miarę swoich (skromnych) możliwości historię, aby wyrobić w świecie pogląd, że to Polska a nie Niemcy ponoszą winę za wymordowanie milionów obywateli Europy. Nie udało się poprzez Rosję Sowiecką i hitlerowskie Niemcy za pomocą czołgów i samolotów, to teraz kolejna próba czerwonych, poprzez instytucje międzynarodowe (ONZ), europejskie (UE i Rada Europy) oraz instytucje poszczególnych państw i NGO. Nagroda Nobla straciła swój prestiż i znaczenie z chwilą kiedy przyznano ją konfidentowi TW Bolkowi. To nie jest już ta sama nagroda, którą otrzymali: Sienkiewicz, Reymont i Skłodowska.
~pff | 14 grudnia 2019, 10:46
Jak zawsze kropkę nad i postawił konfederata-paranoik, zabrakło tylko iluminatów i zwojów Syjonu :) Szczęść Boże.
~utc1 | 14 grudnia 2019, 14:30
Sienkiewicz po otrzymaniu nagrody Polske zachwalał i promował a Tokarczuk Polske oczernia. Do tego robi posługując sie kłamstwami a jak historycy zwracają jej uwage, twierdzi, wolno jej mówić co chce.
~pff | 14 grudnia 2019, 20:09
Co Sienkiewicz promował, przepraszam ? Miałeś Ty historię w podstawówce jeden z drugim ?
~utc1 | 14 grudnia 2019, 23:25
Co według ciebie promował swoją twórczością i osobą? Jak dzięki Quo Vadis został zaliczony do najlepszych pisarzy powieści historycznych cały świat mówił o Polsce. Ta kobieta w książkach przeinacza fakty tak żeby świadczyły zaszkodzić Polsce np z ż...owskiego bandziora zrobiła bohatera. Poza książkami w wywiadach robi to samo - zohydza jak sie da Polske. Za to właśnie jest przez Gazete Wyborczą (ż...owską według Engelking) i lewaków nagradzana.
~pff | 15 grudnia 2019, 11:13
Sienkiewicz był zamożnym, prominentnym poddanym cara Rosji o polskości wypowiadał się w sposób , który rosyjskim wladzom niespecjalnie przeszkadzał. Gdzieniegdzie wskazywany jest jako noblista rosyjski, podobnie jak Curie jako francuska laureatka (nawet nie używała polskiego nazwiska).Polski za ich życia nie bylo po prostu. Mamy noblistów ż...owskich żyjących większa część zycia w wolnej Polsce. Taka sytuacja nieuku. Szanuj polskich noblistów.
~Real | 15 grudnia 2019, 11:27
Zignorowałbym temat gdyby nie post Ordo z 12.12 godz. 11.37. Jeden wyraz w poście ratuje Twoje poglądy - EPIZODY. Nobel Tokarczuk jest wielkim sukcesem (tak jak Oscar), fakt, wspaniały warsztat literacki to chyba drugi fakt (tutaj to akurat polegam na opinii zdecydowanie lepszych ode mnie w tej materii), natomiast poruszane tematy, czyli współistnienie dwóch narodów w obrębie KILKU państw jest warte zabrania głosu. Ordo wygodnie dla siebie kończy wywody historyczne związane z datą rozbiorów Polski. Drogi Kolego a dalej co działo się przez 123 lata? Co działo się kiedy tereny I RP były własnością trzech mocarstw (dla uproszczenia) Rosji, Niemiec i Austrii, kiedy władze NIE BYŁY polskie ? To jedno, drugie, już legendarny Marlon Brando powiedział "W Hollywood powinno mówić się w jidysz".
~Real | 15 grudnia 2019, 11:45
Żydzi mają przeogromny problem, tyle lat historii narodu... właściwie to wyznawanej religii, A NIE NARODU i co? Od czasów biblijnych do czasu utworzenia Izraela nie mieli własnego państwa, własnej flagi, własnego hymnu. Jakoś tak historia pokazuje, że oprócz wyznawanej religii kierowali się zasadą "Tam gdzie pieniądze, tam moje państwo". Po II WŚ i okrucieństw jakich doznali Ich zbiorowy głos zaczął się liczyć na świecie, uwypuklono prawdziwy antysemityzm, ale przy okazji także piętnuje każdy głos krytyki Żydów. Np. najlepszy polski film, Wajdy "Ziemia Obiecana" nominowany do Oscara nie otrzymał nagrody ze względu na zdanie szanownej akademii, zawiera wątki antysemickie. Tak oto dotarłem do przyczyn dzisiejszego ANTYPOLONIZMU, PRL na to pozwalał, a władze III RP kontynuowały, i nagle coś
~Real | 15 grudnia 2019, 11:47
się zmieniło... coś tam jest o klęczeniu i wstawaniu z kolan, niby bzdury, ale jednak sedno sprawy, POLSKA !
~utc1 | 15 grudnia 2019, 13:16
@real jeśli chodzi o te ofiary ż...owskie to podczas II Wojny Światowej zginęło ich 5 mln a ofiar innych narodów było 55 mln. Polaków zginęło około 6 mln czyli więcej niż Żydów.
~pff | 15 grudnia 2019, 14:22
utc1 - jesteś niepoprawnym nieukiem, w liczbie "polskich" ofiar mieszczą się obywatele II RP narodowosci polskiej, ż...owskiej (tych najwięcej), białoruskiej i ukraińskiej. Mniej internetu, więcej książek krzykaczu.
~KOCIO do pff g.11:13 | 15 grudnia 2019, 17:10
I tu się mylisz... i to bardzo. Polska była, nawet jeśli nie było jej na mapie i nie istniała formalnie jako państwo. Pielęgnowanie kultury i tożsamości pozwoliło narodowi polskiemu przetrwać. Gdyby Polski nie było wtedy jako narodu, który dbał o swoje przetrwanie przez pielęgnowanie swojej kultury, tożsamości, tradycji oraz dążył do niepodległości - nie byłoby Polski dzisiaj.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja