Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 9629
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: II Bitwa o Pałac we Wleniu

Autor: DBMaciek
Środa, 21 czerwca 2023, 21:18
W miniony weekend grupowicze z Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków (DTMZ) zawitali Wlenia niedaleko Jeleniej Góry. Spędzili ten czas bardzo intensywnie. Po prawie dwuletniej przerwie w przypałacowym parku zorganizowali widowisko pt.: "Bitwa o Pałac", czyli inscenizację historyczną pokazującą wyzwolenie Wlenia z rąk armii niemieckiej przez aliantów.

Już w piątek wieczorem, każdy kto pojawił się parku przy Pałacu Książęcym mógł poczuć się jak na planie filmu - mówi Maciej Pawlik, rzecznik prasowy Grupy - trwały próby oraz nakręciliśmy kilka scen przedstawiających ukrycie skrzyni z tajemniczą zawartością.

W sobotę od rana było przygotowywane "pole walki". Pojawił się bunkier i kilka stanowisk, w których bronili się Niemcy. Następnie po omówieniu całego planu walki i próbie generalnej, około południa rozpoczęła się inscenizacja. Siły alianckie w kilku szturmach pokonały zaciekle broniących się Niemców, którzy zostali wzięci do niewoli. Jeden z nich, na sam koniec działań podjął próbę ucieczki. Okazała się dla niego nieskuteczna i tragiczna. Przebieg bitwy był rejestrowany z kilku kamer, dzięki temu już niedługo powstanie film, który będzie można oglądać w serwisie YouTube.

Niedziela rozpoczęła się tradycyjną jajecznicą na śniadanie. Po nim grupowicze udali się na zwiedzanie Zamku Wleń (Lenno).

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom kolejnego zlotu w Pałacu Książęcym we Wleniu - mówi Robert Matwiejów, szef DTMZ. - Szczególne podziękowania kieruję do właścicieli Pałacu, państwu Osieckim i naszej sekcji rekonstrukcyjnej, która z niezwykłym poświęceniem wzięła udział w kolejnej już inscenizacji historycznej - "Bitwie o pałac" we Wleniu.

Twoja reakcja na artykuł?

9
56%
Cieszy
2
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
3
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group