Artykuł Czytelnika: Miasto Jelenia Góra ma zarobić 10 milionów na płatnych parkingach zamiast 2,5 miliona

Moim zdaniem, zarówno parkowanie w śródmieściu jak też w Cieplicach na płatnych parkingach miejskich, powinno być przez pierwsze 90 minut darmowe. Dla wszystkich, również dla gości odwiedzających Jelenią Górę. Kierowca po zaparkowaniu powinien wydrukować darmowy bilet z numerem rejestracyjnym i umieścić go za szybą.
Już teraz właściciele działalności gospodarczych znajdujących się w centrum miasta nie mają lekko, klienci są wygodni i chętnie wybierają miejsca, do których mogą dojechać samochodami i gdzie mogą zaparkować bez problemów. Stwarzanie kolejnych utrudnień z pewnością nie wpłynie korzystnie na generowanie ruchu w tych częściach miasta gdzie będą istnieć strefy płatnego parkowania.
Darmowe parkowanie przez 90 minut to zachęta dla turystów ale też i dla mieszkańców do pozostania w danej okolicy dłużej, co stwarza okazję do dłuższego spaceru i do podjęcia decyzji do zakupu produktu czy też odwiedzenia kawiarni czy restauracji a tam pozostawią dużo więcej niż 2zł za godzinę parkowania.
W ostatnich kampaniach wyborczych, pewne opcje polityczne obiecywały, iż teraz do samorządów popłynie wartki strumień środków z różnych źródeł, do tej pory blokowany lub zabierany.
Jednak jak podaje portalsamorzadowy.pl: „Według Małgorzaty Kern, przewodniczącej Rady Forów Skarbników Jednostek Samorządu Terytorialnego, trudno jeszcze powiedzieć coś konkretnego o efektach funkcjonowania nowej ustawy o działalności JST. Ale skarbnicy w większości są zdania, że mechanizm określania potrzeb finansowych nie do końca dobrze zadziałał. - Z tym że wciąż rozmawiamy o czymś abstrakcyjnym - podkreśla.”
Zatem kolejny kapiszon a nie jeden ze 100 obiecanych konkretów.
Dlatego Jerzy Łużniak szuka pieniędzy.
Szuka ich u mieszkańców Jeleniej Góry oraz u turystów.
I wygląda na to, że Miasto Jelenia Góra podnosi ceny opłat za parkingi miejskie, ponieważ chce na tym zarobić. Wpływy mają się zwiększyć z 2,5 miliona złotych do 10 milionów złotych. Pytanie dlaczego miasto buduje parkingi na osiedlu Zabobrze do bezpłatnego korzystania przez mieszkańców i nie tylko (parkują tam swoje samochody również różne firmy) a w Cieplicach czy też w centrum miasta mieszkańcy muszą płacić za parkowanie? Przecież 90% istniejących miejsc parkingowych w centrum miasta to miejsca wzdłuż jezdni/chodnika. Więc jakie poniesiono koszty ich utworzenia?
Żeby było ciekawiej, Miasto Jelenia Góra roku 2020 budowało na Zabobrzu miejsca parkingowe, gdzie koszt miejsca wyniósł niemal 13 tys., złotych a budowane w tym samym czasie miejsca parkingowe przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową to koszt 8,1 tys., złotych za miejsce.
Do objęcia Cieplic strefą parkowania asumpt dało wyremontowanie pl. Kombatantów, położono nową nawierzchnię, dodano małą architekturę i już można zarabiać.
Pamiętajmy, iż Jelenia Góra w tym mimo wszystko Cieplice, to nie są miejsca typowo turystyczne jak Karpacz, Szklarska Poręba czy Świeradów Zdrój. Jesteśmy głównie odwiedzani latem, w trakcie weekendów i to w sumie tyle. Oszem są kuracjusze w Cieplicach lecz często przyjeżdżają transportem zbiorowym lub parkują na prywatnych posesjach gdzie np. wynajmują pokój lub mieszkanie.
Parking przy ul. Św. Jadwigi jest przepełniony, bardzo często parkują na nim pojazdy ciężarowe, podczas robienia obowiązkowych pauz przez kierowców zawodowych. Czasem parkują pojazdy lokalnych firm. Parking ten jest niewystarczający.
Dochodzi do sytuacji, w których korzystający z pobliskich obiektów noclegowych, parkują na osiedlowych parkingach np. os. Orle. Parkują ponieważ właściciele obiektów nie dysponują odpowiednią ilością miejsc parkingowych jak też stawki za parkowania na ich terenie czasem potrafią ściąć z nóg.
Tak jak wspomniałem, Miasto powinno wspierać nasz lokalny biznes, małe firmy i usługodawców, powinno umożliwiać potencjalnym klientom swobodny i bezpłatny dostęp do nich. Inaczej klient będzie zniechęcony do odwiedzania tych miejsc i uda się do centrów handlowych a stamtąd pozostawione przez niego pieniądze pójdą w świat a nie do kieszeni mieszkańców prowadzących w Jeleniej Górze działalność gospodarczą.
Wisienką na torcie, było forsowanie na ostatniej sesji rady miasta koncepcji aby parking w Cieplicach był płatny do godziny 19:30…
Zakładam, iż radny Koalicji Obywatelskiej Justyn Bilski, wybrany z okręgu Cieplickiego do Rady Miasta Jeleniej Góry, celowo postulował tak absurdalną godzinę, po to aby zakończyło się ostatecznie na godzinie 18:30, którą to w takiej konfrontacji przyjęto jako coś naturalnego a która to była godziną prawdziwie docelową.
Skoro nie powstają nowe miejsca do parkowania, to „opodatkujmy” te które już są.
Zatem Szanowni Państwo, płaczcie i płaćcie.