« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 28 maja 2022.Imieniny: Augustyna, Jaromira, Justa, JustynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nowa „żelazna kurtyna”

Autor: RobertObaz
Piątek, 25 lutego 2022, 11:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w emocjonalnym wystąpieniu wypowiedział słowa, które przejdą do historii:
„To nie huk bomb tylko dźwięk nowej żelaznej kurtyny”
Na naszych oczach z popiołów do życia powróciły zapomniane koncepcje geopolityczne i myślenie o relacjach międzynarodowych w kontekście stref wpływów. To, co robi Putin to próba narzucenia nowego porządku świata. Wszystko, to co teraz się dzieje zasiane zostało ponad 20 lat temu a kiełkowało między innymi w funkcjonującym od 1944 roku Moskiewskim Międzynarodowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych gdzie powołano do życia Centrum Badań Strategicznych i Geopolitki w obszarze Energetyki. To tam dla Putina rozpoczęto przygotowania analiz energetycznego bezpieczeństwa świata, analizy problemów globalizacji i regionalizacji jako kluczowych elementów rynków energetycznych. Tak powstawała energetyczna dyplomacja Federacji Rosyjskiej.

Dzisiaj stanęliśmy w obliczu konfliktu, którego skala poraża. Rosja będąca mocarstwem nuklearnym napadła na Ukrainę, wcześniej na forum międzynarodowym odmawiając jej prawa do samostanowienia. Zachód zobaczył jak Prezydent Putin podarł wszystkie zobowiązania międzynarodowe a prawo, które między innymi współtworzyła Federacja Rosyjska przestało obowiązywać.

Putin prowadzi długoletnią grę geopolityczną, która zmierza do odrodzenia imperium, które Rosja utraciła razem z upadkiem ZSRR. Temu służyły relacje handlowe, transfery technologii podwójnego zastosowania i wzmacnianie relacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Wierzyliśmy, że poprawne oraz budujące pokój relacje z Federacją Rosyjską były możliwe. Wierzymy w dyplomacje nawet teraz - w momencie brutalnej agresji na naszego sąsiada.

Jednak warunki prowadzenia międzynarodowej polityki na nieszczęście dla Rosyjskich ambicji się zmieniły. Stare i nieco zardzewiałe sojusze wracają z nową siłą. Budowane są na naszych oczach nowe koncepcje bezpieczeństwa międzynarodowego a NATO przypomina, że nie tylko posiada najnowocześniejszą broń i świetnie wyszkolonych żołnierzy ale także posiada w swoim arsenale obronnym broń nuklearną.

Ważne jest w obliczu tragedii, która spotkała Ukrainę by wszyscy zarówno politycy w Polsce jak i na świecie mówili jednym głosem sprzeciwu wobec zaistniałej sytuacji. Zachód już wie, że Putina należy powstrzymać wybijając mu zęby. To jednak może zdarzyć się jedynie poprzez wzmacnianie wschodniej flanki, sankcje ekonomiczne oraz ograniczenie transferów technologii podwójnego zastosowania.

Nie ulega też wątpliwości, że Rosja przygotowała się do kar nałożonych przez zachód. Zgromadziła kapitał, który ma pomóc jej przejść nałożone przez zachód sankcje. Kluczowa jest w tym momencie strategia, która nie jest obliczona na krótkoterminowy efekt ale na długofalowe – długoletnie oddziaływanie na gospodarkę i armię Federacji Rosyjskiej. Działania o charakterze geopolitycznym i geoekonomicznym nie zaczynają się i nie kończą na kilku dniach czy miesiącach. Działania te, są trwałe, konsekwentne i realizują przyjęty cel na lata.
Zachód w tej chwili chce ograniczyć zdolności modernizacji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ograniczyć PKB oraz zwiększyć dotkliwość ekonomiczną inflacji. Nie stanie się to z dnia na dzień. Efekt przyjdzie z czasem. Będzie dotkliwy i druzgocący.

Celem wysiłków społeczności międzynarodowej jest wolna i niepodległa Ukraina. Pomoc uchodźcom, zapobiegnięcie eskalacji wojny i zwiększenie możliwości obronnych walczącej Ukrainy. Do tego potrzebna jest jedność zachodu i szybkie oraz skuteczne działanie.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Jeronimo | 25 lutego, 21:15
Żadna wojna, tylko Ukraina dostaje pstryczka w nos za swoje wycieczki w kierunku NATO, a wcześniej do UE. Postanowienia z Budapesztu ''94 zakładały rozbrojenie atomowe Ukrainy w zamian za niepodległość. Teraz są karani za niewywiązywanie z się z ustaleń.
~nick | 25 lutego, 22:47
~Jeronimo :Spadaj ruski trollu. @Obaz - to chyba wasz czerwony pobratymiec pięścią wali w Ukrainę?
~PO-bieda, niedola i zdrada. | 26 lutego, 6:06
A gdzie wy CZERWONI kłamcy i złodzieje byliście do tej pory--kto jak nie WY popierał PUTINOWSKO--NIEMIECKI projekt Nord Stream 2 gdzie wy wtedy byliście KŁAMCY I HIPOKRYCI. Gdzie WY byliście jak Putin wysadził Polski samolot z Elitą Państwa Polskiego w Smoleńsku. Co wy wtedy robiliście wy ZDRAJCY ZAKŁAMANI. Podpowiem wam WY wtedy broniliście strony Putina i jego kłamstwa. Co wyprawia-- Wasz przedstawiciel Włodzimierz Cimosiewicz i Leszek Miler w Uni Europejskiej co ta wasza Ruska Agentura tu robi Byliście i zawsze będziecie ZDRAJCZMI.. KŁAMCAMI i sprzedawczykami i donosiciele na NASZ KRAJ ile zła uczyniliście Naszej Polsce ile WY donosiciele. Teraz się stroicie w piórka, Kto jak nie wy NISZCZYŁ I OKRADAŁ NASZ KRAJ kto jak nie WY NISZCZY Naszą jelenią Górę. Idi na c-uj.
~cycero | 26 lutego, 6:21
Oj Panie Obaz, wstyd - przeczytaj Pan sam raz jeszcze co napisałeś, I zrób rachunek sumienia. Na to nigdy nie za późno.
~kibic | 26 lutego, 16:57
Prymitywy atakujące zza monitora.Tylko potraficie krytykować ,bo z Waszym rozumem,to mniej niż zero.Bezwstydne nieroby i patałachy.Robert miej takich cymbałów głęboko w d...e.Zazdrośni,którzy z lenistwa nic nie osiągnęli.Pozdro.
~Drobny przedsiebiorca | 26 lutego, 23:47
Panie obaz a idź Pan w p i z d u
~jejca, | 27 lutego, 12:18
łobaz kto cinapisał to przecie sam nic nie potrafisz skecić w tym grubym łbie donoszą mi z sejmu
~powielacz !! | 2 marca, 20:44
Naukowcy udowodnili,że pies wąchający 5 sekund d***pę innego psa otrzymuje więcej prawdziwych informacji,niż człowiek oglądający całe FAKTY TVNazi-SOK Z SBeka24 lub czytający GazWyb, Der Fakt i Der Niusłika !!!
~DJ 8* | 4 marca, 19:59
Bez naukowców widac żeś gnidą pisowso-putinowska .
~Zwykły chlop | 6 marca, 10:18
Obaz nigdy nie był inteligentem.w Sejmie znalazł się przez przypadek.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja