« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 19 czerwca 2021.Imieniny: Gerwazego, ProtazegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

O agresji i innych wypaczeniach

Wtorek, 18 maja 2021, 9:12
Nie wiem do czego zmierza dzisiejszy świat, który w dość specyficzny sposób traktuje najmłodszych. Uświadomiłam to sobie dopiero teraz, kiedy mam córeczkę i kiedy chcę wprowadzać ją jak najlepiej w otaczającą ją rzeczywistość.
Zacznę od tego, że przeraziła mnie oferta programowa ówczesnych bajek dla dzieci pokazywanych chociażby w Telewizji Polskiej na kanale ABC. Jak dziwna jest formuła „Maszy i Niedźwiedź”, uświadomiłam sobie m.in. po odcinku, gdzie gajowy poradził gotować jakieś czarownicy kaszę na siekierze. Wobec tego zdecydowałam o wyłączeniu tej dobranocki. Całkiem niedawno okazało się także, że równie „fascynujące” są „44 koty”, które nieustannie się przekrzykują a do tego jeden z nich sepleni. Podobno jest tam opieka merytoryczna…to ciekawe i bardzo dziękuję za taką merytorykę. I większość niestety bajek jest rozkrzyczana, pełna niepokojów i takiej dziwnej emocjonalnej walki.

Idąc niestety w inną stronę złych emocji, proponuję spojrzeć na produkowane zabawki-dla chłopców przede wszystkim oferując paramilitarne zajęcia. A ja proponuję-czołg zamienić chociażby na traktor, myśliwiec na helikopter ratownictwa medycznego czy wreszcie pistolet na strzykawkę, lub rakietę do tenisa. Byłby lepszy efekt. Podobnie z dziewczynkami- te ostatnio lalki-straszydełka pierwszej klasy typu Monster High czy Enchantimals proponuję zamienić na Barbie (mimo że ma również swoje wady, złe wymiary, zniekształcające sylwetkę) lub zamienić na szmacianą przytulankę. Gry komputerowe zamienić na gry planszowe i zajęcia plastyczne.

I umówmy się - to my dzieciom podpowiadamy i projektujemy zabawki, to my im fundujemy strach, przemoc, agresję niekontrolowane negatywne uczucia. To jak i czym się bawią ma wielki wpływ na ich późniejsze dorosłe życie.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Eyesnotsowideopen | 24 maja, 8:44
Czasy się zmieniają, to i bajki są inne. Jak komuś nie pasują "rozkrzyczane" bajki, to zawsze może wrócić do tych niemych typu Bolek i Lolek czy Reksio, gdzie dziecko musiało się domyślać co konkretnie postacie mają na celu. Bajka to bajka, fabuła jak i postacie są wymyślone i nierzadko nierealne, tak jak wspomniana sytuacja z siekierką czy gadające koty z bajki 44 Koty. Tylko dorosły doszukuje się dziwnych znaczeń w czymś tak prozaicznym, ponieważ umysł dziecka nie skupia się na nieistotnych szczegółach. Podobno bajki Disneya są też nieodpowiednie dla dzieci a jakoś nie przypominam sobie, żeby za dziecka widzieć w nich coś innego poza świetnymi historiami. Dorosły sam projektuje swoje chore myśli na dziecko, bo umysł podpowiada mu, żeby we wszystkim szukał drugiego dna. Trochę więcej luzu
~ja | 27 maja, 21:42
Ja, w dzieciństwie, oglądałem praktycznie tylko Dragon Ball i mimo calej tam zawartej przemocy, wyroslem na normalnego czlowieka.
Aligator | 30 maja, 0:06
W pełni się z Panią zgadzam. Miałem okazję przyglądać się temu w Niemczech, gdzie bohaterem jednej z "bajek" był jakiś bezpłciowy osobnik ze świńską głową, który odstawiał najróżniejsze brewerie. Ani to nie było ładne, ani mądre. Z drugiej strony widziałem też inną kreskówkę, niestety nie pamiętam jej nazwy, ale było to coś o rodzinie niedźwiedzi. Miałem wrażenie, że ta bajka posiadała jakąś normalną fabułę, przedstawiała zwyczajne historie z życia tej rodziny, bez jakichś niepotrzebnych udziwnień i agresji. Zawsze był w tym jakiś morał, np. dzieci - mali niedźwiedzie, popełniały jakieś błędy, po czym wpadały w jakieś tarapaty i mogły się czegoś nauczyć. Nie zgadzam się tylko co do tego czołgu - myślę, że u chłopców jest on odpowiednikiem lalki Barbie.
Cowtrawiepiszczy | 5 czerwca, 19:44
Przede wszystkim bajki dawniej były zupełnie inaczej wykonane. Ładne postacie, ciekawe przygody i morał, jaki płynął z przedstawionych opowieści, wydarzeń czy historyjek na końcu. Małym dzieciom czytało się bajki, a nie jak dziś, włącza bajkę, czy gierki na smartfonie.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja