Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14074
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: O starym cmentarzu przy Sudeckiej

Autor: Sch
Niedziela, 1 listopada 2020, 10:02
Jeleniogórska nekropolia powstała przy Sudeckiej w poł. XVIII w. Architektura parkowa Starego Cmentarza, jego logicznie zaplanowany układ dróg dojazdowych z 3 bramami, aleje łączące miejsca pochówków, wpisujące się w klimat grobowce, te monumentalne i skromniejsze, kaplica z krematorium, sieć kranów z wodą, toaleta i kooperujące nieopodal ogrodnictwo, czyniły z tego obiektu jeden z najpiękniejszych cmentarzy miejskich na Dolnym Śląsku.

Nawet w latach 80-tych nekropolia zachowała swój przestrzenny ład i ''urok'' mimo dewastacji grobowców i kradzieży ozdobnych ogrodzeń. Do grzebania zmarłych wykorzystywano ''stare'', z reguły nie opłacone mogiły.

Jeleniogórzan przybywało, a cmentarz , co logiczne się ''kurczył''. Koncepcja budowy nowego cmentarza z lat 90-tych, na gruntach wojskowych, podobno z winy Agencji Wojskowej, się przedłużała. Skutek, - kopanie grobów w alejach dojścia do grobów. W ten sposób, dzisiaj dostęp do miejsca pochówku, lub udział w pogrzebie seniorów i ludzi mniej sprawnych jest bardzo trudny, o ile niemożliwy.

Dopiero niedawno wprowadzono zakaz stosowania tak powszechnego grodzenia grobów niebezpiecznymi, ostrymi elementami.
Na szczęście na nowych cmentarzach, tych komunalnych jak i kościelnych, w większości jest bezpiecznie.

Jeleniogórski miejski, stary cmentarz nie ma oświetlenia choćby głównych alei. Nie ma też monitoringu, który by czynił ten obiekt bezpieczniejszym, bo kradzieże kwiatów czy dewastacje nagrobków nie są rzadkością.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group