« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 20 czerwca 2021.Imieniny: Bogny, Bogumiły, Diany, FlorentynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

W Dzień Teatru o teatrze – przewrotnie

Autor: Jan Swobodny
Sobota, 27 marca 2021, 10:05
W dni święta mówimy o świętujących same dobre słowa, bo tak wypada. Dotyczy to także aktorów. Tymczasem bywa różnie. Jedną z osób, które miały szczerą satysfakcję z ich dręczenia był Adam Hanuszkiewicz - wybitny reżyser, skądinąd związany z Jelenią Górą, bo tu grywał, tu reżyserował, tu przyjeżdżał do rodziny.
Adam Hanuszkiewicz powiedział w jednym z wywiadów: „Praca w Jeleniej Górze była dla mnie ważna, bo zapobiegła kreowania się na aktora zapominającego o widowni. Tu uświadomiłem sobie, że aktorstwo – to rozmowa z widzem. Że gra – to nie izolowanie się na cenie i udawanie kogoś, kim się nie jest”.

Teatr – mówił A. Hanuszkiewicz – ma być żywy, a na próbach jestem faktycznie twardy. Wiem, że kiedy one są senne, to na spektaklach śpią widzowie. A widzowie zapłacili za bilet, a nie za kuszetkę. I trzeba to (i ich) uszanować.

Zdaniem reżysera w relacjach z twórcami w polskiej rzeczywistości jest wiele fałszywych hołdów.

Nie ma nic złego w tym, że się mówi prawdę wprost – twierdził – tyle, że mało kiedy i mało kto chce jej słuchać. Prawdziwy dramat społeczny (nie teatralny), a może i gospodarczy w Polsce wynika m.in. z tego, że z jednej strony nie mamy wyobraźni, a z drugiej – gmatwamy pojęcia. W Polsce talenty przyznaje się przez „niemożność zaprzeczenia”. Urzędnik mówi: - nie mogę panu odmówić talentu… On nie może! – Jakby mógł, to by odmówił, ale biedny nie może. To przyznaje. Bo musi. I jak ja mam zachować powagę?

I na koniec kilka nieświątecznych aforyzmów w dniu Święta Teatru:

- Jeśli publiczność nie chce przyjść, nic nie może jej powstrzymać.
- Teatr jest jak muzeum – nie chodzimy tam, ale miło wiedzieć, że istnieje.
- Są sztuki tak słabe, że nie mogą same zejść ze sceny.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja