Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 6253
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: W jakim celu ma powstać Muzeum Miejskie Jeleniej Góry?

Autor: Stefan K.
Poniedziałek, 21 września 2020, 13:27
Na początku przyszłego roku mogą przestać istnieć dwie placówki kultury Miasta Jeleniej Góry. Do przekształcenia Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Muzeum Miejskie Jeleniej Góry, dąży Zarząd Miasta. Pomysł zrodził się w Komisji do reorganizacji instytucji kultury naszego miasta w ciągu co najmniej ostatnich miesięcy.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” jest jedynym w swoim rodzaju na terenie Polski. Mieści się w domu jedynego noblisty, który wywodzi się z naszego regionu. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze jest natomiast jedynym samodzielnym muzeum przyrodniczym w Polsce. Mieści się w zespole pocysterskim w Cieplicach. Jest jedyną pozostałością po ogromnych zbiorach Schaffgotschów, które w latach 50. XX wieku zostały wywiezione z Cieplic. Jego stałe ekspozycje historyczne wspominają o rodzie Schaffgotschów i Uzdrowisku, a ekspozycje przyrodnicze należą do najlepszych i najpiękniejszych w Polsce.

Obie placówki mają swój własny charakter, renomę i są, wspólnie z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (organizatorem tego ostatniego jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego), najpiękniejszymi wizytówkami całego regionu, a szczególnie Jeleniej Góry.

Tymczasem z niezrozumiałych powodów bez żadnych dyskusji, konsultacji, rozmów i ustaleń dwa miejskie muzea mają być połączone, rzekomo ze względów oszczędnościowych. Tak naprawdę nie ma żadnych podstaw, aby tak nieodwracalny ruch wykonać, ani merytorycznych, ani finansowych.

Powstałe na gruzach tych dwóch instytucji Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze ma być „przeciwwagą” (jaką i dlaczego?) dla Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które od stu lat gromadzi eksponaty związane z naszym miastem i regionem, oraz prezentuje ekspozycje na ten temat. Tymczasem mająca powstać „efemeryda”, tj. Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze, po pierwsze przerwie rozwój i rozbudowę obu istniejących instytucji, a bez odpowiednich zbiorów, mając do dyspozycji dawne zbiory przyrodnicze z kolekcji Schaffgotschów i pamiątki po Gerharcie Hauptmannie, będzie musiało przygotować ekspozycje na temat Jeleniej Góry.

To wszystko jest nielogiczne i wysoce niebezpieczne dla kultury całego regionu. Nie obchodzi o pomysłodawców. Prace nad wdrożeniem go w życie nagle przybrały tempa. Pierwszy raz wspomniano o nim, z zaskoczenia 15 września 2020 roku, pomijając konsultacje z zainteresowanymi, Radami tych instytucji, Radnymi Miasta i społeczeństwem.

Już w dniu 17 września pomysł trafił pod obrady Komisji Kultury Urzędu Miasta, a ta wydała pozytywną opinię na ten temat. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Miasta Jeleniej Góry (BIP), sprawa ta trafi jako pilna i jedyna na sesję Rady Miejskiej, w dniu 23 września 2020 roku (środa). I tak, bez większej dyskusji i bez udziału zaproszonych gości, Radni obradując zdalnie, zdecydują o być albo nie być Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze. Jaki jest cel takich szybkich i nieprzemyślanych działań. Przecież wszyscy na tym stracimy, a miasto, mieszkańcy i turyści nic na tym nie zyskają. Powód oszczędnościowy połączenia obu muzeów to fikcja, bowiem razem obciążają one 1,4% rocznie całego budżetu miasta przeznaczonego na kulturę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group