« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Będą zmiany w ustawie o opiece społecznej

Autor: RobertObaz
Środa, 17 listopada 2021, 10:35
W Sejmie procedowana jest ustawa o zmianie ustawy o opiece społecznej. To jeden z niewielu przykładów zrozumienia problemów w sferze alimentacyjnej, która łączy zarówno partie opozycyjne jak i partię rządzącą. Zmiana jest niebagatelna, bo w rzeczywistości przywraca dla części Polek i Polaków poczucie sprawiedliwości społecznej.
Obowiązujące do tej pory przepisy w pierwszej kolejności za pobyt w DPS zobowiązywały do opłat samego pensjonariusza, a jeżeli nie było to możliwe, to opłatę ponosiła jego rodzina lub gmina. Samorząd ponosił koszty dopiero wtedy gdy od członków rodziny w żaden sposób nie można było wyegzekwować opłaty. Tego typu bezwzględny w swoim brzmieniu przepis powodował powstawanie dramatycznych sytuacji zarówno prawnych jak i etycznych. Często zdarzało się, że opłatę za rodzica w Domu Opieki Społecznej ponosiło dorosłe dziecko, które w dzieciństwie było zaniedbywane, porzucone lub doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej.

Proponowane zmiany sprowadzają się do rozszerzenia listy przesłanek, które osobom zaniedbywanym lub krzywdzonym przez rodziców w dzieciństwie pozwalają uchylić się od partycypowania w kosztach ich pobytu w DPS. Podstawą do zwolnienia z opłaty będzie więc zaniedbanie obowiązków rodzicielskich i doprowadzenie do ustania więzi rodzinnych. Zgodnie z nowymi przepisami, dorosłe dzieci osób, które w ten sposób podchodziły do rodzicielstwa, powinny zostać zwolnione z opłaty, bez względu na to, w jakiej sytuacji finansowej są znajdują.

Zmiana przepisów jest istotna jeszcze z jednego względu. Jednym z największych problemów społecznych deklarowanych w badaniach opinii publicznej jest zjawisko przemocy domowej. Mimo aktywnych działań legislacyjnych w ostatnich latach problem ten wcale nie uległ pomniejszeniu. W statystykach porównanie roku 2019 do 2020 może wskazywać 3,5% spadek w zakresie zakładanych niebieskich kart. Statystyki w tym wypadku nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pandemia doprowadziła do sytuacji, w której ofiary zostały w czasie lockdownu zamknięte ze swoimi oprawcami. Policja zanotowała mniej interwencji domowych ze względu na zwiększenie jej zadań w zakresie walki z pandemią. Same organizacje oraz instytucje zajmujące się walką z przemocą domową wskazują, że w czasie samej pandemii odnotowano duży wzrost zapotrzebowania na pomoc. Było zdecydowanie więcej telefonów w zakresie funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Coraz więcej osób dotkniętych przemocą domową zgłasza się także o pomoc przez media społecznościowe.

W interesie nas wszystkich powinno być zwiększenie świadomości przeciwdziałania przemocy domowej. Działania Lewicy w zakresie walki z tym patologicznym zjawiskiem zaowocowały między innymi wprowadzeniem przepisów, które dały narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Dzisiaj dokonujemy zmiany w przepisach o opiec społecznej a w przyszłości także liczymy na zmiany w zakresie definicji gwałtu i wprowadzenia prawa zgody.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Taka sobie | 17 listopada 2021, 11:29
Nie ma ustawy o "opiece społecznej". Jest ustawa o pomocy społecznej i od dziennikarza portalu Jelonka można ( chyba) wymagać aby "odrobił lekcję" przed pisaniem głupot. Pozdrawiam
~Czytaj opas konstytucje | 17 listopada 2021, 16:43
Art. 32. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Kto zagłosuje za segregacja ma w d...pie nasza kochaną Konstytucję.
~Dorsz | 22 listopada 2021, 7:48
Jak, wg Pana Posła można zmierzyć lub ustalić osobie starszej, kwalifikującej się do społecznej opieki, po kilkudziesięciu latach, poziom zaniedbywania w dzieciństwie, fakt porzucenia lub tego, że dziecko doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej ? Również, zaniedbanie obowiązków rodzicielskich i doprowadzenie do ustania więzi rodzinnych ?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja