« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Czy obniżyć wynagrodzenie Prezydentowi Miasta?

Autor: RobertObaz
Wtorek, 31 sierpnia 2021, 13:49
Regularnie w Polsce wraca jak bumerang temat pensji polityków. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej medialnych a zarazem trudnych tematów. W Jeleniej Górze temat pensji Prezydenta Miasta pojawił się w mediach dzięki Radnym PiS, którzy za wszelką cenę chcą ukarać Jerzego Łużniaka.
Ze wszystkich możliwych inicjatyw, które można podjąć, hasło: „obetnijmy Prezydentowi pensję” jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale zwyczajnie infantylne. Uprawnienia Rady Miasta pozwalają na taką decyzję, ale trudno nazywać ją karą. Prędzej pasuje tutaj polityczna złośliwość, której wszyscy powinniśmy się wystrzegać jak ognia.

Chciałbym więc przypomnieć Radnym z Prawa i Sprawiedliwości, że najskuteczniej karzą i wynagradzają polityków sami wyborcy. Demokracja rządzi się pewnymi zasadami, o których niektórzy zdołali już zapomnieć. Wybierając na 5-letnią kadencję Radnych i Prezydenta, dajemy im mandat do kierowania samorządem terytorialnym, mając nadzieję, że dzięki niemy użyją oni swoich prerogatyw, by rządzić z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców. Jeśli więc wyborcy uznają, że Prezydent nie potrafi sprawnie i skutecznie zarządzać miastem, to tym samym nie tylko nie wygra wyborów, ale pozbawiony zostanie pensji, której chyba tak mocno zazdroszczą Radni z PiS.

Możemy sobie wyobrazić hipotetyczną sytuację, gdzie Prezydentowi naszego Miasta zostaje obcięta pensja. Wówczas Prezydent stojący na czele Urzędu Miasta i zarządzający setkami pracowników, z których pracy korzystają mieszkańcy Jeleniej Góry będzie zarabiać niewspółmiernie do odpowiedzialności, którą nakłada na niego ustawodawca. Mało tego, bardzo szybko okaże się, że zarabia znacznie mniej od kierowników i dyrektorów jednostek, o których obsadzeniu decyduje. Jednocześnie my jako mieszkańcy będziemy żądać takiej samej lub lepszej jakości zarządzania i podejmowania decyzji, od których zależy w dużej mierze komfort życia w mieście.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest niczym niestosownym mówienie o decyzjach Prezydenta, które były niewłaściwe. Taka rola stoi przed tymi, których mieszkańcy wybrali po to, by interweniowali i wskazywali błędy tam gdzie to jest konieczne. Liczenie wydanych przez Prezydenta milionów nie powinno być powodem do urazy. Gorzej byłoby gdyby krytyka, czasem nieuzasadniona i przesadna, nie płynęłaby ze strony polityków z żadnej opcji politycznej. Taka sytuacja oznaczałaby nie tyle, że mamy rewelacyjnego Prezydenta ale to, że nie żyjemy już w demokratycznym państwie.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Dudak | 31 sierpnia 2021, 17:15
Ja bym mu obciął.....pensje też.
DuchGór | 31 sierpnia 2021, 17:18
Zamiast jakiś chorych wymysłów radnych PiS na karanie Łużniaka chciałbym usłyszeć jakieś konkretne pomysły na zarządzanie Jelenią Górą.
~soclib | 31 sierpnia 2021, 17:48
Obniżenie nic nie da,dalej będzie dreptanie w miejscu które pozostawił poprzednik Zawiła,tu trzeba radykalnych cięć jak w Wałbrzychu. Taka inwentaryzacja zasobów pracowniczych we wszystkich spółkach UM. Tak samo z radnymi ! Czas na młodych lokalnych patriotów Jeleniej .
~mis | 31 sierpnia 2021, 18:00
Dopóki Jelenią Górą będą rządzić komunistyczne dziadki nic to nie zmieni. Oni potrafią tylko kraść.
~goduszyn | 31 sierpnia 2021, 18:02
Co ten grubas gada , niech zacznie od siebie , znudził się Goduszyn to teraz wielki polityk , do obory a nie do polityki
~A | 31 sierpnia 2021, 18:57
Po co chcą wprowadzić Stan Wyjątkowy, właśnie teraz? Ano jest oczywiste, że władza PiS-owi wymyka się z rąk i może trzeba będzie ogłosić przedterminowe wybory... A jak będzie Stan Wyjątkowy, nawet na części Kraju, to nie będzie można przeprowadzić wyborów parlamentarnych - do kiedy się "władzy" spodoba!
~agaton | 31 sierpnia 2021, 20:15
"Wybierając na 5-letnią kadencję Radnych i Prezydenta, dajemy im mandat do kierowania samorządem terytorialnym, mając nadzieję, że dzięki niemy użyją oni swoich prerogatyw, by rządzić z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców." No i fajnie, a dlaczego nie ma to dotyczyć obecnie Rządzących, przecież też ktoś ich wybierał, a wybory powinny być tym "rozliczeniem" to czemu OPOZYCJA nie daje Rządzącym spokojnie sprawować powierzony mandat. Widać te różne standardy, a temat tyczy takich samych uwarunkowań.
~kibic | 31 sierpnia 2021, 20:33
Proponuję obciąć pory debilom wyższego szczebla PiS typu spółki,rady nadzorcze.Szary pracownik zarabia grosze.Panie Pośle czy wiadomo Panu ile zarabiają pracownicy giganta paliwowego na stacjach paliw ?.Śmiech na sali.Zarobki są mniejsze niż w poprzednich latach,a ceny rosną tak jak przygłup tej firmy.Pozdrawiam.
~Xen_60 | 31 sierpnia 2021, 22:47
Zgadzam się z obcięciem pensji Prezydentowi JG.Miasto wygląda w opłakanym stanie,wstyd przed turystami.W centrum miasta walące się budynki i tona śmieci.Jeszcze więcej uchybień by się znalazło, ale ... pozostawię to już bez komentarza
~Ex-polak | 31 sierpnia 2021, 23:45
Tylko zjednoczenie planety w jedno państwo jest ratunkiem dla ludzkości. Od wieków aż do dzisiaj, każde państwo narodowe, a zwłaszcza aparat władzy, w większym lub mniejszym stopniu jest organizacją przestępczą, która zatruwa umysły nowonarodzonych Ziemian trucizną, jaką jest ta, tfu, tożsamość narodowa. Po to, aby uczynić z nich niewolników płacących haracz, zwany podatkami, i zrobić z nich frajerów, którzy oddadzą życie za "stołki" władzy w ramach obrony tzw. ojczyzny. Kultura narodowa to durnowaty folklor, a sztuka to pierd....nie o pier....niu za pomocą pier....nia w celu jak najdłuższego pier....nia i.... trzepania kasy. Religia, wódka i telewizja (i piłka nożna!!!) są szalenie użyteczne w tym ogłupianiu i tej, tfu, patriotycznej tresurze. Psa można wytresować do aportowania, a człowi
~Prekariusz | 1 września 2021, 8:33
Pan Poseł od pierwszego sierpnia 60% podwyżki zafasował to i lekko pieniądze rozdaje. Na waciki starczyło?
~obywatelka świata, nie kraju | 1 września 2021, 10:44
Do Ex-polak.Szkoda, że ucięło zakończenie, bo czytałam z zainteresowaniem po cichu przytakując każdemu zdaniu..
~fak | 1 września 2021, 12:20
Funkcje miejskie : radny, prezydent powinny być funkcjami społecznymi, czyli praca za darmo. Dopiero wtedy zobaczylibyśmy kto faktycznie chce dobrze dla miasta, a kto idzie tam tylko po kasę za nicnierobienie .
~Polak Prawdziwy | 1 września 2021, 14:30
Sami pracownicy zarabiali mało i dalej zarabiają mało, osoby które są na stanowiskach dostają pieniądze jeszcze z różnych źródeł o których nie ma ( mamy ) pojęcia , im na pewno krzywda się nie dzieje . ale to fakt Prezydent Miasta jeśli byłby " Prawdziwym Prezydentem Miasta " powinien za to Miasto odpowiadać a nie sprzedawać co się tylko da a szczególnie ostatnie tereny zielone. Na sklepy wielopowiezchniowe i parkingi , a gdzie ochrona klimatu, Który juź tak daje popalić ludziom na Świecie plus pandemia plus szykująca się wojna. Teraz najważniejsze jest ochrona życia i zdrowia ludzi w kraju w Miastach. Bo Pandemia znowu puka, Centrum sprzedane i tylko na wynajem za ciężkie pieniądze, A "Kiliński stoi " 20 " lat i straszy w tym właśnie centrum. Trochę rozumu władzą kimkolwiek są , brak
~Gorol | 3 września 2021, 8:52
Opas jeżeli ty niewiesz poco jest wprowadzony stan wyjątkowy to spytajkwasnieskiego , Millera, Cimoszewicza i innych komuchow oni tobie powiedzą p Opas
~JGA234H | 3 września 2021, 12:28
Oj chłopie, co Ty pitolisz?
~Tomasz Miroszkin | 4 września 2021, 21:04
Słusznie
~Grzesiek_5 | 5 września 2021, 2:39
A tak na dobrą sprawę to, jakie to ma znaczenie? Większość pewnie sądzi, że jakość pracy prezydenta jest funkcją wysokości jego poborów :)
~OMG | 5 września 2021, 10:30
Robert....
~aa | 5 września 2021, 19:06
Obecny Prezydent jest jednym z najlepszych dotychczas funkcjonujacych. Jak nikt zna problemy miasta, jest kontaktowy, nie jest politykiem a doswiadczonym przedsiebiorca, inzynier z wyksztalcenia a nie humanista. Inwestycje i zmiany jakie zachodza w miescie zmieniaja na lepsze jego wizerunek. Mysle, ze mamy Prezydenta z prawdziwego zdarzenia.
~aq | 9 września 2021, 19:28
aparatczyk. obciąć.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja