« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 8 lipca 2020.Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza, ProkopaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Kontrola obywatelska, czyli od dołu

Autor: gochaha
Poniedziałek, 23 maja 2016, 22:11
Wielu Polaków wiązało nadzieje z ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. I zmiana nastąpiła. Czy dobra? – to oceni historia. Jednocześnie żyjemy ze świadomością, że za 2 lata czekają nas wybory samorządowe i oczekujemy ich z nadzieją lub ze strachem. Albowiem na tym poziomie przemiany polityczne dotykają bezpośrednio nawet osoby zupełnie niezainteresowane polityką i stanowiskami. Przykłady każdy zna.
"Uczeń zapytał mistrza - czy długo trzeba oczekiwać zmiany na lepsze?
Mistrz odpowiedział: Jeśli chcesz czekać - to długo."
Anthony de Mello

Uderzające dla mnie jest, jak ogromny wpływ na zwykłych ludzi ma to, co się dzieje w sferze politycznej i jak niewiele osób tym się interesuje. I nie mówię tu o dysputach, debatach, wyborach. Mówię o tematyce sesji rady miasta, decyzjach dotyczących podwyżek, praw i obowiązków obywateli, o tym wszystkim, co nas bezpośrednio dotyczy. Większość traktuje polityków jak pół-bogów i przeklina ich lub zanosi modły pełne nadziei, zamiast patrzeć na ręce, rozliczać i komentować. Większosć liczy na zmiany zachodzące odgórnie, ale samemu do tych zmian się nie przyczynia.

Owszem – obecna ordynacja hegemonii partyjnej utrudnia obywatelom wpływ na działanie polityków, ponieważ ogranicza nasze prawa wyborcze. Nie znaczy to jednak, że mamy siedzieć z założonymi rękami. Może warto pokazać, że obchodzą nas nasze sprawy. Może warto przypomnieć sobie i im, że to oni są na slużbie, a nie my.

Mam nieszczęście mieszkać w mieście na prawach powiatu. Tu radni wciąż wybierani są z klucza partyjnego. Takich miast jest w Polsce 66, co oznacza około połowy wyborców i to z największych i najbardziej wpływowych ośrodków. Co ciekawe – mimo, że tu wybieramy naszych przedstwicieli do naszej rady gminy – system ten również jest obwarowany progiem wyborczym w skali województwa.

Czego boją się obecni posłowie, samorządowcy, zarządcy spółek, dyrektorzy? Radykalnej zmiany opcji politycznej u steru. Ponieważ batem na nich jest próg wyborczy i zwycięstwo konkurencyjnej partii oraz w razie nieposłuszeństwa „wierchuszce” – zbyt dalekie miejsce na liście. Czego obawialiby się w JOW-ach? Audytu wyborców. Naprawdę, nie trzeba likwidować tego skandalicznego art. 104 Konstytucji RP (Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców.); po prostu – w następnych wyborach ci, którzy się nie sprawdzili – nie zostaną wybrani. I tyle.

Proponuję jednak, nim zaistnieje możliwość faktycznego wpływu na wybór odpowiednich reprezentantów, żebyśmy poćwiczyli trochę przyglądanie się ich pracy i kontakt z nimi w naszych sprawach, a przy okazji przyzwyczajali tych, którym na sercu leży dobro obywateli, do oddolnej kontroli ich działań.
Pamiętajmy, że – jak powiedział Le Corbusier - rzeczywistość dziś, to utopia wczoraj.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~tennormalny | 24 maja 2016, 11:04*.slubice.vectranet.pl (95.*.182.204)
Dopóki żyjemy w demokracji to musi być głupio, dowodem na to jest ostatnie 25 lat - ludzie wybierają sobie rządzących, a i tak cały czas narzekają, z czego wniosek, że nie potrafią dobrze wybrać i nie powinni tego robić. Gdy wsiadamy do samolotu to nie domagamy się demokracji na jego pokładzie, bo to pilot wie jak ma nim sterować oraz władze linii lotniczych wiedzą kto powinien być pilotem. Zarządzanie państwem jest znacznie bardziej skomplikowane i ludzie maja o nim jeszcze mniej pojęcia, niż o sterowaniu samolotem - dlaczego więc domagamy się demokracji przy wyborze władz, a nie domagamy się demokracji na pokładzie samolotu?
~ab+ | 25 maja 2016, 4:38ip-5-*-232-205.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.232.205)
Boby samoloty rozbijały się jak pod Smoleńskiem! A nie tam była anarchia.Jak by nie UE to kraj po ostatnich wyborach tak samo by się rozbił pod wodzą Jedynegowładdcy,Jaro .

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja