Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 3664
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Miejskie gilotyny betonowe

Autor: wojciechleszczyk
Poniedziałek, 31 lipca 2023, 13:08
W ostatnią sobotę doszło do tragicznego wypadku, betonowa płyta będąca częścią ogrodzenia Stadionu Miejskiego w Jeleniej Górze, ciężko raniła 10-letniego chłopca. Rozpoczęło się internetowe dochodzenie kto, jak i kiedy zawinił w tej sprawie.

Rzecznik spółek miejskich, Zbigniew Rzońca na antenie telewizji TVN24 poinformował, że ogrodzenie ma około 10 lat i posiadało wszelkie niezbędne certyfikaty. Do tego, jak informuje rzecznik spółki Termy Cieplickie, która zarządza stadionem, w zeszły piątek Policja sprawdzała ogrodzenie przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na rozgrywanie meczów piłki nożnej w III lidze, które mają się odbywać na tym właśnie stadionie.

Jako, że Pan Zbigniew Rzońca jest rzecznikiem również innych jeleniogórskich spółek miejskich, to chętnie dowiem się od tegoż rzecznika, co ma do powiedzenia na temat innych ogrodzeń okalających tereny miejskie a będących pod zarządem tychże spółek.

Ogrodzenie, również betonowe, okalające Cmentarz Komunalny przy ulicy Sudeckiej, znajduje się w fatalnym stanie. Ogrodzenie to, wręcz kładzie się na alejki cmentarne i wygląda tak, jakby byle wiatr mógł je przewrócić. Pracowano na to od lat, taki stan to nie jest działanie wandali czy też zeszłorocznej zimy. Powiązane drutami elementy ogrodzenia przyprawiają o gęsia skórkę, gdyby taki element spadł na kogokolwiek, moglibyśmy mieć powtórkę z sobotniej tragedii. A pod walącym się ogrodzeniem są ustawione pojemniki na odpady miejskiej spółki. I nikt nigdzie niczego nie zgłosił?

Ale na tym nie koniec. Po drugiej stronie cmentarz sąsiaduje z parkiem na Wzgórzu Kościuszki. W parku, w wakacyjne niedzielne popołudnie tłumy spacerowiczów z dziećmi biegającymi po wydawałoby się bezpiecznym miejskim parku. Nic bardziej mylnego. Fatalny stan ogrodzenia betonowego jest nie tylko wokół terenu cmentarza, ale również wokół terenu należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, znajdującego się  przy ulicy Mickiewicza a należącego do Zakładu Zieleni Miejskiej.

Zdjęcia z w załączeniu.

Kto podpisuje się pod przeglądem technicznym zarówno jednego (teren MPGK), drugiego (cmentarz) i trzeciego obiektu (park)?

To co się odbywa w Jeleniej Górze najczęściej można podsumować jako, czysta kpina i głupota. Kiedy myśleliśmy, iż nikt nie panuje nad dużymi zadaniami w mieście, okazuje się że nikt nie panuje nawet nad podstawowymi zadaniami. Niestety skutki takich działań mogą być fatalne, trzeba nazwać rzezy po imieniu: to jest zagrożenie życia i zdrowia.

W związku z powyższym zawiadomię Powiatowy Nadzór Budowlany o zaistniałym stanie techniczny powyższych obiektów. Zaniedbania te muszą zostać nazwane i rozliczone.

Na koniec: co chwilę przewijają się płatne i bezpłatne informacje o działaniach edukacyjnych spółek miejskich (pojawiają się przy każdej możliwej imprezie, pytanie czy zasadnie) a może zamiast tych jakże niezbędnych zadań zająć się tematami naprawdę istotnymi?

Wracając do ogrodzenia stadionu.

Przedstawiam poniżej wytyczne Polskiego Związku Piłki Nożnej:

WYTYCZNE POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W SPRAWIE WYMOGÓW TECHNICZNO-ORGANIZACYJNYCH DLA POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA OBIEKTACH PIŁKARSKICH

§ 5
OGRODZENIE ZEWNĘTRZNE (KASY I PUNKTY KONTROLI)

1. Ogrodzenie zewnętrzne musi otaczać cały teren stadionu. Powinno mieć wysokość minimum 2,5 m, a jego konstrukcja winna uniemożliwiać niekontrolowane wejście. Ogrodzenie powinno być widoczne na całej długości, a znajdujące się w pobliżu krzewy, drzewa itp. Nie mogą ułatwiać jego przekroczenia.

2. Kasy, kioski lub inne obiekty budowlane umieszczone w ogrodzeniu lub w jego pobliżu, należy tak ukształtować, aby nie stanowiły pomocy w przekroczeniu ogrodzenia.

Rozdział II WYTYCZNE BUDOWLANE
§ 3

5. Klub lub organizator jest zobowiązany do przeprowadzenia raz w roku komisyjnej kontroli stanu bezpieczeństwa stadionu, wspólnie z przedstawicielami innych służb (policji, straży pożarnej, itp.) z odpowiednim wyprzedzeniem przez rozpoczęciem sezonu.
6. Protokół kontroli, o którym mowa w pkt. 5 należy przesłać do PZPN w celu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa dopuszczającego obiekt do rozgrywek piłkarskich.

Może się nie znam, ale nie znalazłem żadnych informacji odnośnie stanu technicznego ogrodzenia zewnętrznego. Może znajdują się takie wytyczne w innych przepisach, niestety nie udało mi się na nie natrafić. Jeśli takie istnieją, chętnie się z nimi zapoznam. Póki co, dotarłem tylko do policyjnych notatek, które nie są stricte oceną techniczną wizytowanych ogrodzeń

Twoja reakcja na artykuł?

3
11%
Cieszy
5
19%
Hahaha
4
15%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
11%
Złości
11
41%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group