« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 25 stycznia 2020.Imieniny: Elwiry, Miłosza, PawłaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Najlepsza ordynacja

Autor: gochaha
Piątek, 3 czerwca 2016, 19:05
Każdy, kto zabiera głos na temat najlepszej wg niego ordynacji wyborczej, powinien najpierw odpowiedzieć na pytanie o założenia, czyli o to dla kogo i do czego wskazana ordynacja jest najlepsza. Oto lista pytań, które należałoby sobie zadać przed wygłoszeniem powyższego sądu:
1) Czy dana ordynacja służy obywatelom, czy partiom?
2) Czy służy ona wyborcom w okręgach? Czy posłowie kontaktują się z wyborcami w trakcie kampanii i kadencji i czy zależy im na opinii w swoim okręgu wyborczym?
3) Jaki ma zasięg terytorialny i – co za tym idzie – ile kosztuje kampania wyborcza? (większe okręgi – droższa kampania);
4) Czy wyborca wie, na kogo głosuje? Czy w trakcie kampanii promuje się konkretny człowiek, czy logo partii? Czy region reprezentują „ludzie stąd”?
5) Czy decyzje polityczne posłów mają charakter utylitarny czy ideologiczny?
6) Czy bierne prawo wyborcze dotyczy każdego obywatela? (Prawo to ogranicza zapis o zgłaszaniu kandydatów wyłącznie przez KWW lub partie, próg wyborczy oraz ogromna ilość podpisów uprawniająca do zgłoszenia listy)

To są właściwe pytania. To, czy w danej ordynacji mandaty zostaną proporcjonalnie rozdzielone między partiami, czy nie – jest problemem wtórnym. Znaczenia nabierze on wówczas, gdy potraktujemy politykę jak igrzyska dla gawiedzi, a nie jako czysto utylitarne działania pro publico bono.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~ab+ | 4 czerwca 2016, 8:23ip-5-*-232-45.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.232.45)
Obywatele zamieszkujący poza granicami nie powinni głosować .Wyjechali do usa to niech tam siedzą i słuchają radiomaryja. Głosowanie na kandydata a nie partie.
~rysiek w swetrze | 4 czerwca 2016, 10:3689-*-195-6.dynamic.chello.pl (89.*.195.6)
Obywatele zamieszkujący poza granicami powinni głosować .Wyjechali do usa to niech tam głosują i słuchają radiomaryja. Głosowanie na kandydata 50% a na partie 50 %.jest demokracja i każdy słucha co lubi wy kodowcy zabraniacie jak faszyści słuchać ?
~rysiek w swetrze | 4 czerwca 2016, 10:3989-*-195-6.dynamic.chello.pl (89.*.195.6)
Co będzie z Platformą Obywatelską w przyszłości? To samo co z Unią Wolności po wyjściu z niej Tuska i założeniu wspólnie z ludźmi komunistycznych służb, Platformy. Teraz ma być powtórka z rozrywki w głównej roli z Nowoczesną, tylko, że ludzie nie dadzą się nabrać na ubeckie sztuczki.
~won za don | 4 czerwca 2016, 16:17*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.226)
Platforma już pokazała co może i potrafi. Ich bezczynność i głupota dopuściły do władzy jeszcze gorszy sort politykierów, który przez swoją denność, stał się znów dla nich odskocznią do ponownego objęcia władzy. Jak zwykle na zasadzie "wybierzcie nas, jako mniejsze zło. Nasze rządy będą też XUYOWE (bo już wiadomo że były ), ale mniej". Tymczasem w Polsce potrzebni są nowi, a przynajmniej nie upaprani w nic ludzie. Jest ich niestety mało, albo tylko po prostu jeszcze nie zostali przyłapani. I co w tym SIĘ ZAPOWIADA FATALNIE, że większość myślących ludzi nie pójdzie do wyborów, bo nie chcą przykładać ręki do wybierania "goowna", lub "bardzo goowna". Dlatego potrzeba nam człowieka obiektywnie z czystymi rękami. cdn.
~won za don | 4 czerwca 2016, 16:18*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.226)
c.d. Lub tylko lekko brudnymi, bo wiadomo jak ciężko parać się polityką i zarazem cdn. być niepokalaną dziewicą. Analizując te uwarunkowania, pozostaje jeden człowiek, który swojego czasu pokazał polityce wała, protestując przeciwko jej brudnym i chamskim metodom. Obecnie powinien podjąć się misji ratowania kraju, choć jak zwykle kretyńskie myślenie prawicowców wyciągnie zarzut, że to były komuch. Uważam, że oddając władzę w ręce takich Piotrowiczów na przykład, PiS wytrącił prawakom jakikolwiek argument tego rodzaju. Ten człowiek to Włodzimierz Cimoszewicz. Osoba która powinna zjednoczyć wszystkich antykaczystów i wysłać ich do piekieł jak zapowiada kolej losu. cdn.
~jesteś | 4 czerwca 2016, 16:34aaia211.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.208.211)
Jesteś w strasznym błędzie. Jedyny cel ordynacji wyborczej to przejrzysty i jasny sposób wyłonienia większości. Wszystkie stawiane przez Ciebie pytania świadczą i absolutnym braku podstawowej wiedzy o polityce. Nie pisz więcej takich pierdół.
~jozin | 4 czerwca 2016, 21:38blog.jgora.pl (176.*.224.135)
Ja uważam, że ordynacja to półśrodki dlatego moja partia głosi 3 postulaty: 1) Depopulacja 2) Robotyzacja 3) Jeden światowy rząd. Depopulacja jest potrzebna bo na Ziemi jest już za dużo ludzi. Ostatnio czytałem, że w oceanach jest już więcej śmieci niż ryb. Depopulacje można osiągnąć za pomocą chemtrials "smug chemicznych". Ta sprawdzona metoda polega na tym, że z samolotu rozpylamy środki powodujące bezpłodność u kobiet. Robotyzacja jest potrzebna dlatego, że po depopulacji na ziemi będzie tylko mała grupka ludzi a ktoś musi przecież produkować samochody, ubrania i pracować na wsi. To wszystko będą robiły roboty. Jeden światowy rząd jest lepszy niż wiele małych.
~parie mają w d... obywateli | 5 czerwca 2016, 9:3578.*.237.51 (78.*.237.51)
http://demokracjaisprawiedliwosc.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-czy-bezprawie-i-niesprawiedliwosc/
~gochah | 5 czerwca 2016, 19:45*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.47.208)
jesteś : http://jow.pl/ordynacja-wyborcza-glupcze/ polecam

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja