« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 28 marca 2020.Imieniny: Anieli, Jana, SykstusaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nie spiszesz testamentu – możesz sprawić rodzinie kłopot

Autor: ela26
Poniedziałek, 29 maja 2017, 7:07
– Żona zmarła kilka lat temu. Mimo że jestem na emeryturze, dorabiam. Dodatkowo obciążyło mnie spłacenie bratanka małżonki, któremu po jej śmierci należała się część naszego mieszkania – to słowa znajomego, który postanowił szybko załatwić sprawę, żeby nie mieć żadnych problemów.
Część mieszkania bratankowi należała się, bo małżeństwo nie miało dzieci, a rodzeństwo kobiety najprawdopodobniej nie żyło. Zainteresowała mnie ta sprawa, więc sprawdziłam aspekt prawny. Co innego opinia moralna człowieka, który bez skrupułów wyciągnął pieniądze od starszego pana, bo prawo na to pozwala. Osobiście darowałabym sobie taki przywilej.

Z informacji, które przeczytałam wynika, że sytuacja mężczyzny byłaby lepsza, gdyby żona spisała testament. Jest on bowiem ważniejszy, niż ustawowe dziedziczenie. Najprawdopodobniej jednak żadne z nich nie pomyślało, że ktoś inny może rościć sobie prawo do ich własnego mieszkania.

Na koniec dodam, że spadek po danej osobie należy się małżonkowi, dzieciom, wnukom (zstępnym), rodzicom, rodzeństwu, a także ich zstępnym, dziadkom oraz pasierbom. Dlatego też warto spisać testament i zaznaczyć w nim komu konkretnie chcemy przepisać spadek po nas, w tym przypadku część mieszkania. Niestety pewne aspekty prawne nie zawsze są tak oczywiste, jak nam się wydaje, a właściwie na ogół nie są.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Lolo | 29 maja 2017, 9:01p5B04D0A9.dip0.t-ipconnect.de (91.*.208.169)
Szanowna redaktor. Samo spisanie testamentu to w wielu sytuacjach za mało by zabezpieczyć osobę obdarowaną przed późniejszymi kłopotami. Myślę że jeżeli już Pani pisze na ten temat artykuł to należałoby wspomnieć o takich rzeczach jak zachowek, dziedziczenie długów, wydziedziczenie, podważanie testamentów.
~D zmiana | 29 maja 2017, 12:58ip-5-*-232-140.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.232.140)
Najlepiej zapisać księdzu ,zbawienie 100% a nikt nie podważy ostatniej woli.
~mieszkaniec | 29 maja 2017, 13:0278.*.157.163 (78.*.157.163)
ksiendzu to ja mogę dać najwyżej kopa w dupe

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja