« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 1 sierpnia 2021.Imieniny: Juliana, Justyna, Nadii, PiotraNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nieinteligentne skrzyżowania

Autor: TNawrot
Środa, 23 sierpnia 2017, 9:13
Na Alei Jana Pawła II w Jeleniej Górze, od Galerii Sudeckiej do Ronda Majewskiego, jest siedem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Na trzech z nich od dawna działają włączniki światła zielonego na pasach dla pieszych. Czemu one właściwie służą?
Można odnieść wrażenie, że na skrzyżowaniach Alei Jana Pawła II z ulicą Różyckiego oraz Alei Jana Pawła II z ulicą Mostową i Grunwaldzką mamy do czynienia z inteligentnym sterowaniem ruchem. Włączniki światła zielonego na pasach i czujniki natężenia ruchu na danym pasie drogowym analizowane są przez system, który dobiera optymalne ustawienia długości cykli świateł sygnalizacyjnych. Wszystko po to, aby jak najszybciej rozładować ruch na danym skrzyżowaniu. Nic bardziej mylnego! Bez względu na wszystkie czynniki panujące na tych skrzyżowaniach cykl sygnalizacji jest stały.

Skoro włączniki światła zielonego na pasach nie mają żadnego wpływu na ruch drogowy, to jaki wpływ mają na pieszych. Z pewnością skutecznie podnoszą ciśnienie! Szczególnie gdy nie zdążymy nacisnąć przycisku przed rozpoczęciem cyklu. Na tradycyjnym skrzyżowaniu weszlibyśmy na pasy kilkanaście sekund po zapaleniu światła zielonego. Na „nieinteligentnym skrzyżowaniu” musimy poczekać cały cykl, nawet jeśli spóźniliśmy się dosłownie „o włos”.

Kolejnym paradoksem przejść dla pieszych na „nieinteligentnym skrzyżowaniu” jest ergonomia użytkowania włączników świateł. Przejście na drugą stronę zawsze aktywuje włącznik po lewej stronie, bo do jego montażu wykorzystano słupy sygnalizacji. Zgodnie z zasadą ruchu prawostronnego takie rozwiązanie wymusza ruch „pod prąd”. Jeżeli często korzystamy z tych przejść, to zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić. Jednak turyści i piesi nieobeznani ze specyfiką skrzyżowania wchodząc na wyspę aktywują włącznik po prawej stronie co wydaje się logiczne - ale błędne. Czasem wcale nie włączają, bo najzwyczajniej nie wiedzą, że trzeba to zrobić.

Skoro włączniki te nie służą udrożnieniu ruchu pojazdów i nie służą samym pieszym, to czemu służą? Takich rozwiązań w Jeleniej Górze jest dużo. W przypadku przejść dla pieszych na prostych odcinkach drogi sprawdzają się znakomicie. Wstrzymują ruch tylko w przypadku, gdy ktoś potrzebuje przejść na drugą stronę ulicy. W przypadku skrzyżowań dużo wygodniej przechodzi się na tych, których jeszcze nie wyposażono w „inteligentne systemy”.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Affffffff | 23 sierpnia 2017, 9:34
Zgadzam się w 100%! Od zawsze się zastanawiam co za idiota to wymyślił, ile to kosztowało i po co to trwa. I stoję patrząc jak auta też stoją... Dołożę jeszcze informację, że często słupki są tak głęboko w trawnik, że jest wydeptana ziemia, osoba na wózku/rowerzysta itp też musi na ten trawnik wjechać, żeby sięgnąć. Robi się błocko i dołek.
~lysy | 23 sierpnia 2017, 9:44
ktos bezmozgom wcisnol jakis d...lizm a ci sie w urzedzie ciesza ze cos do niczego zamontowali i jest inteligentne a po wcisnieciu tego g..a stoi i czeka sie az zapali sie zielone tylko ze stoi i sie stoi i samochody tez stoja
~zmiana | 23 sierpnia 2017, 9:46
Radny wymyslil. Jego szwagier zaprojektowal i duzo na tym zarobil. Tesc wykonal i duzo na tym zarobil. Wy za to wszystko zaplaciliscie w podatkach. Nikt nie protestuje wiec wszystko jest OK.
~Tak | 23 sierpnia 2017, 9:59
Wiadomo trzeba wziąść w łape i inteligentne swiatła są takie inteligentne jak ich tworca . Tak samo jak swiatła w autach maja byc właczone cały rok bo producent zarowek nie dojadał :)
~Anonim+ | 23 sierpnia 2017, 11:17
Gdyby jeszcze tak ta "inteligencja" regulacji światłami(podobnie jak na przejściu dla pieszych obok obecnej Skarbówki na ul.Wolności) chciała działać dla ruchu samochodowego - a jest tak, że czy jest duży ruch, czy go nie ma (np późnym wieczorem) czerwone pali się 1 minutę...
~lolo manolo | 23 sierpnia 2017, 12:48
PO-PSL-SLD. Wszystko w temacie.Zbadajcie dok.przetargowe to bedziecie wiedziec.
~JG | 23 sierpnia 2017, 13:18
Ciekawe, kiedy w rowerowej stolicy Polski, ta inteligencja zacznie reagować na rowerzystę, którzy chce na takim "inteligentnym" skrzyżowaniu wyjechać na główną drogę. Można sobie stać do tak zwanej us...nej śmierci albo czekać aż podjedzie auto, na które zareaguje detektor.
~canon49 | 23 sierpnia 2017, 17:24
Podajcie nazwisko radnego cwaniaka.
kazimierzp | 23 sierpnia 2017, 17:42
Dzisiaj ma żona prosiła mnie aby przekazać dyrekcji dróg swe mysli i spostrzeżenia o światłach. Dokładnie takie same jakie przedstawił TNawrot
~xyz | 23 sierpnia 2017, 19:59
Może i narażam się na tzw. "zarzuty o oszczerstwo", ale według mnie wyglądało to tak: -wiesz, szwagier ma firmę, cieńko przędzie.. -a co robi? -"inteligentną sygnalizację" -ma fachowców? -nie, ukraińców (celowo z małej), ale szwagier... -damy radę...
~Mieszkaniec | 24 sierpnia 2017, 0:29
Czyli tzw "zielna fala" na Jana Pawła II istnieje tylko z opowiadań o czym przekonujemy się na codzień ? Jeszcze mi się nie udalo tego upolować jadąc dozwolonæ 50 km/h i to o rożnych godzinach to jak z tym w końcu jest może Pan z zarządu sie wypowie ? Chyba, że wpis "~zmiana" ma 100% racji i tego sie obawiają
~Taki Sobie Pan | 24 sierpnia 2017, 7:03
HAHAHAHA. Dalej wierzycie w to co w Jelonce jest napisane? Rzetelność po prostu porażająca. Panie TNawrot proszę najpierw dowiedzieć o czym Pan pisze, bo tutaj informacja prawdziwa zupełnie jak z dowcipu o rozdawanych samochodach na Placu Czerwonym :)
~Nie lubię | 24 sierpnia 2017, 7:35
Intelektualny ściek - tak można określić ten projektowy "geniusz", który spłodził ten upośledzony system sterowania ruchem. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy powinni stanąć przed sądem. Zamówiono drogi, pseudo inteligentny system, którego przez lata nikt nie potrafił efektywnie zaprogramować, aby wykorzystać jego rzekomy potencjał, który miał się objawić z nadanej mu nazwy handlowej, określonej jako "inteligentny". Pamiętny jest co niektórym fakt, że z pierwszym dniem uruchomienia tego inteligentnego łajna jeleniogórskie skrzyżowania zaczęły jak nigdy przedtem tonąc w korkach, jednak bezsilni na ten stan rzeczy kierowcy powoli się do tego przyzwyczaili. Przez pozostałe lata trudno było dostrzec jakąś wybitną inteligencję tego systemu. A teraz drogi system został pogrzebany czasomierzami..
~on | 24 sierpnia 2017, 9:53
chcieliście sekundniki to macie....
~ktosik | 24 sierpnia 2017, 9:55
Najlepsze jest to, że tam gdzie przejście dla pieszych "na przycisk" najbardziej by się przydało, to oczywiście go nie ma! Mowa tu np. o przejściu na Różyckiego niedaleko Rossmana i Poczty (przy ścieżce rowerowej). Kierowcy muszą często stać na czerwonym pomimo że nie ma na chodniku żadnego pieszego. Totalny absurd.
~Kierowca | 24 sierpnia 2017, 11:15
"Przejście na drugą stronę zawsze aktywuje włącznik po lewej stronie, (...) Zgodnie z zasadą ruchu prawostronnego..." Czyli chodzimy po prawej stronie drogi? Ciekawe. "włączniki światła zielonego na pasach nie mają żadnego wpływu" - nie mają? Przecież potem sam Pan opisuje co się dzieje. Nie twierdzę, że tego (sygnalizacji) nie da(ło) się zrobić lepiej ale Pan nie wie co i o czym Pan pisze. Ja wiem, że tak to wygląda na "chłopski rozum", ale na "chłopski rozum" to się Ziemia nie zagina, nawet tam dalej... za rzeką.
~z innejbajki | 25 sierpnia 2017, 0:00
Przechodzę na przejściach najczęściej nie dlatego że spaceruję ale jestem na zakupach. Nie mam samochodu, przyjeżdżam do Jeleniej autobusem. Czyli mam swoją torebkę oraz torbę/torby z ciężkimi zakupami w rękach. Zdarza się, że mam jeszcze otwarty parasol jak pada. Szczerze nienawidzę wtedy tych włączników, konieczności dźgania w nie łokciem i konieczności przechodzenia w ich kierunku przez całą szerokość przejścia bo są "po drugiej stronie". Jeśli chodzi o mieszkańców Jeleniej Góry to młodzi ludzie robią zakupy samochodem, podjeżdżając pod markety. Z tymi ustrojstwami walczą głównie stare kobiety i uważam to za podłe wymuszenie w stosunku do nich.
~dff | 23 września 2017, 12:49
Jest niedziela...Dojeżdżam do skrzyżowania koło MCDonalda od strony wiaduktu... zapala się czerwone światło dla mnie. I stoję. Od strony Jeżowa i podwala nie ma żadnego auta. Stoję ja i gość jadący ze zgorzelca...i stoimy, patrzymy się na siebie... i po 60 sekundach zapala się zielone. Acha taa ynteligencja :D

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja