« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 24 listopada 2020.Imieniny: Flory, Jana, Emmy, ChryzogonaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

O starym cmentarzu przy Sudeckiej

Autor: Sch
Niedziela, 1 listopada 2020, 10:02
Jeleniogórska nekropolia powstała przy Sudeckiej w poł. XVIII w. Architektura parkowa Starego Cmentarza, jego logicznie zaplanowany układ dróg dojazdowych z 3 bramami, aleje łączące miejsca pochówków, wpisujące się w klimat grobowce, te monumentalne i skromniejsze, kaplica z krematorium, sieć kranów z wodą, toaleta i kooperujące nieopodal ogrodnictwo, czyniły z tego obiektu jeden z najpiękniejszych cmentarzy miejskich na Dolnym Śląsku.
Nawet w latach 80-tych nekropolia zachowała swój przestrzenny ład i ''urok'' mimo dewastacji grobowców i kradzieży ozdobnych ogrodzeń. Do grzebania zmarłych wykorzystywano ''stare'', z reguły nie opłacone mogiły.

Jeleniogórzan przybywało, a cmentarz , co logiczne się ''kurczył''. Koncepcja budowy nowego cmentarza z lat 90-tych, na gruntach wojskowych, podobno z winy Agencji Wojskowej, się przedłużała. Skutek, - kopanie grobów w alejach dojścia do grobów. W ten sposób, dzisiaj dostęp do miejsca pochówku, lub udział w pogrzebie seniorów i ludzi mniej sprawnych jest bardzo trudny, o ile niemożliwy.

Dopiero niedawno wprowadzono zakaz stosowania tak powszechnego grodzenia grobów niebezpiecznymi, ostrymi elementami.
Na szczęście na nowych cmentarzach, tych komunalnych jak i kościelnych, w większości jest bezpiecznie.

Jeleniogórski miejski, stary cmentarz nie ma oświetlenia choćby głównych alei. Nie ma też monitoringu, który by czynił ten obiekt bezpieczniejszym, bo kradzieże kwiatów czy dewastacje nagrobków nie są rzadkością.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~znów ja | 17 listopada, 9:52*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.127)
nie tylko nie opłacone mogiły, wszak po naszym tu przyjeździe należało przygotować miejsce. do tego celu dokonano przeniesienia znacznej części szczątków niemieckich. Przecież na cmentarzu z XVIII wieku większość mogił była zajęta. Zatrudniono do tego ludzi i wykopaliśmy niemieckie szczątki robiąc miejsce dla nas. Czasem mam z tego powodu niesmak, ale rozumiem, że czasy były inne.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja