« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 19 czerwca 2021.Imieniny: Gerwazego, ProtazegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

O starym cmentarzu przy Sudeckiej

Autor: Sch
Niedziela, 1 listopada 2020, 10:02
Jeleniogórska nekropolia powstała przy Sudeckiej w poł. XVIII w. Architektura parkowa Starego Cmentarza, jego logicznie zaplanowany układ dróg dojazdowych z 3 bramami, aleje łączące miejsca pochówków, wpisujące się w klimat grobowce, te monumentalne i skromniejsze, kaplica z krematorium, sieć kranów z wodą, toaleta i kooperujące nieopodal ogrodnictwo, czyniły z tego obiektu jeden z najpiękniejszych cmentarzy miejskich na Dolnym Śląsku.
Nawet w latach 80-tych nekropolia zachowała swój przestrzenny ład i ''urok'' mimo dewastacji grobowców i kradzieży ozdobnych ogrodzeń. Do grzebania zmarłych wykorzystywano ''stare'', z reguły nie opłacone mogiły.

Jeleniogórzan przybywało, a cmentarz , co logiczne się ''kurczył''. Koncepcja budowy nowego cmentarza z lat 90-tych, na gruntach wojskowych, podobno z winy Agencji Wojskowej, się przedłużała. Skutek, - kopanie grobów w alejach dojścia do grobów. W ten sposób, dzisiaj dostęp do miejsca pochówku, lub udział w pogrzebie seniorów i ludzi mniej sprawnych jest bardzo trudny, o ile niemożliwy.

Dopiero niedawno wprowadzono zakaz stosowania tak powszechnego grodzenia grobów niebezpiecznymi, ostrymi elementami.
Na szczęście na nowych cmentarzach, tych komunalnych jak i kościelnych, w większości jest bezpiecznie.

Jeleniogórski miejski, stary cmentarz nie ma oświetlenia choćby głównych alei. Nie ma też monitoringu, który by czynił ten obiekt bezpieczniejszym, bo kradzieże kwiatów czy dewastacje nagrobków nie są rzadkością.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~znów ja | 17 listopada 2020, 9:52
nie tylko nie opłacone mogiły, wszak po naszym tu przyjeździe należało przygotować miejsce. do tego celu dokonano przeniesienia znacznej części szczątków niemieckich. Przecież na cmentarzu z XVIII wieku większość mogił była zajęta. Zatrudniono do tego ludzi i wykopaliśmy niemieckie szczątki robiąc miejsce dla nas. Czasem mam z tego powodu niesmak, ale rozumiem, że czasy były inne.
~Grześ | 2 grudnia 2020, 12:11
Jestem na tyle "stary" że dość dobrze pamiętam w jaki sposób przenoszono te niemieckie groby. Dość często buldożerem spychano to wszystko co było ponad ziemią (kamieniarze mieli prawie gotowe płyty na nowe groby), a resztę pozostawiano i na tym w innej konfiguracji tworzono nowe groby dla swoich zmarłych. Więcej problemu było z grobami obmurowanymi, ale też dano radę. Prawdziwych ekshumacji nie robiono - nikt się tym specjalnie nie przejmował. Tak postąpiono na wielucmentarzach ewangelickich i na żydowskim w Jeleniej Górze oraz na innych w każdej praktycznie miejscowości. I co tu dodać - mamy pretensje do Ukraińców o nasze cmentarze na wschodzie, a sami postąpiliśmy jeszcze gorzej na zasiedlonych ziemiach. Często takie miejsca zniknęły bez śladu i należnego zmarłym szacunku.
~lubomierz | 27 grudnia 2020, 18:22
prawdziwym kuriozum było "skasowanie" cmentarza pod kort tenisowy w Lubomierzu , a płyty z nagrobków do dziś utwardzają niektóre domostwa...
~Edward | 17 stycznia, 8:19
W Jeleniej Górze jest takie kuriozum grodzenia mogił płotkami.Dojscie do nagrobków jest utrudnione.Nigdzie takiego zwyczaju nie spotkałem.Skad sie to wzięło ? Może z za Buga ?
~jml13060 | 16 lutego, 12:03
Spacerując po osiedlu Czarne znalazłem w lasku przy ul. Malinowej (w sąsiedztwie posesji 77 i 79) pozostałości po jakimś bardzo starym cmentarzu. Widać wyraźną linię drzew, resztki betonowych katakumb grobowych wyłaniających się ziemi i fragmenty muru okalającego nekropolię. Ktoś-coś wie? Szkoda żeby historia tego miejsca zanikła w czeluściach niebytu.
~wyborca1 | 22 lutego, 9:15
Mamy za złe ze zniszczono nasze cmentarze na Wschodzie. My tu zrobiliśmy to samo. Pamiętam jak "ekshumowano" pochowanych na cmentarzu przy Kościele ewangelickim w Cieplicach. Szczątki ludzkie są tam nadal, pod warstwą asfaltu - obecnie parking. Takich miejsc jest bez liku.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja