« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Rząd da zarobić bankom kosztem polskich rodzin?

Autor: RobertObaz
Piątek, 1 października 2021, 12:34
Jednym z najważniejszych problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie na starcie w dorosłość jest możliwość zakupu własnego mieszkania. Obecnie problem ten jedynie się nasila głównie przez krótkowzroczną opartą o słupki sondażowe politykę rządu. Ceny mieszkań rok do roku wzrosły w drugim kwartale 2021 nawet o 11 proc. Indeks Dostępności Mieszkań jest w tej chwili najniższy od 2015. Na rynku brakuje 1,5 mln mieszkań a na te, które akurat są dostępne stać nielicznych.
Rząd brakiem działań w zakresie polityki mieszkaniowej doprowadził do sytuacji, w której boom na rynku napędzają ci, którzy widzą w mieszkaniach jedynie lokatę kapitału tym samym pozostawiając resztę bez szans na jego zakup.

Zamiast refleksji nad powrotem do budownictwa społecznego nastawionego na zaspokojenie potrzeb polskich rodzin nadal będziemy świadkami rozwoju rynku korpokamieczników i mieszkaniowych spekulantów. Nie tędy droga – zrozumieli to nawet nasi sąsiedzi, którzy w ostatni weekend w przeprowadzonym referendum w Berlinie opowiedzieli się za uspołecznieniem tysięcy lokali mieszkalnych. Mieszkańcy niemieckiej stolicy zagłosowali za wywłaszczeniem korporacji i funduszy kapitałowych, które hurtowo skupowały z rynku setki tysięcy mieszkań pod inwestycje i windowały czynsze w całej stolicy Niemiec. Tymczasem Polski rząd jedynie co ma do zaoferowania polskim rodzinom to drenaż ich budżetów domowych na rzecz banków.

Państwo powinno powołać państwowego dewelopera odpowiedzialnego za budowanie tanich mieszkań na wynajem. Nie może być tak, że sam czynsz pochłania nie raz połowę pensji polskich rodzin. Państwo, które podejmie się budowy mieszkań nie będzie ich sprzedawać za więcej niż koszty ich wybudowania. Mieszkania będzie można w ten sposób kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3%. Chcielibyśmy, żeby tym rozwiązaniom towarzyszyło także utworzenie agencji nadzorującej pozyskiwanie gruntów pod budownictwo społeczne. Tylko w ten sposób w Polsce zaczną powstawać nowe osiedla.

W innym wypadku na tych fundamentalnych dla młodych ludzi i ich rodzin problemie zarabiać będą dalej banki i deweloperzy. Nie zwalczymy patologii na rynku mieszkaniowym, ale wprowadzimy nowe.

Na połączonych komisjach Finansów Publicznych i Infrastruktury, na których pracowano nad ustawą posłowie nie dowiedzieli się nic o tym jak w przyszłości przy ewentualnym wzroście stóp procentowych kształtować się będzie zdolność kredytowa przyszłych kredytobiorców. Nie dowiedzieliśmy się jaki wpływ proponowana ustawa będzie miała na kolejny wzrost cen nieruchomości na rynku? A co do tego, że będzie miała akurat możemy być wszyscy pewni. Nie przedstawiono także, najbardziej elementarnej analizy cenowej. Już nie mówiąc nawet o wynikach badań z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, na których podobno oparto założenia do niniejszej ustawy. Nie dowiedzieliśmy się tego wszystkiego, bo tego rządu nie interesują młodzi ludzie i ich rodziny. Gdy pierwsi kredytobiorcy będą popadać w problemy finansowe związane z napisaną na kolanie ustawą o kredycie hipotecznym PiS będzie już po wyborach a skutki tych decyzji nie będą ich obchodzić. Tak jak nie wybudowali 100 tys. mieszkań i nie wprowadzili na ulice polskich miast elektrycznych samochodów - ta ustawa także w tym kształcie i z tymi założeniami nie pomoże polskim rodzinom.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~no co ???? | 1 października 2021, 12:44
A co ty proponujesz ??????
~***** *** | 1 października 2021, 12:46
Już dawno to zrobili wprowadzając opodatkowanie banków a banki wszystko przeniosły na klientów.Ciemny lud wybrał ciemniaków to teraz bedzie płacił i płakał.
~pff | 1 października 2021, 13:27
Byliśmy wzorem przejścia transformacji ustrojowej suchą stopą i co nam z tego zostało ? Ekonomicznie i wizerunkowo, moralnie znaleźliśmy się na skraju przepaści. W 1990 r. byliśmy bohaterami za sprawą karkołomnej operacji "Most" - przerzutu 43 tys. żydowskich uchodźców ze Związku Sowieckiego do Izraela. W Warszawie pojawili się najgroźniejsi terroryści, widziano tu samego Szakala, natychmiast przy terrorystach pojawiali się polscy agenci, w bondowskim stylu, ostentacyjnie stawiali im drinki, wskakiwali za nimi jak cienie do basenów.Śmigłowce Wojska Polskiego wznosiły się każdorazowo przy starcie samolotu z uchodźcami z zadaniem przyjęcia pocisku na siebie w razie ataku.A dziś?Stado zindoktrynowanych dzieciaków z SG i WOT uważa sie za bohaterów wojennych bo wyje6ali 2 latka w nocy do lasu
~Siepacz | 1 października 2021, 16:00
Panie Pośle, za rządów SLD a później PO ciężko było związać koniec z końcem. Tak trudno przyjąć do wiadomości, że od kiedy rządzi Zjednoczona Prawica to ludziom się polepszyło. Inflacja wynosi 5,8%, a zarobki przez ostatnie lata zwiększyły się prawie o 100% dla klasy średniej. Dla gorzej zarabiających co roku podnoszona jest pensja minimalna. Emeryci dzięki sprawiedliwej waloryzacji otrzymują podwyżki, do tego dochodzi 13 i 14 emerytura. Od przyszłego roku większość emerytów nie zapłaci podatku! O programie wsparcia dla dzieci nie wspomnę. I ani inflacja, ani polski ład, ani nawet wysokie ceny nieruchomości nie zmienią tego, że żyje się lepiej.
~oborowyŁukaszenka czeka na was | 1 października 2021, 16:23
Wczoraj w Sejmie było widać i słychać jakie to zbydlęcone towarzystwo ma propozycje !!!!!!!
~` | 1 października 2021, 16:23
Panie pośle za rządów Pis policja dostała 100 tysięcy nowych armatek wodnych typu tajfun które będą miotać wodę zmieszaną z gazem pieprzowym. Nasi obywatele będą zdrowsi a ich zatoki będą czyste. Należy uznać to za sukces władzy.
~@ ***** *** | 1 października 2021, 17:49
wszystkie pomysły rządu, mające na celu opodatkowanie firm, banków, producentów, sklepów - odbijaja sie ostatecznie na konsumencie. Ale "władza" pośród tepej części ma uznanie - "widzicie, dowalamy podatki tym prywaciarzom" żeby dla was była kasa z podatku... xD
~Dziś, 15:41 | 1 października 2021, 23:47
Przez te pisowskie q,wy za kilka lat mieszkania dla zwykłych ludzi będą tylko w sferze marzeń, w ciągu 6 lat rządów tych nieudaczników ceny nieruchomości poszły 100% w górę.
~ada | 2 października 2021, 12:12
rząd nie ma dobrych rozwiązań dla ludzi, ale dla siebie ma. To najgorszy rząd
~ola | 2 października 2021, 12:46
pis nie ma pomysłów dla biednych ludzi,ae ma pomysły jak okraść ludzi

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja