« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 lipca 2021.Imieniny: Kingi, KrystynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Wychować czy uchować?

Czwartek, 22 kwietnia 2021, 17:21
Na dobry początek chciałabym powiedzieć, że w sumie to zgadzam się z Przemysławem Czarnkiem. Też uważam, że „Wychowanie do życia w rodzinie” powinno być priorytetem w programie nauczania, chociaż bardziej pasująca nazwa przedmiotu byłaby „Sztuka (do) życia w rodzinie”.
Bo nie zawsze jest tak, że ta rodzina jest kochająca, zdarza się też patologiczna, dysfunkcyjna, pełna różnych niepokojów. Dlatego też trzeba młodego człowieka nauczyć poruszać się w różnych rodzinnych meandrach, ale też nauczyć radzić sobie także z problemami dnia codziennego. Pokazać, że może być pięknie, ale może też być i przykro i trudno.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że macierzyństwo to tak naprawdę powołanie, ciężka praca i nie każdy jest na to gotowy. Poza tym sam jako taki przedmiot o nazwie „Wychowanie do życia w rodzinie” nie ma sensu, bo każdy z nas żyje w jakiejś rodzinie i to jest normalne i to jest niepodważalne od stuleci. Nieprawdą jest również sformułowanie, że mąż i żona to nie rodzina. Skoro mężczyzna ożenił się to wszedł do rodziny kobiety(żony), zaś analogicznie kobieta wychodząc za mąż weszła do rodziny wybranego mężczyzny.

Kwestią zaś już otwartą jest to, czy będą oni mieli dziecko-dzieci i czy w związku z tym rodzina się powiększy. Zatem reasumując najlepiej gdy przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” zamieniony już na ”Sztukę życia w rodzinie” przekształcimy w szerszy układ o nazwie „Sztuka życia w społeczeństwie”, w aspekcie rodzinnym, ekonomicznym, prawnym i wychowawczym.

Dzięki temu można poznać umiejętności zachowania, dyplomacji w różnych życiowych sytuacjach na co dzień, czego „chrześcijańsko-katolicka rodzina” może nie nauczyć, tego jak funkcjonować w trudnym, ale też pięknym świecie i życiu. Od powiedzmy umiejętności posługiwania się nożem i widelcem, przez umiejętność załatwiania spraw w urzędzie, robienia zakupów, podejmowania ważnych zawodowych decyzji, po związki uczuciowe. I tu rzeczywiście pojawia się priorytet, by wykształcić obywatela, mieszkańca, członka rodziny czy wspólnoty.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~x | 22 maja, 17:21
Pięknie. Wszystkiego co pan piszesz uczy... rodzina. To się wynosi z domu na bazie wartości. Zmuszanie wszystkich do jednakowych wartości to bolszewia.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja