Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3842
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Za darmo do KPN

Autor: TNawrot
Poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 11:39
W ubiegłym roku Karkonoski Park Narodowy odwiedziło blisko 2,5 miliona turystów. Przekroczenie granicy parku obliguje turystów do uiszczenia opłaty za wstęp do KPN, który w tym roku kosztuje 6 zł za jednodniowy bilet normalny i 3 zł za jednodniowy bilet ulgowy. Bilety wykupić można w 7 punktach przy najpopularniejszych szlakach turystycznych, on–line na stronie kpn.eparki.pl oraz przez telefon z użyciem kodów QR.

Niewielu mieszkańców naszego regionu jednak wie, że mogą zwiedzać Karkonoski Park Narodowy całkowicie za darmo. Reguluje to Zarządzenie nr 37/2016 Dyrektora KPN z dn. 1 września 2016 roku. W paragrafie 6 pkt 7 niniejszego zarządzenia czytamy: „Opłat za wstęp na teren Parku nie pobiera się od mieszkańców gmin: Kowary, Karpacz, Podgórzyn, Jelenia Góra, Piechowice, Szklarska Poręba”. Zwolnienie z opłaty niestety nie obowiązuje podczas zwiedzania Wąwozu Kamieńczyka.

W poprzednich latach próżno było szukać informacji o zwolnieniach na tablicach i w cennikach przy kasach parku. Dziś to się zmieniło. Czytelne zapisy o prawie do bezpłatnego wstępu znajdziemy przy kasach oraz na tablicach z kodami QR.

Bez względu na miejsce zamieszkania, bezpłatnie do parku i do Wąwozu Kamieńczyka wejdą dzieci do lat 7 i członkowie rodzin wielodzietnych, posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny. Dodatkowo w dniu 10 sierpnia oraz w okresie od 16 listopada do 15 grudnia każdego roku nie pobierane są opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

A jak to wygląda w praktyce? Jako mieszkaniec Jeleniej Góry bez opłat zwiedzam Karkonosze już od dłuższego czasu. Zazwyczaj mijam punkt opłat bez zatrzymywania, zwłaszcza gdy jest przy nim kolejka. Czasami informuję w kasie parku, że jestem mieszkańcem Jeleniej Góry – i to wystarczy. Zdarzyło mi się również zostać poproszonym o okazanie dowodu osobistego, a raz zostałem zweryfikowany pytaniem „Kto jest prezydentem Jeleniej Góry?”. Nigdy jednak nie odmówiono mi bezpłatnego wstępu do parku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group