« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 lipca 2021.Imieniny: Kingi, KrystynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

BWA – sztuka nie dla maluczkich

Autor: takie, tam...
Środa, 18 grudnia 2019, 14:47
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze wyspecjalizowało się w sztuce eksperymentalnej. Dzieją się tam, najpewniej, różne ważne dla koneserów wydarzenia. Ale taki odbiorca sztuki, jak ja, a pewnie jest nas więcej – byśmy się tam wybrali, gdyby można było w Galerii zobaczyć dzieła uznanych, klasycznych twórców polskich i zagranicznych. Wiem, to sprawa ambicji zarządzających BWA, ale…
Żyjemy w niewielkim mieście, gdzie dostęp do wielkiej sztuki jest bardzo ograniczony. Wydawać by się mogło, że to nam powinno zapewnić BWA, wypożyczając z różnych muzeów i galerii eksponaty, które trzeba zobaczyć, ale nie. Tu są twórcze eksperymenty, komiksy, transformersy, prezentacja sztuki zrozumiałej dla nielicznych.

Taka niszowa działalność powoduje, że ta placówka również stała się niszowa i… pusta. Ile razy tamtędy przechodzę, to widzę puste pomieszczenia, bez ludzi. Taka sztuka dla sztuki.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~yse | 18 grudnia 2019, 16:51
Ale wysoka sztuka jest własnie dla nielicznych. Dla ludzi obdarzonych określoną wrażliwością, potrafiących wyjść poza schematy. BWA jako czołowa galeria w mieście powinna mierzyć wysoko - najgorsze co mogłoby się stać to próba zniżenia się do poziomu przeciętnego widza. To nie ta droga - powtórzę: sztuka nie jest dla wszystkich.
~do ~yse | 18 grudnia 2019, 17:16
BWA przestało, niestety być czołową galeria w mieście. A jaką sztukę lubimy, wystarczy przypomnieć sobie wernisaż B.Twardowskiej Rogacewicz, czy wystawy fotografii. Nie wiem, czy promowany ostatnio w BWA komiks można zaliczyć do sztuki wysokiej. Dla mnie to raczej marna literatura często kiepsko ilustrowana. Natomiast dzieła twórców polskich i zagranicznych częściej można zobaczyć w Muzeum Karkonoskim. Ale wszystko jest kwestią pieniędzy, jakie ta instytucja ma na swoja działalność...
~gr | 18 grudnia 2019, 22:40
Ludzie nie rozumieją na czym polega różnica pomiędzy muzeum a galerią typu BWA. W muzeach prezentuje się sztukę uznaną, której wartości nikt nie kwestionuje. W galeriach BWA w całej Polsce prezentuje się dzieła współczesnych twórców, lepszych albo gorszych. Wielu z nich nie przechodzi próby czasu i zostają zapomniani. Dzieła tych, którzy się bronią, trafiają do muzeów. W Muzeum Karkonoskim doszło do zaburzenia tego porządku. Ilość kiczu na wystawach czasowych w tej instytucji jest zatrważająca. Publiczność wyrabia sobie błędne przekonanie, że ogląda coś wartościowego. Miejsce dla amatorów jest w przestrzeni galeryjnej domów kultury. Profesjonalni artyści oraz eksperymentatorzy mają dla siebie BWA. W muzeach jest miejsce dla sztuki niekwestionowanej (a więc najczęściej dosyć starej).
~BWA | 19 grudnia 2019, 13:55
Widać jak dawno temu osoba o pseudonimie "A takie tam" odwiedzała BWA. Ostatnia wystawa komiksu pokazywana tu była dwa lata temu. To,że głośno ostatnio o komiksie w związku z BWA, to "tylko" dlatego, że instytucja została zaproszona z wystawą polskiego komiksu na Festiwal Komiksu w Paryżu. Co do dzieł uznanych, klasycznych twórców, W 2019 roku jeleniogórscy widzowie pierwszy raz w tym mieście mogli zobaczyć fotografie Josefa Sudka, jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. To naprawdę było wielkie wydarzenie,mieliśmy gości z różnych części Polski. Na przełomie 2018 i 2019 pokazywaliśmy również absolutną klasykę - fotografie Miltona Greene`a - w tym m.in. oryginalną fotografię z Marilyn Monroe tego autora. Co do polskich twórców: Plewiński, Rolke, Konopka. Czy to nic nie znaczy?
~utc1 | 19 grudnia 2019, 22:09
Jak ABW ma być dla mieszkańców to mieszkańcy powinni wybierać dyrektora. Głosowanie powinno odbywać sie równiez przez net. Jak dyrektora będzie wybierać jakieś niejawne grono to będzie starał sie przypodobać temu towarzystwu. Jak ktoś z tego towarzystwa będzie lubił komiksy to będą organizowane wystawy z komiksami. To ludzie powinni decydować co ma być w BWA a mogą to robić oceniając dorobek dyrektora.
~er | 20 grudnia 2019, 14:06
Mieszkańcy oddając głos na radnych i prezydenta pośrednio wybierają dyrektorów wszystkich instytucji miejskich. Grono, które firmuje te decyzje jest jak najbardziej jawne. Jeżeli chcesz, żeby "głosowanie odbywało się równiez przez net", to zacznij forsować zmianę ordynacji wyborczej w Polsce. Powodzenia.
~utc1 | 20 grudnia 2019, 18:54
w innych instytucjach ważne są kompetencje a w BWA kwestia gustu. Jeżeli gust dyrektorki jest niekompatybilny z mieszkańcami to powinna odejść. Gdybym ja byl dyrektorem do BWA waliłyby tłumy.
tomek44 | 24 grudnia 2019, 9:08
Do kolegi powyżej. W ogóle nie przemyślałeś tego co napisałeś. Zadaj sobie pytanie jaki właściwie jest gust mieszkańców i się przekonasz, że to piwo, disco i "jeleń na rykowisku". Kiedyś byłem zdruzgotany odpowiedzią pani dyrektor SP. Na moje narzekanie na nieudaną kolorystykę termomodernizacji bloków na Zabobrzu odpowiedziała "ale przynajmniej jest kolorowo" przypominam Pani Dyrektor takie ma zapatrywania na sztukę. Więc co ty byś pokazywał w BWA jestem bardzo ciekaw, daj jakieś przykłady.
~utc1 | 24 grudnia 2019, 12:47
Gustu sie nie ocenia. Nie można powiedzieć dyrektorka ma lepszy a mieszkańcy gorszy. Po prostu ma inny. Tylko ktoś kto z punktu widzenia większości czyli mieszkańców, ma dziwaczne wyczucie estetyki i gust nie powinien pracować w ośrodku kultury przeznaczonym dla mieszkańców. Ja bym właśnie robił sztuke dla wszystkich czyli jakieś dziwki, striptize, pieczenie kurczaków, libacja do rana. Na to powinny iść publiczne pieniądze a nie na jakieś dziwactwa.
~do~utc1 | | 28 grudnia 2019, 12:30
Proszę najpierw rozwinąć skrót BWA. Nie4 jest to instytucja, która ma ulegać gustom (a raczej bezguściom), tylko okazywać pewne wzorce. Ale, jak się ma takie potrzeby...
~utc1 | 29 grudnia 2019, 17:57
ale gust to jest rzecz względna. Nie da sie ustalić, że dyrektorka ma gust a mieszkańcy bezguście. W takiej sytuacji dezycja należy do tych co płacą czyli mieszkańców. Dlatego dyrektor powinien być wyłaniany poprzez wybory.
~utc1 | 29 grudnia 2019, 17:58
artystyczne wzorce wynikają właśnie z gustu.
~Iks | 7 stycznia 2020, 9:19
Do utc1: nie robiłbyś sztuki, tylko przaśny jarmark dla gawiedzi, to jest kolosalna różnica. Dziwki i libację zrób sobie za własną kasę, kultura nie polega na schlebianiu czemuś, co jest intelektualnym DNEM.
~DarioW | 7 stycznia 2020, 18:03
Utc1: dać żreć, chlać, dupczyć. Jak świniom w chlewie. Ale gdzie tu kultura, gdzie sztuka? Pokazałeś swój wyjątkowy umysłowy prymitywizm i to wystarczy, by stwierdzić, że jesteś ostatnią osobą, która powinna się wypowiadać w kwestiach kultury i sztuki. Zwyczajnie nie pojmujesz tych zjawisk ani potrzeby ich istnienia.
tomek44 | 13 stycznia 2020, 8:39
@utc haha lubię twoje poczucie humoru :) Do uczestników dyskusji. Sprawa zasadza się na tym (wielkim skrócie), że BWA wystawiają głównie sztukę współczesną, muzea - sztukę uznaną, wielkich artystów i znakomite rzemiosło, domy kultury - amatorów i początkujących artystów. Dlatego nie można wymagać od BWA żeby wieszała Matejkę, ale znając działania Pani Dyrektor wiem, że ma na względzie to, że gusta są różne dlatego niebawem pewnie będzie wystawa dla szerszego grona. Mówisz i masz właśnie sprawdziłem 17 stycznia - Dariusz Miliński!!! lepiej się nie da!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja