« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 26 maja 2020.Imieniny: Filipa, PaulinyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Quo vadis Atheo?

Autor: zebra123
Piątek, 26 grudnia 2014, 17:42
Najpopularniejsze święta w Polsce dobiegają końca. Dla jednych czas spotkań z rodziną, odpoczynek od codziennej pracy, pogoni za pieniądzem. Dla drugich liczenie zysków, wszak religia katolicka nie bez powodu jest nazywana najbardziej handlową religią świata, więc przedsiębiorcy, lobbyści nie pozwolą na pomniejszanie znaczenia świąt "bożego narodzenia".
W tym całym zgiełku są też ateiści oraz ludzie innej wiary. Jak oni odnajdują się w tym świecie? Na co dzień nie odróżniający się od kolegów/ koleżanek z pracy, od ludzi mijanych na ulicy. Wiodą sobie takie życie, na jakie pozwala im własna moralność, poglądy. Jedni biorą udział w obrzędach traktując to jako tradycję, okazję do spotkań rodzinnych, inni odcinają się zupełnie od wszelkich elementów związanych z pogańskimi zwyczajami zapożyczonymi przez kościół katolicki.

Czy niewierzący znaczy gorszy?
Dla wielu TAK, choć brakuje tu jakiegokolwiek uzasadnienia. Jednak pod jakim względem ateista jest gorszy od katolika? Zabija? Kradnie? Obraża innych? NIE! To jakim jesteś człowiekiem nie zależy od wiary jaką wyznajesz, a od wartości jakie Ci przekazano i/lub własnej moralności. Statystyka przestępstw wcale nie wskazuje wyznania (lub jego braku) jako motoru napędowego aspołecznych zachowań. Każdy z nas wie, że coś jest dobre lub złe i straszak w postaci piekła czy diabełka nie ma wpływu, czy coś złego lub dobrego dokonamy. Sami (z pomocą wybranych czynników zewnętrznych) budujemy nasz kręgosłup moralny. Zarówno ateista, jak i świadek Jehowy, muzułmanin, buddysta i człowiek innej wiary może być dobrym człowiekiem. Uprzedzenia, którymi często się kierujemy świadczą o tym, że sami mamy zachwiany kręgosłup moralny wrzucając pewne grupy do jednego wora.

Niech każdy żyje zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego, nie potępiając innych ze względu na to jak nazywa swego boga, jakiej jest orientacji seksualnej, czy jaki ma kolor skóry. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Szanując się nawzajem możemy być lepsi od statystycznego katolika, muzułmanina, ateisty, czarnego, białego, hetero, less, czy bi. Nie zaglądaj innym do domu, do łóżka, bądź ponadprzeciętnym człowiekiem tak, aby taka postawa stała się normą, a nie czymś godnym pochwały, bo niespotykanym.

Ateista to człowiek niewierzący w boga, odrzucający wiarę w jego istnienie. Agnostycyzm uważany jest za uczciwszą intelektualnie formę ateizmu. Oba poglądy nie mają znaczenia w życiu codziennym, bo zarówno wierzący, jak i niewierzący może być dobrym lub złym człowiekiem. Zatem spotykając kogoś z tej, czy innej grupy nie obrażaj go, nie narzucaj swojej wiary, swoich poglądów. Pamiętaj, że za naszą południową granicą (w Czechach) połowa obywateli deklaruje niewiarę w boga. Są tak blisko nas, a tak daleko światopoglądowo. Są wolni i być może dlatego lepiej rozwinięci kulturowo.

Wszystkim (bez względy na poglądy) życzę dużo zdrowia i dobroci w nadchodzącym 2015 roku!

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Polak katolik | 28 grudnia 2014, 12:13109.*.119.60 (109.*.119.60)
Poad 2000 lat nie tacy jak Ty walczyli z Kościołem i im nie wyszło a ty myślisz że twój kamyczek nienawiści coś wskura ... mimo wszystko życzę Ci szczęśliwego nowego roku
zebra123 | 28 grudnia 2014, 14:05
"Kamyczek nienawiści"? Chyba w Twoim komentarzu :) Swoją drogą trafiony nick podałeś, statystyczny polski katolik właśnie nienawiścią pała do "braci i sióstr" :) a 2000 lat to sekunda w dziejach naszej planety :)
jelonekbronek | 28 grudnia 2014, 15:30
Do "Polaka katolika": jestem agnostykiem, w tekście nie widzę żadnej nienawiści, wręcz przeciwnie, a co do Twoich dwóch tysięcy lat, to odpowiem Ci tak: świat istnieje prawie 14 mld lat, gdybyśmy zmniejszyli te lata do skali 12 miesięcy, czyli 1 stycznia o 0:00 nastąpił wielki wybuch, a dzisiaj jest w naszej skali 31 grudnia 23:59 to: słonce rodzi się w sierpniu, ziemia we wrześniu, a Twoja religia istnieje od 6 sekund... myślisz, że te 6 sekund coś wskórają?... :)
zebra123 | 28 grudnia 2014, 18:42
Dokładnie bronku :) mam wrażenie, że nie czytał tekstu, a jedynie sam obrazek z demotywatorów. Bądźmy wyrozumiali, nie każdy czyta ze zrozumieniem. Niektórym wystarczą obrazki ;)
~Rzaba_Y | 28 grudnia 2014, 20:20c-50-*-66-153.hsd1.il.comcast.net (50.*.66.153)
Ja bym nie uzywal slowa ateista , ja dziele ludzi na normalnych i wierzacych .

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja