« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 8 sierpnia 2020.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Sylwester bez fajerwerków?

Autor: zebra123
Wtorek, 30 grudnia 2014, 21:11
Zbliża się "gorąca" Sylwestrowa noc! Jedni na balach, drudzy na "domówkach", inni na miejskich placach, a jeszcze inni w domowym zaciszu. Każdy z nas na swój sposób świętuje lub nie, nadejście nowego roku i jak zawsze wraca temat fajerwerków w kontekście bezpieczeństwa zwierząt, a także osób starszych i dzieci.
Pozwalać na tradycyjne pokazy pirotechniczne, czy ich zakazać? To pytanie wraca niczym bumerang pod koniec każdego roku. Nie ma co dyskutować z argumentem, że hałas jest niezwykle stresujący dla zwierząt, a małe dzieci również niekiedy nie mogą spać spokojnie. Czy to wystarczające powody, żeby zakazać organizacji pokazów w centrach miast?

Moim zdaniem NIE. W kilku miastach Polski kamienice w ścisłym centrum nie są przeznaczone na cele mieszkaniowe. Są to powierzchnie biurowe firm, organizacji ngo itp. Problem pojawia się nie tylko przy okazji pokazów sztucznych ogni, ale i wszelkiego rodzaju imprez z potężnym nagłośnieniem. Dlatego uważam wydzielenie centrum miasta za dobre rozwiązanie. Miasto powinno żyć, Rynek powinien być sercem miasta, miejscem spotkań, imprez plenerowych. W miejscowościach, gdzie nie ma możliwości wynajęcia lokali pod biura każdy, kto chce tam zamieszkać musi być świadomy, że co jakiś czas będzie miał niespokojną noc. Lokatorzy, którzy już od wielu lat zamieszkują centrum, a nie życzą sobie hałasu powinni dostać korzystną ofertę zamienną.

W przypadku Jeleniej Góry mamy wystarczający marazm, z którym należy walczyć, a nie pogłębiać kryzys Kultury w mieście. Rozumiem, że osobom starszych, czy młodym rodzicom mogą przeszkadzać takie warunki, ale przecież są one sporadyczne i nikt ich nie zmusza do życia w ścisłym centrum.

Jak chronić zwierzęta? Sposoby dostępne są w internecie, wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę.

W ostatnich latach zrobiła się moda na akcję "Nie strzelam w Sylwestra". Troszczymy się tak bardzo o zwierzęta, a może najpierw zadbajmy o ludzi? Posyłani są ludzie na wojnę, gdzie jeden drugiego zabija. Nie brakuje złodziei, morderców, gwałcicieli. Człowiek człowiekowi wilkiem. Takimi zakazami uśmiercamy nie tylko centra miast. Może to brutalnie zabrzmi, ale jeśli mieszkasz w centrum i chcesz mieć np. pieska to miej świadomość, że od czasu do czasu skazujesz go na cierpienie. Ty! A nie ci, co bawią się przy głośnej muzyce i fajerwerkach.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~JEJCAM, | 30 grudnia 2014, 22:48apu139.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.154.139)
bardzo mądrze we wrocławiu 6 lat temu w centrum tam gdzie są organizowane imprezy miasto dawało mieszkania i dopłaty dotych mieszkań aby tylko ludzie sie wyprowadzili nikt nie skorzystał i teraz nie mają takich sytuacji jak w jeleniej gdzie imprezy są do 22 giej
~PaniKa | 30 grudnia 2014, 23:3478.*.138.5 (78.*.138.5)
Mądry, wyważony tekst - to rzadkość na naszych portalach. Huczne powitanie Nowego Roku nie jest niczym złym, nie jest objawem głupoty ani celowym dręczeniem kogokolwiek. Czy duzi czy mali cieszymy się na widok świetlnego spektaklu na niebie. I cóż, że ognie to wynik reakcji chemicznych różnych paskudztw, w końcu to tylko raz w roku mamy okazję cieszyć się i mieć nadzieję, że będzie on lepszy od poprzedniego ;) Jako rozsądni ludzie dbamy o nasze zwierzątka, żeby miały jak najmniej stresu :) A jeleniogórski Plac Ratuszowy? Oj to dramat w odcinkach! Dramaty są jednak po to, żeby je pokonywać :) Szampańskiej zabawy życzę i szczęśliwego Nowego Roku. AG
~przeciwny | 31 grudnia 2014, 6:43dynamic-78-*-157-7.ssp.dialog.net.pl (78.*.157.7)
uważam, że to najwyższy poziom GŁUPOTY -podniecać się na kilka światełek i kupę huku. A jak wytłumaczycie osoby chore, którym huk może spowodować zatrzymanie akcji serca. Świat jest dla wszystkich, a nie tylko dla mocnych, którzy dla swojej przyjemności potrafią zrobić wszystko. ( stąd gwałty i inne złe sprawy)Gdyby każdy z nas NAJPIERW pomyślał o innym, nie byłoby zła .
kazimierzp | 31 grudnia 2014, 7:42
Wielu bawi się w porównania rynków we Wrocławiu, Krakowie, ..., Jeleniej Górze. Wprawdzie to zupełnie inna skala miast, inna skala centralnych miejskich placów (Wrocław i Kraków mają największe rynki w Polsce - ponad 200 x 200 metrów. Jelenia Góra ma 120 x 70) We Wrocławiu po wojnie odbudowując stare miasto zachowano historyczną strukturę użytkowania tzn hotele, biura, domy towarowe, tylko śladowe ilości mieszkań. W Jeleniej Górze w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych niszcząc całą zabudowę wokół placu Ratuszowego postawiono potem same bloki mieszkalne. Wtedy do tych mieszkań wprowadzono ludzi młodych, dzisiaj to są już w większości ludzie starzy...
~soc-lib | 31 grudnia 2014, 8:49dynamic-78-*-243-54.ssp.dialog.net.pl (78.*.243.54)
Wprowadzić zakaz !!Przez durnego sąsiada stracił bym dom a może i on ponieważ domy były eko-drewniane. Ileż to nieszczęść będzie ,przybędzie młodych inwalidów. panie Kazimierzy pamięta pan czasy powojenne ilu ludzi ,dzieci zginęło od niewypałów/ Polak umie się tylko bawić po pół litrówce ,naćpany lub z wielkim hukiem . Spokojnego 2015 roku.
AnonimGall | 31 grudnia 2014, 8:51
Nawet chorzy ludzie, bardzo chorzy też mogą mieć pół godziny zapomnienia od własnych dolegliwości. Oczywiście piszemy tu o normalnych pokazach ogni sztucznych a nie o chuligańskich wybrykach. Ludzie kochani więcej uśmiechu i radości, endorfiny są równie niezbędne do życia jak tlen :) Nowy Rok jest raz na 365 dni, chociaż jak widać niektórzy chcieliby mieszkać na Jowiszu a może nawet na Neptunie ;) Panie Kazimierzu ludzie starzy... co to oznacza? Starość to stan umysłu, a w najmniejszym stopniu ciała ;) Szczęśliwego Nowego Roku!!! Wszystkim! :D
~Przeciwny przeciwnościom | 31 grudnia 2014, 9:0178.*.96.18 (78.*.96.18)
Jest jeszcze coś takiego, jak kompromis, i myślę, że gdyby były takie miejsca "spędu" tych wszystkich, reprezentujących "najwyższy poziom Głupoty" (w/g ~`przeciwnego), niezamieszkałe przez osoby chore, smutne i przeciwne, to możnaby to wszystko jakoś pogodzić, bo przecież świat jest dla wszystkich, a chyba lepiej strzelać bezpiecznie z fajerwerków , niż z karabinu na wojnie. Wszystkiego wspaniałego w 2015 życzę wszystkim!
~dobra propozycja | 31 grudnia 2014, 10:06159-*-98-25.adsl.inetia.pl (159.*.98.25)
Moim zdaniem kompromis został właśnie przedstawiony w tekście. Taka wielka afera co roku, a to przecież jedynie 15 minut. Owszem, można ograniczyć sprzedaż tak, aby nie były powszechnie dostępne, ale jakoś nie słychać protestów przy okazji września jeleniogórskiego, WOŚP i innych okazji, gdy odbywają się pokazy fajerwerków!
~gg | 31 grudnia 2014, 13:19dynamic-78-*-129-237.ssp.dialog.net.pl (78.*.129.237)
Pamiętać proszę że obowiązuje zakaz strzelania z fajerwerków w terenie o gęstej zabudowie o czym nie każdy pamięta i można dostać za to niezłą karę.
~architekt | 31 grudnia 2014, 20:11195.*.78.252 (195.*.78.252)
Nie ma co porównywać Jeleniej Góry z Wrocławiem. Jakby Jelenia Góra miała tyle samo kasy co Wrocław, to też mogłaby sobie pozwolić na wysiedlenie całego cantrum i zrobienie z niego terenu do rozrywek. Skąd Wrocław ma tę kasę? Czerpie z pieniędzy wojewódzkich w stopniu nieporównywalnym z żadnym innym miastem. A więc z pieniędzy moich, twoich, nas wszystkich. Jelenia Góra nie dostaje od województwa takich pieniędzy na swoją gospodarkę. Co więcej, Wrocław pomimo tego ma olbrzymie długi. To świadczy o tym, jak rozrzutnie gospodaruje pieniędzmi - nie dość że dostaje olbrzymie środki z budżetu województwa, to jeszcze wywala je w błoto. Jelenia Góra gospodaruje roztropniej. Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że najłatwiej wywala się miliony.
~karol 12 | 31 grudnia 2014, 22:34public153777.cdma.centertel.pl (5.*.216.177)
oj glupoto ludzka, do wojska niech ida postrzelac a nie ludziom w okna
~ja | 31 grudnia 2014, 22:36public153777.cdma.centertel.pl (5.*.216.177)
zebra sie wysilil artykulem, ludzie maja prawo mieszkac gdzie chca bo placa za to, a chołota niech sobie strzela poza miastem , za rogatkami
~ja | 1 stycznia 2015, 13:00apn-95-*-119-129.dynamic.gprs.plus.pl (95.*.119.129)
Bzdury bzdury... Zakaz powinien być bez dwóch zdań... Powinno być wyznaczone miejsce do strzelania w noc sylwestrową... "Może to brutalnie zabrzmi, ale jeśli mieszkasz w centrum i chcesz mieć np. pieska to miej świadomość, że od czasu do czasu skazujesz go na cierpienie. Ty! A nie ci, co bawią się przy głośnej muzyce i fajerwerkach." Bzdury bzdury... Nie mieszkam w centrum a fajerwerki są puszczane pod samymi oknami ludzie ogarnijcie się!!!!!!! Wyznaczanie miejsca to takie trudne? ZAKAZ FAJERWERKÓW!!!!!!!! Tylko hałas syf pozostawiony i strata pieniędzy...
~do ~ja | 1 stycznia 2015, 19:30*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.138.5)
Wyprowadź się do Sydney :)))))

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja