Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 11858
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: W Dzień Teatru o teatrze – przewrotnie

Autor: Jan Swobodny
Sobota, 27 marca 2021, 10:05
W dni święta mówimy o świętujących same dobre słowa, bo tak wypada. Dotyczy to także aktorów. Tymczasem bywa różnie. Jedną z osób, które miały szczerą satysfakcję z ich dręczenia był Adam Hanuszkiewicz - wybitny reżyser, skądinąd związany z Jelenią Górą, bo tu grywał, tu reżyserował, tu przyjeżdżał do rodziny.

Adam Hanuszkiewicz powiedział w jednym z wywiadów: „Praca w Jeleniej Górze była dla mnie ważna, bo zapobiegła kreowania się na aktora zapominającego o widowni. Tu uświadomiłem sobie, że aktorstwo – to rozmowa z widzem. Że gra – to nie izolowanie się na cenie i udawanie kogoś, kim się nie jest”.

Teatr – mówił A. Hanuszkiewicz – ma być żywy, a na próbach jestem faktycznie twardy. Wiem, że kiedy one są senne, to na spektaklach śpią widzowie. A widzowie zapłacili za bilet, a nie za kuszetkę. I trzeba to (i ich) uszanować.

Zdaniem reżysera w relacjach z twórcami w polskiej rzeczywistości jest wiele fałszywych hołdów.

Nie ma nic złego w tym, że się mówi prawdę wprost – twierdził – tyle, że mało kiedy i mało kto chce jej słuchać. Prawdziwy dramat społeczny (nie teatralny), a może i gospodarczy w Polsce wynika m.in. z tego, że z jednej strony nie mamy wyobraźni, a z drugiej – gmatwamy pojęcia. W Polsce talenty przyznaje się przez „niemożność zaprzeczenia”. Urzędnik mówi: - nie mogę panu odmówić talentu… On nie może! – Jakby mógł, to by odmówił, ale biedny nie może. To przyznaje. Bo musi. I jak ja mam zachować powagę?

I na koniec kilka nieświątecznych aforyzmów w dniu Święta Teatru:

- Jeśli publiczność nie chce przyjść, nic nie może jej powstrzymać.
- Teatr jest jak muzeum – nie chodzimy tam, ale miło wiedzieć, że istnieje.
- Są sztuki tak słabe, że nie mogą same zejść ze sceny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group