Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 8850
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Z dawnej prasy

Autor: Obserwator
Czwartek, 4 marca 2021, 15:40
Tak niegdyś bywało. Starsi mogą sobie przypomnieć coś z własnego życia, a młodsi – zadziwić, że to było w ogóle możliwe. Poniżej – fragmenty tekstów gazetowych, w niektórych przypadkach uzupełnione o współczesny komentarz. Wszystkie cytaty pochodzą z gazet dolnośląskich.

Rok 1953

Prezydium MRN zmieniło nazwy ulic Św. Jadwigi na Anieli Krzywoń, Pańskiej na Krótką i Kościelnej na Boczną.

Znów mamy ulicę Św. Jadwigi, która zmieniła Langego w Cieplicach, wciąż mamy Krótką i Boczną, a zamiast ulicy Kościelnej jest plac Kościelny.

W czerwcu został oddany w „Celwiskozie” jeden z największych mostów przeładunkowych, wiele osób pracowało ofiarnie, jak np. Józef Marchocki, który wykonywał przeciętnie 500% normy, a w lepszych warunkach uzyskiwał nawet 800 %.

Dziś pracujemy „trochę” inaczej, często jak w dowcipie, że „Jutro Polski budujemy dziś”, ale dziś mamy wolną sobotę. Chyba, że to jest praca na swoim, wtedy i tysiąc procent normy daje się „wyrobić”. Wtedy jednak wszystko było nasze, a swojego nie było, to i normy jakieś trzeba było dyktować.

Uczniowie LO w Jeleniej Górze postanowili pisać listy do chłopów nie wywiązujących się ze swych obowiązków, tłumacząc im jak ważne znaczenie ma terminowa realizacji skupu i obowiązkowych dostaw.

Nikt już nie pisze listów do chłopów, dziś to „chłopi” piszą do Unii Europejskiej o dotacje i opłaty wyrównawcze. Nie ma dostaw obowiązkowych, a mimo to w sklepach spożywczych, głównie wielkopowierzchniowych mięso aż kapie z półek. Po prostu… cuda.

Na budowach stwierdza się brakoróbstwo (…) używa się mokrych desek i wypaczają się podłogi, w piwnicach zbiera się woda, bo wykonawcy zabetonowali ścieki i niewiele pomagają uchwały komitetów partyjnych i rad narodowych.

Uchwały i wtedy, i teraz nie pomagają w niczym, ale wciąż pozostały w modzie.

Na wzór radzieckiej służby zdrowia, z początkiem roku w sanatorium przeciwgruźliczym „Bukowiec wprowadzono „pawłowizm dnia powszedniego”, a nowa metoda ma na celu zapewnienie chorym właściwej opieki.

Służby zdrowia i jej organizacji, szczególnie w okresie epidemii nie będziemy komentować, wszak nie kopie się leżącego, zwłaszcza kiedy leży w (szpitalnym) łóżku

Rok 1954

Załoga „Celwiskozy” objęła patronat nad gromadą Zachełmie – ekipa łączności zakładu zorganizowała trzy wyjazdy do tej wsi, z programem artystycznym, z lekarzami celem przebadania mieszkańców i z pomocą chłopom w akcji siewnej.

Nie ma „Celwiskozy”, nie ma gromady Zachełmie, ludzie do lekarzy dojeżdżają, a w akcji żniwnej nie ma potrzeby nikomu specjalnie pomagać, tym bardziej, że w okolicach Zachełmia rolnictwo jest jakby mało popularne.

Fabryka Narzędzi Rolniczych w Dziwiszowie uruchomiła z odpadów produkcję przyborów pszczelarskich i dostarczyła już do sklepów tak poszukiwane łopatki do węgla i pogrzebacze.

Nie ma Fabryki w Dziwiszowie, odpady metalowe zagospodarowują złomiarze, ale nie na pogrzebacze, czy łopatki do węgla, bo posiłkowanie się węglem zaczyna być passe….

W dniach 4 i 5 czerwca wykryto w Kowarach pierwsze punktowe ogniska stonki ziemniaczanej na terenie powiatu – znaleziono tam podczas lustracji indywidualnej 5 chrząszczy na działkach robotniczych i wykryte ogniska zlikwidowano środkami chemicznymi.

Zginęła stonka, ale za to pojawiły się takie środki ochrony roślin, że i ludzie mogą zacząć się tych roślin bać...

W okresie letnim mieszkańcy Jeleniej Góry spożywają przeciętnie 750 kg cebuli, 600 kg buraków, 3750 kg ogórków i przeszło 10 ton ziemniaków.

Nikt tego nie liczy – teraz troską jest program „no waste”, bo można się obawiać, że współcześnie to tyle mniej więcej wyrzucamy na śmietnik, ile ówcześni jeleniogórzanie zjadali…

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group