« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 8 lipca 2020.Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza, ProkopaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

„Charlie Hebdo” a granica wolności słowa

Autor: zebra123
Czwartek, 8 stycznia 2015, 22:44
Nie tylko dziennikarze żyją ostatnimi wydarzeniami z Paryża, gdzie według jednych dokonano zamachu na wolność słowa, zdaniem drugich – dziennikarze magazynu satyrycznego wielokrotnie przekraczali granice prowokując muzułmanów i „doigrali się”. Korzystając z okazji, że mam możliwość pisania na forum jeleniogórskiego portalu informacyjnego Jelonka.com, podzielę się z Państwem swoją opinią.
Co kraj, to obyczaj. Zapewne istnienie tego typu magazynu nie jest możliwe w krajach muzułmańskich. Podejrzewam, że w ultrakatolickiej Polsce również byliby narażeni na agresję „jedynie słusznej wiary”. Jednak graniczy z pewnością przekonanie, że w naszym kraju prędzej sąd zakazałby im publikacji, niżeli padliby ofiarą zamachu. Francja uchodzi za kraj starający się zachować neutralność światopoglądową, wszystkich traktuje równo. Każdy ma prawo do swojego wyznania, ale bez obnoszenia się z tym. Podobnie czasopismo, które swoimi okładkami „godziło” nie tylko w Islam, ale równie mocno w katolików. Czy powinno się zatem zakneblować usta, związać ręce, karać za mniej lub bardziej karykaturalne teksty, obrazki? Czy cenzura jest sposobem na uniknięcie tragedii?

Moim zdaniem nie. Od zarania dziejów konflikty między wyznaniami istniały, istnieją i będą istnieć (niestety). Nie będzie „obrazy uczuć religijnych” za pomocą słowa pisanego, rysowanego, będzie innym narzędziem... Jeśli zrobimy jeden krok w tył, agresor zmusi nas do kolejnego, i następnego. Prawicowe media, jak i wielu komentatorów prokatolickich przestrzega przed islamizacją Europy. A jak Europa kolonizowała Ameryki i Afrykę siłą wprowadzając swoją „jedynie słuszną wiarę” na tamte tereny to było dobrze? Z tego mamy być dumni? To właśnie przez agresję wyznaniową na świecie mamy tyle konfliktów. Przez ostatnie ponad 2000 lat z powodów o podłożu religijnym mordowani byli m.in. chrześcijanie i wyznawcy Islamu – to dwa główne nurty, które mają na swoim koncie ludobójstwa na niewyobrażalną skalę! Od 11 września 2001 roku wojna wyznaniowa zaognia się. Oczywiście żadna ze stron nie chce i nie może ustąpić. Wśród nich są jednak osoby o innej wierze oraz ateiści, agnostycy, czy pastafarianie. Wyobrażacie sobie agresywne reakcje wyznawców Latającego Potwora Spaghetti na widok obrazka, w którym znaczna ilość makaronu została wyrzucona do śmietnika? Albo zamachowców-ateistów w rewanżu za karykaturę ateisty klękającego w świątyni z podpisem „Myliłem się Boże, wybacz”?

Uważam, że nie możemy robić kroku w tył. Nikt nikogo nie zmusza do kupowania, oglądania czasopism, obrazów o treści mogącej obrazić ich uczucia religijne. Nie każdego śmieszą kawały o Jasiu, czy o blondynkach, nie każdego muszą śmieszyć kawały o muzułmanach, czy o katolikach. Ale warto zachować dystans! Można być zniesmaczonym, można nawet pisać petycję do redakcji, galerii, z prośbą o zaprzestanie tego typu działalności. Jednak agresja jakiej dokonali Francuzi jest godna potępienia! Jestem za wolnością słowa! Jak nie spodoba mi się co w Jelonce piszą to zwyczajnie przestanę ją czytać. Spadek liczby odbiorców czasopisma jest metodą, a nie agresja, bowiem agresja oprócz strachu, może pociągnąć za sobą chęć zemsty.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~pikuś | 10 stycznia 2015, 21:36user-188-*-244-224.play-internet.pl (188.*.244.224)
hmm... a czy "wolność słowa" dotyczy w równym stopniu także prawa do wyśmiewania się w podobnym stylu z homoseksualistów, czarnoskórych i żydów? Czy też wtedy stajemy się już homofobami, rasistami i antysemitami? Wyśmiewanie się z niektórych religii i grup społecznych jest "trendy" a z innych już nie? Za obnoszenie się ze swastyką więzienie, za obnoszenie się z sierpem i młotem tylko pobłażliwy uśmiech?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja