« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Poniedziałek, 23 maja 2022.Imieniny: Dezyderiusza, Emilii, IwonyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Jak działają rosyjskie trolle?

Autor: Aligator
Czwartek, 21 kwietnia 2022, 14:25
Doskonałą tego próbkę możemy zaobserwować na portalu Jelonka w dziale "Rykowisko", gdzie uaktywnił się niejaki "bacamaca".
Oczywiście zupełnie przypadkowo uaktywnił się z całą intensywnością akurat wtedy, gdy zaczęła się wojna na Ukrainie i też zupełnie przypadkowo częstuje nas treściami szerzonymi przez wszystkich innych rosyjskich trolli. Na pewno jest obiektywnym, szarym obywatelem, który tylko "włączył myślenie" i nie jest w żaden sposób sterowany ani kontrolowany przez służby, które koordynują tego typu akcje "uświadamiania" Polaków, a już z całą pewnością nie jest pudłem rezonansowym dla tych charakterystycznych dźwięków nadawanych z Kremla.

Wobec faktu, że mamy szczęście zaznać tego modelowego przykładu rosyjskiej propagandy, warto się dokładnie przyjrzeć tej szczególnej zawartości.

Jest ona chwytliwa często dlatego że, po pierwsze, rzadko przedstawia tezy jawnie prorosyjskie: to byłoby bez sensu stwierdzić, że powinniśmy np. ustępować Rosji i że warto, abyśmy w większym stopniu podlegali jej wpływom. Nikt do tego świadomie ręki nie przyłoży. Ale nieświadomie już niestety tak. Po drugie, jej skuteczność wynika często z tego, że zawiera jakieś małe ziarenka prawdy, które jednak obudowane są informacjami nieprawdziwymi, ale trudnymi do zweryfikowania.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

https://rykowisko.jelonka.com/czy-my-jeszcze-jestesmy-ludzmi-104060.html

Pierwszy wpis głosi absurdalną tezę, iż zachowujemy się wobec Rosjan nieludzko, bo nie chcemy dostrzec, jak bardzo cierpią wskutek wojny, którą wywołał "świr" Putin. Ich cierpienia polegają na tym, że z powodu sankcji muszą przez kilkanaście godzin koczować na lotnisku, a ich wspaniałe, świetnie rozwinięte i sprawne państwo nie jest w stanie lub nie chce zorganizować dla nich pomocy w powrocie do kraju. Troll pisze, że "nie pozostawiamy im wyboru". Skoro tak, to znaczy, że przed wojną jednak mieli jakiś wybór i z niego nie skorzystali. Może jednak słuszne byłoby uznać, że ich przygody na lotniskach są niczym wobec tego, z czym zmagają się Ukraińcy i są efektem także ich poparcia dla władzy na Kremlu?

Troll umieścił jakieś "ogłoszenie" o tym, że rzekomo Polacy bojkotują jakiś sklep należący do Białorusinów, a więc przez naszą głupią "rusofobię" cierpią także Bogu ducha winni Białorusini. Ale skąd jest to ogłoszenie? Kto jest jego autorem? Podejrzewam, że sam troll bacamaca wyprodukował ten świstek, bo zazwyczaj bojkot rosyjskich firm jest ogłaszany OFICJALNIE, a każdy Polak odróżnia Białorusinów od Rosjan. Nie ma żadnego powodu, by bojkotować w Polsce zwykłych Białorusinów (co innego tych, którzy reprezentują reżim Łukaszenki) - i to jest to ziarno prawdy, natomiast żadnego uczciwego dowodu na to troll nie przedstawił, za to wyciągnął wniosek, iż z naszej strony "kolejny krok to izolacja w obozach, a potem to już tylko krematoria....", co jako żywo przypomina propagandę Putina o "nazistach" zamieszkujących Ukrainę, a teraz okazuje się, że także i Polskę.

Tak więc widzimy, jak w jednym małym wpisie, posługującym się niektórymi zgodnymi z prawdą informacjami można zawrzeć tyle propagandowych przekazów: Polacy to głupie rusofoby i niemalże naziści, nasz sprzeciw wobec wojny przynosi tylko szkody zaprzyjaźnionemu z nami narodowi białoruskiemu, Rosjanie są biedni i poszkodowani i wcale nie popierają Putina, ale "nie pozostawiamy im wyboru" - to wszystko w sumie jest nasza wina.

Zauważmy, że już w pierwszym tym wpisie można wyciągnąć ogólny wniosek, który jest stałym elementem każdego przejawu propagandy rozsiewanej przez trolli Putina. Ten wniosek oczywiście nie brzmi, że Rosja jest dobra i powinniśmy popierać jej agresję na Ukrainę, bo w to by nikt nie uwierzył. Wniosek ten jest następujący: NIE WIADOMO, co jest prawdą, a co nie. Trudno się w tym połapać, bo Rosjanie oczywiście uprawiają swoją propagandę, ale Ukraińcy też nie są wcale lepsi i w sumie nie wiadomo, kto ma rację. Media kłamią, a my - zwłaszcza że jesteśmy tacy głupi i motywowani rusofobicznymi emocjami - i tak nie jesteśmy w stanie się rozeznać w tym wszystkim. Najlepiej w ogóle się tym nie interesować, machnąć na to ręką i zająć się tylko stanem swojego portfela.

A zatem Putin przy pomocy trolli osiąga konkretny efekt: ZNIECHĘCENIE i DEZORIENTACJĘ.

Jedziemy dalej.

https://rykowisko.jelonka.com/ukraina-sprzedana-104471.html

Ukraina sprzedana - pisze troll. Tu już nawet się specjalnie nie kryje z tym, że działa w interesie Rosji - Ukraina powinna się poddać, oczywiście to wszystko dla jej dobra, żeby Ukraińcy już nie umierali. Zatroskany o los Ukraińców rosyjski troll nie pisze nic o porażkach swojej armii, natomiast obarcza winą za wojnę Stany Zjednoczone, które rzekomo zdradziły Ukrainę.

Prawda jest jednak taka, że Ukraina broni się skutecznie właśnie głównie dzięki POMOCY USA, co jest o tyle niebywałe, że NATO nie ma żadnych formalnych zobowiązań wobec Ukrainy (poza memorandum budapesztańskim, co jednak nie jest podnoszone na agendzie, gdyż moc prawna tego dokumentu de facto jest dość słaba), a jednak pomaga i to w sposób znaczący. Ciekawe, co troll napisze, gdy Ruscy przegrają bitwę o Donbas?

Troll dla stworzenia pozorów wiarygodności swojego wpisu powołuje się na jakąś "mapę Gomberga" sprzed kilkudziesięciu lat.. Takich map można jednak wydobyć wiele i nic z tego nie wynika. To, że np. Amerykanie nie chcieli pomagać w Polsce w 1945.r. nie znaczy, że powinniśmy być ślepi na różnice między sojuszem z demokratycznymi, praworządnymi i bogatymi państwami Zachodu, a ewentualnym "sojuszem" z Rosją, która pod każdym względem jest krajem zdegenerowanym, agresywnym i dla nas skrajnie nieprzyjaznym. Troll chce nam wmówić, że wszelki opór nie ma sensu, bo zostaniemy po raz kolejni "sprzedani". Właśnie na tym polega problem Rosji, że Ukraińcy w te kłamstwa nie uwierzyli i dzięki temu ma miejsce kolektywna obrona Zachodu wobec napaści degeneratów znad Wołgi.

A już brakuje słów, by skomentować to, że do swego wpisu troll dołączył filmik autorstwa niejakiego Wojciecha Olszańskiego - znanego internetowego przebierańca, agresywnego, wulgarnego prorosyjskiego propagandysty, który wychwala Rosję, rosyjskich i sowieckich zbrodniarzy w rodzaju gen. Sierowa, wychwala Koreę Północną i którego córka - aktorka Michalina Olszańska - pracuje w Rosji, występując w tamtejszych produkcjach filmowych, co sam Olszański komentował też niewybrednymi słowami, obrażając własną córkę.

Skoro już jesteśmy przy "kulturze", to przyjrzymy się kolejnemu wpisowi:

https://rykowisko.jelonka.com/zaorac-ruska-kulture-104532.html

Znów należy się zgodzić z podstawowymi faktem: palenie książek rosyjskich pisarzy i inne tego typu happeningi byłyby całkowicie bez sensu, gdyż w żaden sposób nie pomaga to w pozbyciu się rosyjskiej armii z ukraińskiej ziemi. To prawda, że zdarzają się nieprzemyślane formy antyrosyjskiego oporu w rodzaju mianowania pierogów ruskich "ukraińskimi", co jest absurdem, gdyż nazwa ta wskazuje na rodowód związany z Rusią, czyli Ukrainą właśnie, a nie Rosją.

Ale troll bacamaca wcale nie o tym pisze. On odnosi się do polityki kulturalnej państwa. Jest oczywiste, że nie powinniśmy akurat teraz wspierać w żaden sposób kultury rosyjskiej, ponieważ kultura stanowi element "soft power" każdego państwa. Należy raczej zapytać: dlaczego tyle lat tolerowaliśmy występy różnych nieopozycyjnych względem Kremla artystów rosyjskich np. słynnego chóru Aleksandrowa, którego członkowie noszą czapki z czerwoną gwiazdą? Dlaczego dopiero teraz podejmowane są decyzje o zburzeniu pomników sowieckich "wyzwolicieli"? Dlaczego tak długo panowała w Polsce miłość do Rosji, której braku odwzajemnienia nie zauważaliśmy? Szkoda, że dopiero tragedia Ukrainy pozwoliła złapać oddech i wydać pewne postanowienia, które powinny zapaść na początku lat 90.

Tymczasem troll bacamaca próbuje nas namówić, abyśmy nie odrzucali "rosyjskiej kultury" tylko dlatego, że Rosjanie niszczą nasz sąsiedni i zaprzyjaźniony kraj. Wszakże, jak twierdzi, wszyscy inni robią to samo: Ukraińcy - Wołyń, Niemcy - Holocaust, USA - rzeź Indian i tak dalej. Wszyscy zabijali albo nadal zabijają, więc niczym się nie różnią od Rosjan. Wszyscy są siebie warci. Po co nam więc ta walka z rosyjską "kulturą"?

Widzimy zatem, jak można przy pomocy tak prostego, prymitywnego porównania osiągnąć 2 cele w świadomości ludzi: zniwelować różnicę między takimi krajami jak Rosja i USA oraz zachęcić do dalszego czerpania z rosyjskiego dorobku "kulturalnego".

Dlaczego to jest głupie, nieprawdziwe i szkodliwe? Ano dlatego, że prawdziwe proporcje są zupełnie inne, ponieważ niemalże cała historia Rosji to historia podbojów, przemocy, gwałtu i braku modernizacji w jakimkolwiek względzie, natomiast nie da się sprowadzić całej historii USA do rzezi dokonanej na Indianach, podobnie jak nie da się sprowadzić historii Francji do wojen napoleońskich (zapominając np. o Kodeksie Napoleońskim), co jak widać jest solą w oku ruskich trolli ("zabijali na potęgę"). O ile jeszcze można przychylnym okiem patrzeć na kulturę rosyjską w Argentynie, której Rosja nie zagraża, o tyle należy co do tego zachować wstrzemięźliwość mieszkając w Polsce, która dla Rosji jest kolejnym celem podboju, kolejnym daniem w menu. Fascynacja "rosyjską kulturą", która często opiewa rosyjski imperializm, to przyzwyczajanie się do akceptacji roli ofiary kolejnej napaści. Powinniśmy rozumieć i znać rosyjską "cywilizację", ale właśnie dzięki temu, że ją zrozumiemy, nie będziemy jej akceptować, gdyż jest dalece nieprzystawalna do zestawu wartości, jaki my wyznajemy: do wolności, pokoju, praw człowieka, modernizacji.

A tymczasem troll straszy, że nadchodzi katastrofa:

https://rykowisko.jelonka.com/katastrofa-nadchodzi-cz-2-104725.html

Chodzi oczywiście o to, żeby obwinić za inflację rząd PiS oraz prezesa NBP Adama Glapińskiego, mimo że jest to zjawisko występujące na całym świecie i mające szereg swoich licznych przyczyn, takich jak np. odbicie gospodarki po okresie pandemii, kryzys energetyczny, załamanie łańcuchów dostaw itd. Putin też do tego się dołożył napadając na Ukrainę - jednego z największych dostawców żywności. Niewykluczone, że rząd PiS też popełnił błędy w tej sprawie, jednak należy zwrócić uwagę, że walka z inflacją posiadającą swoje obiektywne przyczyny nie jest łatwa, nie da się jej po prostu zdusić do zera. Czasami poprawa jednego wskaźnika może skutkować pogorszeniem się innego, np. za cenę zahamowania inflacji moglibyśmy sobie zafundować wysokie bezrobocie, którego na szczęście nie obserwujemy. Również wzrost gospodarczy, jak i wzrost płac, przedstawia się wcale nie najgorzej. Tymczasem ruskie trolle wciąż wieszczą (nie od dziś zresztą), że "nadchodzi katastrofa". Oczywiście odpowiadają za to Morawiecki i Glapiński, ale już nie Putin. Putin dobry.

https://rykowisko.jelonka.com/katastrofa-nadchodzi-104648.html

Na koniec apel trolla o to, żeby "myśleć". W słowniku ruskich trolli "myśleć" oznacza: nie wierzyć nikomu do końca, a już zwłaszcza Amerykanom i Ukraińcom. Trzeba tylko czytać Dostojewskiego i czekać na wyzwolenie spod pisowskiego jarzma przez rosyjskich wyzwolicieli.

Na szczęście troll wyświadczył nam przysługę, bo dzięki zamieszczonej grafice dokładnie wiemy, co tak bardzo uwiera ludzi na Kremlu:
- nauka i medycyna (wiadomo - lepiej polegać na zaleceniach Jerzego Zięby)
- media w Polsce (wiadomo - lepiej czytać Sputnik News)
- Ukraina (wiadomo - "naziści" i "banderowcy")
- rząd PiS (wiadomo - Tusk był rozsądniejszy, chciał "normalizacji stosunków")
- kryzys klimatyczny (wiadomo - lepiej, żeby w Polsce były susze, a w Rosji w miejsce tajgi pola uprawne)
- "wszystko to wina Putina" (wiadomo - on niczemu nie winien, to rząd ukraiński sprowokował inwazję)

Kolejnymi motywami są: szczepionki i maseczki, aborcja, LGBT i "wolność", która jakoby miałaby polegać na tym, żeby podatki były jak najniższe (wiadomo - nie ma sensu wydawać zbyt wiele pieniędzy na armię i na sprawnie działające państwo) i było jak najmniej restrykcji sanitarnych.

Czyli tematy, które świetnie się nadają do tego, by Polaków skłócić, podzielić i zepchnąć ich na jakieś manowce racjonalnego myślenia. Wszystkie one dotykają prawdziwych problemów, jednak sugestia przekazywana przez trolli jest taka, aby nigdy nie próbować rozwiązywać ich w drodze kompromisu, uczciwej i spokojnej dyskusji. Zawsze musi to być nawalanka z prawej lub lewej strony. W kwestii aborcji muszą to być na przykład albo plakaty z abortowanymi płodami, albo wulgarne protesty z atakowaniem Kościołów włącznie. Nie ma miejsca na nic pośrodku.

Jak to pisze rosyjski troll:

"Świat został podzielony na dwie bańki informacyjne - wschodnią i zachodnią. W zachodniej obowiązują orwelowskie zasady, przytakujesz i nie zadajesz pytań inaczej ewaporacja i konfiskata majątku. Możesz tylko kochać wielkiego brata i wspierać jego konflikt zbrojny."

"Konfiskata majątku" dotyczy oczywiście niezależnie myślących, zadających pytania spokojnych obywateli zachodnich państw będących jednocześnie - przypadkowo zupełnie - rosyjskimi oligarchami. Tak się troszczy ruski troll o nas, zwykłych ludzi, aby nam czasem nie skonfiskowano jachtu na Lazurowym Wybrzeżu. Aby temu zapobiec, powinniśmy przestać kochać "wielkiego brata" zza oceanu i przestać wspierać jego konflikt zbrojny, gdyż jak wiadomo to Ameryka napadła na Ukrainę.

Pamiętajmy - rosyjskie trolle nigdy nie będą powtarzać "toczka w toczkę" tego, co głosi Kreml, bo to byłoby całkowicie nieskuteczne. Oni chcą tylko - dla naszego dobra - abyśmy zaczęli "myśleć samodzielnie" i sami doszli do wniosku, że NATO jest bez sensu, że Rosja ma wspaniałą i bogatą "kulturę", że Ukraina to kraj nam nieprzyjazny i skazany na klęskę, że racjonalna zachodnia nauka i medycyna to oszustwo, że Zachód jest moralnie zdegenerowany, że Amerykanie i Żydzi kombinują jak nas wszystkiego pozbawić. Wniosek, że tylko przystąpienie do "ruskiego miru" uratuje nas od tych wszystkich plag nasuwa się sam.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~gosc_portalu | 21 kwietnia, 15:42
W mediach właśnie rozkręcana jest kampania której celem jest zafałszowanie prawdy o Wołyniu. Według tej nowej wersji za zbrodnie Wołyńską odpowiedzialni są Rosjanie a nie Ukraińcy z OUN-UPA. Zobaczcie filmik "Obrzydliwe fałszowanie historii! youtu be IQ6_cDEtUBo"
~ruski troll xD | 21 kwietnia, 15:59
"Nagrania z domów publicznych na Podkarpaciu z udziałem polskich polityków znajdują się na Ukrainie. To już znamy odpowiedź, dlaczego polityka Warszawy jest tak uległa wobec Kijowa..." twitter @SykulskiLeszek
Aligator | 21 kwietnia, 16:19
Szef państwowej fundacji opublikował wpis, w którym twierdzi, że jest na tropie dowodów na to, iż rzeź wołyńska była inspirowana przez NKWD. Wcale nie jest to nieprawdopodobne, gdyż NKWD np. organizowała fikcyjne oddziały AK, jak i UPA https://twitter.com/gostro1/status/801096997608558592 więc taka inspiracja mogła mieć miejsce, choć oczywiście bezpośrednio za tę zbrodnie odpowiada w mniejszym stopniu S. Bandera, a w największym - szef ukraińskiej SB Mykoła Łebed'' oraz Dmytro Klawczkiwski i Roman Szuchewycz, a inspiracji dostarczył ideolog nacjonalistyczny Dmytro Doncow. Wniosek ruskiego trolla z tych dociekań historycznych jest taki, że "rozkręcana jest kampania, której celem jest zafałszowanie prawdy o Wołyniu". Nie ma żadnej kampanii, poczekajmy na dowody i ustalenia historyków.
Aligator | 21 kwietnia, 16:25
Kolejny ruski troll twierdzi, że gdyby nie jakieś taśmy, o których słyszymy od ponad 5 lat i nikt jeszcze ich nie widział, to Polska nie prowadziłaby proukraińskiej polityki. Otóż ruski trollu, śpieszę cię poinformować, iż polityka proukraińska jest prowadzona, ponieważ po prostu leży ona w naszym interesie, a nie dlatego, że ktoś obawia się jakichś nieistniejących taśm. Doktryna Giedroycia obowiązywała przez lata i powinna być kontynuowana. Nie ma żadnej "uległości wobec Kijowa", tylko jest racjonalna konstatacja, iż tylko sojusz pomiędzy krajami Międzymorza jest w stanie zatrzymać imperializm rosyjski. Czy do was to nie dociera?
~gosc_portalu | 21 kwietnia, 16:31
Sami widzicie do czego oni są zdolni. Aligator z 16:19 przekonuje, że Wołyń to zbrodnia Rosyjska... W państwowych mediach zaczęły właśnie pojawiać się takie tezy.
~ruski troll xD | 21 kwietnia, 16:47
Polscy politycy to takie świętoszki. W niedzielę do kościółka a po mszy do burdelu na kur... Teraz ich szantażują nagraniami z Ukrainy... Nic dziwnego, że są tacy nadgorliwi. Posłowie nie zgodzili się nawet uznać zbrodni Wołyńskiej za ludbójstwo. Wyłamało się tylko kilku posłów.
~efi | 21 kwietnia, 17:13
Bataliny Azof, Ajdar . Donieck to pokojowo nastawieni do swojego narodu i do wszystkich nacji ludzie. Na szkoleniach malują tęczę. Rozdaja kredki,uczą sie o równości i transpłciowości. Ich symbol to kombinacja litery N i I od np. do niczego ? a nie jakis tam wolfshange !
~a-z | 21 kwietnia, 17:35
JPRLD, skąd się biorą tacy "mundrzy" jak aligator!?
~a-z | 21 kwietnia, 17:44
Za zbrodnie ludobójstwa na Wołyniu w 1943 roku nie odpowiadają Ukraińcy??? Ty kur... z kimś się na łby zamieniłeś???
~ikona kraftu | 21 kwietnia, 19:44
Zamożne kraje Europy takie jak Niemcy, Francja, Szwecja traktują Rosję jako źródło surowców. Dzięki temu się bogacą a obywatele tych państw żyją w dostatku. Taki również jest interes Polski. Rozwijać dobre stosunki i handel z Rosją. Wojną z Rosją jest tylko w interesie tego oderwanego od rzeczywistości milionera z Żoliborza.
~luźny_wiesiek | 21 kwietnia, 20:21
Czytając takie bzdury coraz częściej myślę o emigracji. Tu nie chodzi o Ukrainę samą w sobie, bo ona nic nie znaczy na mapie świata, jest źródłem surowców, taniej siły roboczej i kobiet. Chodzi o maksymalne osłabienie Rosji, żeby zwrócić ją przeciwko Chinom. Jeżeli kogoś interesuje temat, to warto aby zainteresował się genezą konfliktu, on trwa od 8 lat. Jeżeli nie masz czasu to może ostatnie wydarzenia przed konfliktem: 16-18 luty OBWE informuje o ponad 1400 zidentyfikowanych eksplozjach na terenie samozwańczych republik (ostrzał prowadzony przez siły ukraińskie), ewakuacja z regionu ludności cywilnej; 19 luty Konferencja Monachijska Żeleński oświadcza, że Ukraina będzie miała broń atomową przeciwko Rosji; 20 luty uznanie niepodległości zbuntowanych republik przez Rosję;
~luźny_wiesiek | 21 kwietnia, 20:27
Śledząc doniesienia z ogólnopolskich portali informacyjnych (tych samych, na których obecnie wyłączono możliwość komentowania)z ostatnich lat 9 lat dowiadujemy się, że Amerykanie chcieli zainstalować się na Krymie do czego zachęcali Ukraińcy (ostrze skierowane w miękkie podbrzusze Rosji i szach na Morzu Czarnym), zainstalowali na ukraińskich lotniskach swoje systemy rozpoznania radioelektronicznego, posiadali kilka bio-laboratoriów (co sami potwierdzili oficjalnie) itd. itp. Oczywistym jest, że to Amerykanie podchodzili pod Ruskich a nie odwrotnie. Nie ma sensu wymieniać wszystkich grzeszków Kijowa, Moskwy, czy Waszyngtonu, nas powinno interesować nasze podwórko, bo tutaj jeszcze coś możemy.
~luźny_wiesiek | 21 kwietnia, 20:35
Osłabienie Rosji w naszej sytuacji geopolitycznej jest jak najbardziej wskazane i wie to każdy kto spojrzy na mapę (Kaliningrad, przegrana przez nas Białoruś z ogromną polską diasporą), staliśmy się częścią świata zachodniego (oczywiście uboższą), ale nie powinno zwalniać nas to z myślenia w kategoriach Narodu. Rosja może się wykrwawiać znacznie dłużej niż Ukraina i ma w ręku argument ostateczny w postaci broni atomowej. Tu i teraz najważniejsza jest Polska, a nie Rosja, Ukraina, czy USA. Łaskawy los dał nam w prezencie czas, który marnujemy na ślepą nienawiść i kłócenie się ze sobą, zamiast przygotowywać się i zabezpieczać NASZ Naród na przyszłość. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję Jelonce za możliwość wypowiedzi.
~ikona kraftu | 21 kwietnia, 21:05
Jak osłabisz Rosję to wzmocnisz Chiny. To jest w interesie Polski? Naprawdę państwa EU wiedzą co robią dlatego oddały Ukrainę.
~Jarek2 | 22 kwietnia, 9:07
Wynika z tego, że jak ktoś głosi inne poglądy niż polscy dziennikarze i oficjalne media jest "ruskim trollem" ?
Aligator | 22 kwietnia, 12:29
Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem? Nie napisałem, że za zbrodnię wołyńską nie odpowiadają Ukraińcy, tylko że nie jest wykluczona inspiracja ze strony NKWD. Inspiracja to nie jest to samo, co odpowiedzialność i sprawstwo. Powinno to być zbadane przez historyków, i tyle. Do "~ikona kraftu" Czyli Amerykanie nie wiedzą co robią i wzmacniają Chiny, przygotowując się na wojnę z nimi? Bez sensu. Chiny nie zagrażają Polsce w taki sposób jak Rosja, więc to właśnie osłabienie Rosji jest w interesie Polski. Państwa UE "wiedzą, co robią" - bo im Rosja nie zagraża, to bardzo proste. Do "Jarek2" - nie, ruskim trollem nie jest ten, kto ma inne poglądy niż polscy dziennikarze, lecz ten, kto powtarza nieprawdziwe tezy korzystne dla Rosji.
~gosc_portalu | 22 kwietnia, 12:51
Wydarzenia Wołyńskie są bardzo dobrze zbadane. Żyją jeszcze świadkowie, są dokumenty. PiS od dawna wykazuje podejrzaną nadgorliwość w kwestiach Ukrainy np. nie zgodził się uznać, że to było ludobójstwo a teraz wymyślili kłamstwo, że Ukraińcy z OUN-UPA tylko wykonywali rozkazy. Przecież są dokumenty, że to było ludobójstwo, chodziło o wyczyszczenie tych ziem z ludności polskiej.
Aligator | 22 kwietnia, 12:58
1. "PiS [...] nie zgodził się uznać, że to było ludobójstwo W 2016r. Sejm przez aklamację, a więc przy pełnym poparciu PiS-u przyjął uchwałę zawierającą stwierdzenie, że zbrodnia wołyńska była ludobójstwem, więc proszę nie kłamać. 2. "a teraz wymyślili kłamstwo, że Ukraińcy z OUN-UPA tylko wykonywali rozkazy" Gawarit priama - konkretnie gdzie jest to kłamstwo? Podaj źródło.
~gosc_portalu | 22 kwietnia, 13:17
Racja to PO nie chciało uznać tej zbrodni za ludobójstwo "Projekt PO przewiduje uczczenie 70. rocznicy tragedii" (a nie ludobójstwa) ale teraz razem chcą zafałszować historię. Powodem mogą być ich nagrania z burdeli które znajdują się na Ukrainie.
Aligator | 22 kwietnia, 13:35
1. Ale na czym polega to zafałszowanie historii? Kto, co, gdzie i kiedy dokładnie powiedział? 2. Jaki jest dowód na to, że istnieją takie nagrania? Dlaczego miałyby być "powodem fałszowania historii"? Moim zdaniem to typowa wrzutka rosyjskich służb: ktoś rozpuścił plotkę, że są jakieś nagrania, nikt ich nie widział, ale wielu ludzi powtarza taką informację i w nią wierzy. Pierwotnie miało to służyć skompromitowaniu marszałka Kuchcińskiego, ale ten został odwołany, więc teraz te same nieistniejące nagrania mają posłużyć podkopaniu stosunków polsko-ukraińskich. W taki sposób uczestniczymy w rosyjskich operacjach dezinformacyjnych i sami piłujemy gałąź, na której siedzimy.
~do Aligator | 22 kwietnia, 13:57
na lekcjach historii i w mediach będzie taka narracja: Rosjanie zaplanowali zbrodnie Wołyńską ale byli zbyt przebiegli żeby wykonać ją samodzielnie. Zmusili do tego biednych Ukraińców. Pod kolbami karabinów zrozpaczeni banderowcy musieli chodzić po polskich domach i zabijać. Mimo tego, ryzykując życiem starali się wcześniej ostrzec Polaków żeby ci uciekali.
Aligator | 22 kwietnia, 14:15
No to gawarit priama, towarzyszu: pokaż mi projekt zmian w programie nauczania, który zakłada tego rodzaju treści na lekcjach historii. To są brednie, co tutaj piszecie. Nikt nie ma zamiaru niczego zafałszowywać. Mowa była jedynie o NAUKOWYM BADANIU HIPOTEZ, a ta hipoteza, związana z INSPIRACJĄ (nie odpowiedzialnością i nie sprawstwem!) NKWD jest hipotezą wartą zbadania, bo wcale nie nieprawdopowodobną. I tyle. Wy natomiast, ruskie trolle, ciągle będziecie straszyć Wołyniem, straszyć Ukraińcami i ruską bombą atomową. Może porozmawiajmy o tym, ilu Polaków zamordowali Rosjanie w ramach tzw. operacji antypolskiej w 1937 i 1938 roku? Czy będziecie tak chętni rozmawiać na ten temat?
~Komentarz | 22 kwietnia, 19:00
wygląda na to, że do akcji wybielania zbrodni Wyołyńskiej włączył się Kościół. W Warszawie w kościele ksiądz odspiewał hymn UPA. Stowarzyszenie Wołyń na Powązki złożyło skargę do Episkopatu.
~komentarz_ | 22 kwietnia, 19:10
tu jest nagranie jak ksiądz i wierni podczas mszy świewają hymn banderowców twitter com/Anonymous01PL/status/1516928590281342976
Aligator | 22 kwietnia, 19:22
To nie jest żaden hymn banderowców, utwór powstał w 1914r. W jaki niby sposób śpiewanie tej piosenki wybiela zbrodnię wołyńską? Jaki to ma ze sobą związek? Żaden. Może porozmawiajmy o słynnych rosyjskich pisarzach, z których zdecydowana większość miała skrajnie antypolskie poglądy? A więc zgodnie z twoją logiką posiadanie na półce ich książek oznacza, że wybielasz wywózki Polaków na Sybir i inne zbrodnie popełnione przez carat na Polakach.
~ha,ha,ha... | 22 kwietnia, 20:16
Idż na drzewo człowieku ,a zobacz ,czy tam dulary nie rosnom"....Aligator...taaa/wolę Piotra apostoła twitter.
Aligator | 22 kwietnia, 21:15
https://dorzeczy.pl/kraj/57183/olszewski-bandera-nie-odpowiada-za-wolyn.html
~gosc_portalu | 22 kwietnia, 21:42
to potwierdza, że ruszyła duża akcja fałszowania Wołynia. Pisowskie autorytety, dziennikarze, księżą będą teraz przekonywali, że to nie Bandera i UPA tylko Rosjanie.
Aligator | 22 kwietnia, 21:58
Działalność ruskich trolli, którzy w kółko mówią o Wołyniu i o szczepionkach tylko potwierdza, że oprócz ofensywy rosyjskiej na Ukrainie ruszyła też wielka akcja skłócania Polaków z Ukraińcami przy wykorzystaniu spraw historycznych. Problemem dla nich jest właśnie to, że tragiczna sytuacja stwarza szansę na wyjaśnienie tła politycznego zbrodni wołyńskiej oraz na zredukowanie kultu OUN-UPA na Ukrainie, do czego sami Ukraińcy mogą być skłonni w imię lepszych stosunków polsko-ukraińskich. Rosja zawsze bardzo się tego obawiała. Dlatego w PRL-u mimo że pozornie wszelki nacjonalizm był wrogiem ZSRS, to temat ten był zakazany i nie był badany. Ukazały się wtedy tylko 3 książki na ten temat.
~fakt | 23 kwietnia, 9:01
Łączna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy od czasu inwazji Rosji 24 lutego. 25 lutego: 350 mln USD 12 marca: 550 mln USD 16 marca: 1,35 mld USD 1: 1,65 mld USD 5 kwietnia: 1,75 mld USD 13 kwietnia: 2,55 mld USD 21 kwietnia: 3,35 mld USD i Ukraja wciąż przegrywa…
~faktyproszę | 23 kwietnia, 9:10
Pełna kontrola nad południem Ukrainy da rosyjskim siłom zbrojnym szansę na dotarcie do Naddniestrza, gdzie „istnieją fakty ucisku ludności rosyjskojęzycznej” – zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rustam Minnekaev W drugiej fazie operacji specjalnej armia rosyjska planuje przejąć pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą , aby zapewnić bezpieczny korytarz na Krym – Zastępca Dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji Największy na Ukrainie skład amunicji w Bałaklii został przejęty przez armię rosyjską – Charków
~rękawnocniku | 23 kwietnia, 9:18
Firmy z Unii Europejskiej mogą być w stanie zastosować się do proponowanego przez Rosję systemu płacenia za gaz w rublach bez naruszania sankcji bloku wobec Moskwy, poinformowała w piątek Komisja Europejska.
~sukces | 23 kwietnia, 9:21
Na dzień 10:07 GMT rosyjska waluta skoczyła o około 2,7% w porównaniu do końca poprzedniego dnia do 78 rubli wobec euro i zyskała około 2,3% w stosunku do dolara, osiągając poziom 72,8 wobec dolara. Od poniedziałku rosyjska waluta zyskała 5% do euro i 8% do dolara.
Aligator | 23 kwietnia, 10:54
Teraz rosyjski troll skierowany do obsługi Jelonki chce nam udowodnić, że: 1. Pomoc wojskowa Zachodu dla Ukrainy jest nieskuteczna 2. Rosjanie odnoszą spektakularne zwycięstwa. 3. Sankcje to lipa, bo Unia Europejska i tak chce je omijać, by dalej prowadzić interesy z Rosją 4. Rosja dobrze sobie radzi mimo sankcji. W takim razie chyba nie mamy wyjścia - musimy się poddać?
~-> Aligator | 23 kwietnia, 11:54
Dlaczego mamy być jedynym państwem w EU (i być może na świecie), które prowadzi anty-rosyjską i anty-białoruską politykę zamiast kupować surowce i handlować z nimi? Czy inne państwa EU są głupie, nie wiedzą co robią, tylko Naczelnik z grupką swoich aparatczyków wpędzających kraj w ubóstwo i niszczących gospodarkę są tacy mądrzy? Poza tym jeśli ktoś kto ma inne zdanie niż Naczelnik jest ruskim trollem to ci którzy się znim zgadzają są żydowskimi trollami. Bądź konsekwentny i przyznaj, że jesteś żydowską agenturą.
~gosc_portalu | 23 kwietnia, 12:07
Nawet Ukraina, teraz podczas "wojny", kupuje gaz i benzynę od Rosji dlatego, że to się opłaca. Tylko Polacy będą zaciskali pasa bo Naczelnik - milioner ma obsesje na punkcie Rosji i Białorusi.
Aligator | 23 kwietnia, 13:49
Widzę, że Rosjanie mają taktykę, że jak ich kłamstwa nie działają, to należy zwiększyć ich skalę i poziom bezczelności. 1. Jak można pisać, że Polska jest jedynym krajem nakładającym sankcje na Rosję? Największe sankcje nałożyły USA, Unia Europejska nałożyła embargo na węgiel, trwają prace nad emargiem na ropę. Największym problemem jest gaz, ze względu na stopień uzależnienia. Jest to najdroższy gaz na świecie, nie tylko ze względu na cenę, przesył, ale także dlatego, że trzeba doliczyć koszty rosyjskich wpływów politycznych, szantażu, a w przypadku zaatakowanych krajów takich jak Ukraina także koszty zniszczonej infrastruktury, budynków itd. Oczywiście jak zwykle w przypadku ruskich trolli musiał wjechać antysemityzm. Brawo!
Aligator | 23 kwietnia, 13:56
Kolejne rosyjskie kłamstwa - Ukraina nie kupuję gazu bezpośrednio od Rosji, tylko poprzez tzw. rewers wirtualny, np. z Austrii i to tylko dlatego, że nie zdążyła się jeszcze uniezależnić. Rosyjski gaz jest najdroższy na świecie: https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27941411,gazprom-zafundowal-europie-najdrozszy-gaz-na-swiecie-ukraina.html Kupowanie surowców od kacapów w ogóle się nie opłaca i żaden pisk ruskich trolli tego nie zmieni. Skończy się kasa, to skończy się wasza działalność.
~gosc_portalu | 23 kwietnia, 17:27
Cytując Wyborczą możesz udowodnić każdą bzdurkę. Może lepiej powołaj się na demagoga albo inne Ministerstwo Prawdy. Poszukaj sobie normalnych źródeł informacji to się dowiesz co sie dzieje. Dlaczego nie chcesz żeby nazywać cię żydowskim trollem? PiS nie ukrywa, że jest bardzo pro-izraelski? Ty nazywasz wszystkich, którzy krytykują PiS, ruskimi trollami to bądź konsekwentny i przyznaj, że jesteś żydowskim trollem...
Aligator | 23 kwietnia, 20:56
Normalne źródło informacji to wg ciebie Sputnik News? Czy może wrealu24? Z tymi Żydami to widać, że nie jesteś na bieżąco, bo Izrael mocno ostatnio współpracuje z Rosją (może powinniście zacząć pisać o RUSraelu?) I powtarzam po raz kolejny: nie nazywam ruskim trollem kogoś, kto krytykuje PiS, tylko kogoś, kto powtarza rosyjskie, szkodliwe dla Polski kłamstwa.
~gosc_portalu | 23 kwietnia, 22:11
Kto ma prawo decydować co jest szkodliwe dla Polski a co nie? Dlaczego dobre stosunki i handel z Białorusią mają być szkodliwe?
~bAbcia z okolicy | 24 kwietnia, 11:33
Aligator...Opamiętaj się.Przeciętny Polak ile ma dzieci?A,Czeczen ,dlaczego żony x3 chodzą w ciąży tylko 3 m-ce?I zapamiętaj :mimo blokady w mediach FR ,to i tak po zwycięstwie ,czytaj osiągnięciu celów przez FR na Ukraju?będzie pisała HISTORIĘ.Tyś Polak ,czy agent zadaniowy/tylko grzecznie....
~gosc_portalu | 24 kwietnia, 13:11
tacy jak Aligator są ogłupiani popagandą. Na przykład mówi im się, że migranci z UKR nie obciążają budżetu. Ale już informacje, że Morawiecki prosi Ursule von der Leyen o 11 mld pilnie potrzebne na utrzymanie migrantów media nie podają. Dobry tekst Warzechy o dezinformacji salon24.pl/u/lukaszwarzecha/1222934,jak-manipuluje-rcb
Aligator | 24 kwietnia, 17:23
A gdzie ja napisałem o tym, że przyjęcie uchodźców (to są prawdziwi uchodźcy, nie imigranci!) nie obciąża budżetu? Obciąża i jest to normalne i w naszym interesie leży to, by te koszty ponieść, po to, by pomóc Ukrainie w skutecznym odparciu rosyjskiego najeźdźcy. W przeciwnym razie jesteśmy następni w kolejce, choć ty zapewne witałbyś sowietów kwiatami jak w 1939.
~gosc_portalu | 24 kwietnia, 20:53
Nie chodzi o to, że ty to napisałeś, tylko jak jesteście ogłupiani przez propagandę i portale prawdy. W tym artykule masz przykłady.
~do | 26 kwietnia, 8:35
Aligator | 24 kwietnia, 17:23 A My jesteś jesteśmy osadnicy.Dzięki temu,że gen .Rokossowski wpłyną na Stalina mieszkamy tu ,gdzie mieszkamy.Między Nysą Kłodzką ,a Nysą Łużycką,a święta? trójca w Jałcie ustaliła inaczej....Napisz ,dlaczego ci biedni uciekinierzy przed wojną na święta do swego kraju pojechali?To jest tam wojna,czy tylko denazyfykacja i demilitarlyzacja złomu z zachodu?
~ha,ha,ha... | 26 kwietnia, 8:42
Tak ,tak to On wpłynął...zjadło mi ł,czasem z,albo v,albo o,a teraz mi romb może klawiatura zjeść ...coś ie z internetem dzieje .Muszę do lekarza informatyka ten fakt zgłosić.
~gosc_portalu | 26 kwietnia, 10:36
PiS wprowadził ogromne ulgi dla przedsiębiorców z Ukrainy żeby mieli przewagę na polskimi firmami i łatwo mogli przejmować rynek.
~jml13060 | 5 maja, 14:38
Dyskusja pod tymi propagandowymi bzdurami ''Aligatora'' napawa smutkiem. Zadajcie sobie pytanie - co chcecie uzyskać podejmując tę polemikę na forum? To strata waszego czasu i energii na czytanie i pisanie odpowiedzi. Nie przekonacie go, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Zresztą, po co go przekonywać? Niech trwa w swojej ukrainofilii i rusofobii. Zapewne ma osobiste powody. Z rzadka publikuję swoje wypowiedzi dot. tej wojny. Irytuje mnie jednostronność przekazu narzucanego nam przez polskie media publiczne. Zauważcie, jak reagują na tę wojnę inne europejskie społeczeństwa (nie "poprawni" politycy, którzy chcą po prostu zaistnieć w mediach) ale zwykli, szarzy obywatele UE. Dla nich ta wojna jest równie ważna co wojna w Jemenie. Co??? W Jemenie jest wojna? Nie wiedzieliście?
~.mnjhv | 6 maja, 13:11
Dziwne, znacie pseudo ,,bacama'' przyjmujecie i drukujecie jego trollowanie wzmagając zamęt, prowokując czytelników i jeszcze o tym piszecie robiąc mu reklamę. Czyżbyś Jelonko poszła na współpracę z nim. KASA?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja