« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 25 lipca 2021.Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, WalentynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Niepełnosprawni w Polsce nie mają łatwo

Autor: jola32
Poniedziałek, 26 czerwca 2017, 11:02
Już kilka lat temu organizowane były przedsięwzięcia, które miały uświadomić ludziom, jak z ogromnymi trudnościami muszą mierzyć się niepełnosprawni. Zauważyłam jednak, że większość barier architektonicznych wciąż istnieje. Przykładowo osoba na wózku inwalidzkim może mieć kłopot w załatwieniu formalności nawet w urzędach. Wizytę w nich prędzej, czy później musi odbyć niemalże każdy z nas. O tym, że może się ona wiązać ze sporymi problemami przekonałam się sama.
Musiałam wybrać się do jednego z dolnośląskich urzędów gminy z niemowlakiem. Okazało się, że do tej pory nie ma w nim windy, a wiele spraw trzeba załatwiać na piętrze. Musiałam więc „wtaszczyć” wózek z małym dzieckiem, w sumie jakieś 20 kg. Pomyślałam jednak, że i tak moja sytuacja jest uprzywilejowana. Zdecydowanie trudniej mają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Muszą bowiem prosić innych o pomoc w załatwieniu sprawy.

Wiem, że kłopoty miewają też mamy niepełnosprawnych dzieci. Zdarza się bowiem, że same muszą je wnosić na piętro m.in. w szkole. W przypadku nastoletniego dziecka to naprawdę spory wyczyn. Zastanawiam się więc, jak to jest, że niektóre urzędy buduje się z ogromnym rozmachem, a w innych brak jest nawet windy i jakichkolwiek ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~jerzy 98 | 26 czerwca 2017, 12:47
Masz małe dziecko? No to mu współczuję...
~wydojonyprzezsądyPO | 26 czerwca 2017, 15:15
Urzedniki szukają pracy dla siebie.Jak już coś wymyślą to na grzbiecie niepełnosprawnych wspinaja się w gòrę np.Dzika.tak wysoko zaszła że do dzisiaj mam czkawke na jej widok tyle nam niepelnosprawnym pomogła co kot napłakał!!! Niepełnosprawni z PRL mieliśmy lepiej.Teraz by dostać dodatek do prądu trzeba kilka razy odwiedzić biurokrację urzędu miejskiego i policzyć koszty czy mi się opłacać będzie zdzierać buty,a szukać przepisów ustawy i nie wiesz co jeszcze ta nienapasiona władza wykombinuje, bo poszanowania dla człowieka brak.Lepiej działa mała gmina wiejska niż jeleniogórska spółka ZOO.Pozdrawiam niepełnosprawnych nie korzystajacych z ulg im należnych z niewiedzy ,bo urzednik Ci nie podpowie będzie mial więcej do podziału z podatków!!!
~soclib | 26 czerwca 2017, 20:34
Niepełnosprawni dobrze wykształceni powinni dostać pracę w ;monitoringu miasta,informacji turystycznej ,nawet fizyczni powinni dostać pracę .No ale jak by dostali to znajomi króliczka by siedzieli w domu.
~czasy barbarzyństwa | 27 czerwca 2017, 4:07
Nieprawda, niepełnosprawni mają bardzo łatwo: bo sa pomazani na premiera, prezydenta, szefów i członków rozlicznych komisji, TK
~On | 27 czerwca 2017, 8:08
Pani Jolu32, przykro, że osoba dorosła pisze artykuł jak niedojrzały nastolatek. Proszę się nie gniewać ale ślizga się Pani po temacie, a problematyka dot. osób niepełnosprawnych jest o wiele, wiele głębsza. Byłoby w porządku, gdyby zechciała Pani pochylić się nad sprawami inwalidów nie w przerwie na kawę, pisząc artykuł na kolanie; a poświęcając temu tematowi znacznie więcej czasu. Polecam szczególnie dwa problemy: dualny system orzekania o niepełnosprawności ( komisja przy MOPS a komisja orzekająca przy ZUS ) oraz dwudziestoletni okres okradania inwalidów( co rok 4 miliardy złotych ) przez organizacje mafijne, które podjęły się pomocy w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Bariery architektoniczne to temat zastępczy ( ? ).
~Trolilolo | 27 czerwca 2017, 18:28
Pełnosprawni też mają nieźle przerąbane

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja