« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 19 czerwca 2021.Imieniny: Gerwazego, ProtazegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Róbmy (tylko!) swoje

Autor: pracownik
Środa, 6 stycznia 2021, 13:38
Rób tylko to, co masz w zakresie obowiązków, nie wychylaj się z nadgorliwością – przeczytałem w jednej z książek i pomyślałem: autora chyba „pogięło” , bo przecież trzeba się starać.
Ale poczytałem dalej i okazuje się, że w ten sposób sobie szkodzimy. Na początku pracodawca(y) chwalą nas za pracowitość i zaczynają na nas ćwiczyć tzw. syndrom osła (udźwignie kolejny ciężar, czy nie) dokładając obowiązków i chwaląc nasze zaangażowanie pod niebiosa. Aż do chwili, kiedy z jakiegoś powodu nie wywiążemy się z tzw. górki. Wtedy stajemy się leniami i pierwszymi do zwolnienia za obijanie się. Przemyślałem to i autorowi książki przyznałem rację: róbmy (tylko) swoje.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Dorsz | 6 stycznia, 15:05
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu jest, tak też powiedział kiedyś ktoś. Sądzę, że wielu z nas przekonuje się o tym dopiero po latach. U mnie tak właśnie jest - chciałem zbawić świat, a wyszło, jak zwykle. Moim doświadczeniem jest, że jeżeli na czymś mi bardzo zależało i konsekwentnie do tego dążyłem; zjawiał się ktoś lub działo się coś, co równało mnie do asfaltu. Natomiast, gdy spokojnie czekałem, nie starając się, wiele zdarzeń i oczekiwań było po mojej myśli. Socjologowie mówiąc o twórczych ( nie odtwórczych ) członkach naszego społeczeństwa mówi, iż jest ich zaledwie 5%. Pozostali nie są w stanie stworzyć czegoś nowego i raczej odtwarzają lub przetwarzają ich dorobek. Być może z tych doświadczeń ludzkości wynika wymienione przez autora zachowanie ?
~456 | 7 stycznia, 7:18
Jest to niestety nagminne dokładanie obowiązków lub przerzucanie części prac z jednego (lubianego przez przełożonego) pracownika na pozostałych bez dodatkowego wynagrodzenia ! - na układy nie ma rady. Takie kolesiostwo zawsze ma granice i w końcu kiedyś ten balon układzików pęknie i może dojść do tragedii ( komuś puszczą nerwy, z przemęczenia ktoś popełni błąd itp) i wtedy odzywają się najmądrzejsi- BHPowiec którego nikt do tej pory nie widział, przełożeni korporacyjnego nadgorliwca czy inspekcja - i wszyscy zdziwieni bo tej pory nikt nic nie mówił. Może wystarczyło posłuchać i reagować? Pracę każdy w tych czasach szanuje ale zamordyzm w imię oszczędności i czyjejś chęci wybicia się na plecach pozostalych powinno być negowane. Wszyscy chcą dobrze a wyjdzie jak zwykle !
~Tomany | 29 stycznia, 10:43
Co to za książka.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja