« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 26 maja 2020.Imieniny: Filipa, PaulinyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Śmieciarzom mówimy nie!

Autor: ela26
Środa, 22 marca 2017, 8:27
– Wkurzają mnie wszystkie osoby, które wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Dzikie wysypiska śmieci to dla mnie totalne świństwo i uważam, że tylko prawdziwi ignoranci przechodzą obok nich obojętnie – mówi 40–letni Adam.
Środowiskiem naturalnym nie interesuje się dużo osób. Większość z nas niemalże biegnie przez życie i skupia się na codziennych obowiązkach. Nie zastanawia się w jaki sposób może sprawić, że natura będzie bardziej wszystkim sprzyjać. Choć wydaje się, że tego typu zagadnienia to sprawa naukowców, jest wręcz odwrotnie. Wszyscy powinniśmy dbać o ekosystem, bo jest on istotny dla każdego człowieka.

Ostatnio zmroziło mnie zdjęcie plaży, tonącej w śmieciach, które zostało zamieszczone na Facebooku. Oczywiście pośród odbiorców znalazło się wielu, uznających, że to nie ich problem, a to nieprawda. Czy wszyscy nie odczuwamy efektu cieplarnianego, nie mamy obaw w związku z metalami ciężkimi, które coraz częściej stanowią również skład warzyw, albo czy zwyczajnie nie przeszkadzają nam dzikie wysypiska śmieci? Podobnych zagadnień z pewnością znalazłoby się znacznie więcej.

- Nie wiem, czy to możliwe, ale mam wrażenie, że od iluś lat słońce nie tyle opala, co parzy. Kiedyś godzinami wylegiwałam się w ogrodzie i uzyskiwałam piękny, złoty kolor skóry. Teraz "kąpiel słoneczna" kończy się w moim przypadku bardzo czerwonymi plamami - mówi 30-letnia Dagmara.

W wyniku ekspansji człowieka i często nieprzemyślanym działaniom wyginęły niektóre gatunki zwierząt np. mamuty, inne są zagrożone wyginięciem. Ostatnio głośno było, że w ostatnich latach masowo wymierają pszczoły. Są one zaś odpowiedzialne nie tylko za produkcję miodu, ale także zapylanie warzyw i owoców, stanowiących istotny składnik pożywienia ludzi i zwierząt. wyobraźmy sobie, co będzie gdy ich zabraknie? Poważny problem stanowi zanieczyszczenie wód, co wpływa oczywiście na jadane przez nas ryby.

-Uważam, że każdy z nas powinien zacząć dbać o środowisko, choćby kupując napój w szklanej butelce. Warto też nie zapominać o segregacji śmieci i w miarę możliwości do pracy jechać rowerem, albo autobusem, a nie samochodem - mówi 27-letnia Ewa.

Na koniec dodam, że w ostatnim czasie w Polsce coraz częściej mówi się o nielegalnych wysypiskach śmieci i składowiskach chemikaliów. Dotknięci tym problemem mieszkańcy poszczególnych wiosek, w nieoficjalnych rozmowach, mówią, że są one przywożone nawet z zagranicy.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~soclib | 22 marca 2017, 8:55ip-5-*-237-124.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.237.124)
Wszystkiemu są winne korporacje ,zysk, reklama ,nadprodukcja wszelkich dóbr.Opętany bieg wyżej ,dużo, ładniej. My na tej drabinie jesteśmy najniżej ,góra narzuca standardy.A że jesteśmy bałaganiarzami, brudasami to fakt .
~JA | 22 marca 2017, 9:57apn-31-*-223-129.dynamic.gprs.plus.pl (31.*.223.129)
soclib, nie zgadzam się z Tobą. Najłatwiej innych obarczać winą za własną nieudolność i chciwość - namawiają cię reklamy i korporacje - odmów, nie kupuj, pomyśl. Każdy z nas jest winny zaniedbania, każdy. I nie ma co zwalać na innych. A tym święto...bliwym hipokrytam przypominam: zaniedbanie jest grzechem. To wobec bliźniego i wobec planety i wobec zwierząt.
rymcycymcy | 22 marca 2017, 11:14
Oj Ela ! ;) ...gdzie nie idziesz, to ktoś coś mówi ! :) ...wyzwalasz potrzebę mówienia wśród czterdziestolatków ! ...powinnaś zostać psychoterapeutą ...albo spowiednikiem :)
~dj | 22 marca 2017, 11:5081-*-5-253.adsl.inetia.pl (81.*.5.253)
Mówić nie sobie można ale to nic nie da.Takie indywidua mają to gdzieś,na nich działa tylko pięść ,ewentualnie wysoka kara finansowa.Problem w tym że ciężko taką hołotę złapać na gorącym uczynku.
~On | 22 marca 2017, 13:26*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.21)
Problem w tym, że ludzi nie są sobie równi pod względem inteligencji, wychowania, itp. Zmuszanie nas do przyjęcia poglądów o "globalizacji", "poprawności" i "zrozumieniu drugiego człowieka" doprowadziło, że tą samą miarą oceniamy innych. A tak nie jest i nie będzie. Ogromna liczba Polaków jest niewykształcona, brudna, leniwa i obojętna na otoczenie. To oni właśnie zaśmiecają zabobrzański las butelkami, pojemnikami po jedzeniu, drzwiczkami od szafek, styropianem, szmatami, resztkami po rozebranym samochodzie. Nie mam do nich o to pretensji; bo to prymitywni ludzie są, pewnie moi sąsiedzi - bez wyobraźni i empatii - podobnie jak dzikie koty, psy, wiewiórki i ptaki - srają gdzie popadnie i na myśl im nie przyjdzie, że robią źle. Rozumiem to i ja te gówna będę sprzątał bo jestem homo sapiens.
~kola | 22 marca 2017, 13:33ip-89-*-198-62.rev.snt.net.pl (89.*.198.62)
Oj ,ta nasza ela jaki to z niej płodny felietonista .Będzie nagroda ,na bank :)
~Ania S | 22 marca 2017, 15:23*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
"do pracy jechać rowerem" , a jak ktoś nie umie jeżdżić na rowerze ?
~sąsiad | 22 marca 2017, 15:29public-gprs384116.centertel.pl (37.*.131.181)
Do ON znalazł się wykształcony zobacz chamie co wywożą samochodami ci wykształceni to gorsze bydło od meneli ci to chociaż robią codziennie segregacje po śmietnikach
~____ | 22 marca 2017, 15:29*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
"Czy wszyscy nie odczuwamy efektu cieplarnianego, nie mamy obaw w związku z metalami ciężkimi" - ci którzy u nas satawiają sygnalizację świetlną gdzie popadnie, nie chcą budować kładek dla pieszych ani rond - na pewno nie odczuwają ani nie mają obaw ___ "W wyniku ekspansji człowieka i często nieprzemyślanym działaniom" - deweloperzy budujący osiedla gdzie popadnie i nowobogaccy masowo zajmujący łąki i lasy swoimi domkami na pewno się tym bardzo przejmują
~do sasiad | 22 marca 2017, 15:5781-*-5-253.adsl.inetia.pl (81.*.5.253)
Buraku,facet napisał 100% prawdy.Większość tych brudasów to prymitywy bez szkoły,zakompleksiona biedota mająca pretensje do całego świata o swój dziadowski los.No ale jak dla ciebie posiadanie samochodu jest czymś świadczącym o statusie społecznym to współczuję ci upośledzenia.
~@15:57 | 22 marca 2017, 19:08*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.137.244)
Ludzie mogliby sie spokojnie utrzymac z prostej pracy tylko, że są okradani. Na przyklad ile za PO wyplynelo hajsu za granice przez ustawione prawo zwalniajace banki i markety z podatkow i inne takie sztuczki.
~analityk | 24 marca 2017, 16:50public-gprs393296.centertel.pl (37.*.167.145)
" W wyniku ekspansji człowieka i często nieprzemyślanym działaniom wyginęły niektóre gatunki zwierząt np. mamuty." Poważnie? Może dinozaury też wyginęły na skutek nieprzemyślanych działań i ekspansji człowieka? Fenomenalne odkrycie w historii paleontologii i paleobotaniki na światową skalę. Do tej pory sądziłem że te gatunki, zarówno jeden jak i drugi, wyginęły na skutek postępujących zmian klimatycznych, które to na przestrzeni gigantycznej długości okresów geologicznych wielokrotnie miały miejsce. To ten znaleziony kiedyś na Syberii zamarznięty mamut, w którego pysku znaleziono nawet resztki nie przeżutego jeszcze roślinnego pokarmu, też zginął na skutek nieprzemyślanych działań? Do pracy można iść pieszo lub jechać rowerem. A co da przesiadka do autobusu? Też kopci . Nawet dużo lepiej.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja