« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 27 lipca 2021.Imieniny: Julii, Lilii, NataliiNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Jeleń ze snu

Autor: Lis04
Poniedziałek, 5 listopada 2018, 0:22
„Nikt na mnie nie zwraca uwagi, miło mi, że chociaż Pani podeszła” – takie słowa usłyszałam od bezdomnego w odpowiedzi na pytanie, czy czegoś potrzebuje.
Mężczyzna przytulił się do ściany budynku banku i ułożył na stercie puszek taniego piwa. Nawet nie znalazł miejsca pod zadaszeniem, opadł bezwładnie w pierwszym możliwym miejscu. Oczywiście jedna rozmowa nie zmieni człowieka, ale kilkanaście, kilkaset? Każdy przypadek jest inny.

Zastanawiam się jednak nad przyczyną pogardy do bezdomnych i pogłębiającą się w naszym społeczeństwie znieczulicę dla czynnika ludzkiego, jego słabości. Może naoglądaliśmy się idealnych wizualizacji, gdzie wszyscy są sztucznie radośni i oczekujemy, że nasze otoczenie będzie wyglądało identycznie? Przecież jak nie zwrócimy na coś uwagi, to tak jakby tego nie było, jakby nie było problemów i wszystko jest perfekt…

Ten krótki artykuł ukazał się na mojej autorskiej stronie "Dialog z przestrzenią", gdzie chciałabym podjąć rozmowę na tematy trudne.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~xD | 5 listopada 2018, 9:10
są instytucje typu MOPS do takich przypadków - nie widzę potrzeby odbierania im pracy. poza tym w większości tacy "bezdomni" maja to co mają "na własne" życzenie
~xD | 5 listopada 2018, 9:13
a często ludzie "wspierający" takich bezdomnych/żuli/meneli, są traktowani jak takie "jelenie" przez ww. wymienionych "potrzebujących"
Lis04 | 5 listopada 2018, 9:30
Polemizowałabym z faktem, czy to na własne życzenie. Często jest tak, że przeżyli jakąś tragedię i np. sięgnęli po alkohol i ''towarzystwo''. Różnie ludzie radzą sobie z osobistymi tragediami. Nałóg działa na nich tak niszcząco, że nie potrafią sami z siebie go rzucić przez X lat, do tego dochodzi społeczny brak akceptacji, który pogłębia w nich poczucie winy. Akurat tutaj chciałam Panu pomóc i zaprowadzić do MOPS''u, bo chodził o kulach. Powiedział, że woli zostać w tamtym miejscu (głównym czynnikiem był fakt, że był niestety pijany), ale poprosił o jedzenie i podziękował, że ktoś wgl. zwrócił na niego uwagę.
tomek44 | 6 listopada 2018, 14:46
Podoba mi się pani wrażliwość. Proszę się nie zmieniać;) ale zdanie mam jak Państwo wyżej często stan taki jest na "własne życzenie". Ja wiem, że w pewnym momencie nie ma już z tego wyjścia i potrzebna jest pomoc, ale ja mam swoje życie i swoje problemy. Rannemu pomogę, głodnego nakarmię ale nie będę robił tego codziennie. Survival of the fittest, tak urządzony jest ten świat...
~daz | 6 listopada 2018, 19:46
Zawsze warto się pochylić ,przystanąć .Zwłaszcza jeśli warunki pogodowe są niekorzystne .Zycie plecie różne scenariusze .Nigdy nie wiadomo jak nam zagrają .Swoją drogą świetne zdjęcie. Nieżle się wkomponował w jelenie nogi. Uważność jest piękną cechą .Rozmowa nic nie kosztuje a może pomóc.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja